STICHTING ONS SCHELLINGERLAND Deze stichting opgericht in 1961, heeft als doel zo veel mogelijk het mooie en het eigen karakter van Terschelling te bewaren en het nieuwe er stijlvol bij te doen aanpassen. Een van de eerste activiteiten was het initiatief nemen voor opgravingen op het Stryper kerkhof, waaraan de bekende legende van het Stryper wyfke is ver bonden. Toen de Engelsen na het verbranden van West-Ter schelling in 1666 oostwaarts trokken, vroegen ze dit vrouwtje, wat die hoogte daar was, waarop ze ant woordde: „Daar staan ze bij honderden en daar liggen ze bij duizenden", waarna de Engelsen rechts omkeert maakten. Bij de opgravingen door het Bio- logisch-Archeologisch-Instituut te Groningen onder leiding van de archeoloog Elzinga werden gevonden: een houten kerkje van ca. 900, een iets grotere kerk van ca. 1000 en een stenen kerk van ca. 1200-1600. Er wordt nu getracht met behulp van Monumenten zorg en de Gemeente Terschelling tot een restauratie van het kerkhof te komen. Enige gebroken grafstenen zijn hersteld. Vroeger hadden Midsland en Hoorn een tijdbal „sjouw", die op bepaalde tijden omhoog werd ge haald en neergelaten, zodat de mensen in het veld konden weten hoe laat het ongeveer was. In Hoorn is nu door de stichting weer een „sjouw" opgericht, die ook bediend wordt, al is het dan ook niet zo vaak als vroeger. emmers van de bovenwoningen afhalen en lozen in de Prinsengracht, wegens gebrek aan enig sanitair in de kameren. Bij onderzoek van de gevels bleken in de kozijnen geen gegevens meer aanwezig te zijn van de kruisvensters, zoals de gravure van D. Stoopendaal aangeeft. De houten onderpui bleek wel veranderd te zijn, de oude eikehouten puibalk gaf de oude verdeling in vier vakken weer, doch bij restauratie is de huidige verdeling ge laten. Wel werden de ramen voorzien van betere glasroeden- verdeling, maar de gevels niet herzien, terwijl zwer vende gevelstenen werden ingebracht. Inwendig is het huis weinig onderverdeeld gelaten, waardoor een aantrekkelijke bewoning ontstond met grote vertrekken, waarbij de niet meer weg te denken sanitaire voorzieningen werden aangebracht. Deze toch zéér ingrijpende restauratie werd ons moge lijk gemaakt door de belangrijke geldelijke steun van het Rijk, de Provincie en de Gemeente Amsterdam, teneinde dit bijzondere huis een goed eerherstel te kun nen geven, waardoor het weer jaren de hoek Amstel/ Prinsengracht siert. IJSBRAND KOK, architect B.N.A. Er zijn prijsvragen uitgeschreven over Terschelling en het Terschellinger dialect voor de jeugd en voor de volwassenen. De drie dialecten van het eiland zijn op de band opgenomen en het ligt in het voornemen, aan een aantal scholen een bandje aan te bieden. „Terschelling vroeger" en „Terschelling zingt" zijn twee boekjes door de stichting uitgegeven. Het eerste bevat reproducties van oude prentbriefkaarten, ioto's en tekeningen en het tweede oude Nederlandse liederen en enige nieuwe in Terschellinger dialect. Een tweede uitgave van het eerste boekje met een nieuwe serie oude foto's is in bewerking. Daar ernstig betreurd zou worden, wanneer Terschel ling door massatoerisme overspoeld zou worden, worden pogingen in het werk gesteld om de toevoer van toeristenauto's en bromfietsen te beperken. De laatste jaren wordt elk jaar een flessen- en scherven tocht georganiseerd, waarbij 6-10 km strand glasvrij wordt gemaakt. Dank zij de steun van 600 donateurs (minimum donatie 5.per jaar) hebben deze activiteiten kunnen plaatsvinden, die alle teruggebracht kunnen worden tot de beginregels van het Terschellinger volks lied „O Skylge min lantse, Wat hab ik di leaf". De „sjouw" te Hoorn. 118:

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 26