BOEKBESPREKINGEN OUDE GRONINGER KERKEN Amsterdamse Bouwkunst 1815-1940 Het niet denkbeeldige gevaar, dat voor een gaaf behoud van het American Hotel aan het Leidseplein te Amsterdam dreigde, heeft de Amsterdamse bouw kunst 1815-1940 in veler belangstelling geplaatst. In dit rijk geïllustreerde en puntig toegelichte boek wordt door de schrijver H. J. F. de Roy van Zuydewijn aandacht gevraagd voor de bouw in een periode, dat Amsterdam's bebouwde oppervlakte zich bijna ver viervoudigde. Een tijd, waarin ook het werk van verschillende vooraanstaande architekten schromelijk onderschat, zo niet geheel verwaarloosd, werd in de beschouwingen over de bouwkunst in Amsterdam. Zoals terecht in de Gemeenteraad van Amsterdam door de Raadsleden Dooyes en Nipperus werd ge vraagd, is opneming op de Monumentenlijst van de be langrijkste dezer bouwwerken hoog tijd. De schrijver geeft in dit overzicht een indruk van de betekenis van dit tijdvak, dat eenvoudig openbarend kan worden genoemd. Teleurstellend is het aantal gebouwen uit deze tijd, dat al gesloopt is. Daarom is dit boek tevens een ernstige waarschuwing. In 216 bladzijden geeft deze uitgave van J. H. de Bussy N.V. ruim 200 foto's, gravures en tekeningen. Prijs 11,50. Amsterdam voor het eerst gefotografeerd Jhr. drs. C. C. G. Quarles van Ufford, geeft een keuze uit een aantal fotografische opnamen van Am sterdam uit de tijd van 1855-1870. Een selektie die begeleid wordt door teksten, die on telbare her en der verspreide en niet altijd terugvind- bare gegevens in één bundel bijeen brengen. Prachtig vergelijkingsmateriaal om te laten zien wat sindsdien in de stad vergevelijk en onnodig verloren ging. Daarom tevens een pleidooi dat tot voorzichtigheid maant in deze tijd van sloperswoede in Amsterdam. Het 185 bladzijden tellende boekje bevat 95 illustraties. Prijs 8,90. Wonen in Den Haag Gaarne maken wij melding van het verschijnen van een speciaal nummer van het Maandblad der Gemeente 's-Gravenhage, gewijd aan de laat-19de eeuwse bouw in de residentie. De schrijver, R. Blijstra, architectuur-criticus, deed eerder een verhandeling verschijnen over de Haagse bouwkunst in de eerste helft van de 19de eeuw. Met vaardige pen beschrijft de heer Blijstra hoe vaak op stijlloze wijze met bouwstijlen is omgesprongen, hoe originaliteit naast plagiaat gestalte kreeg. Hij laat verschillende bouwheren aan ons oog voor bijtrekken, waarbij hij niet altijd lof heeft voor de bouwmeesters van de gebouwen, waarin ministeries zijn ondergebracht. De restauratie van de Ridderzaal door Rose is in het geding onder meer, het beleid van de gemeente bestuurders met betrekking tot stedebouw eveneens. In het algemeen laat de schrijver de lezer niet in het ongewisse omtrent de miserabele bouw van het besproken tijdvak: „puisten, knobbels, uitwassen en bochels." De aflevering is goed gevuld met foto's en platte gronden. Haarlem in photografieën Het bij de Uitgeverij Elmar n.v. te Delft onder boven vermelde titel uitgegeven boekje springt qua uitvoering en verzorging wel uit de rij van de vele op dit gebied verschijnende deeltjes naar voren. Geboeid volgt men, speciaal als Haarlemmer of als oud-Haarlemmer, de historie van de stad in de periode 1860-1900. De inleiding en de tekst bij de foto's zijn van mr. H. C. Wieringa. Prijs 9,90. „De oude Groninger kerken bepalen het landschaps beeld, geven dorpen hun identiteit, boeien door hun bouw- en schilderkunst". Dat is het motto waaronder de „Stichting Oude Groninger Kerken" in mei 1969 begon met haar aktie. Het is nu zover, dat dreigt te verdwijnen wat geslachten Groningers eeuwenlang wisten te behouden en respek- teren. Dat bedreigt het landschapsbeeld met onbeschrijf lijke schade. Hier zal een stuk middeleeuwse cultuur verdwijnen als niet wordt ingegrepen. Die ingreep ligt onder meer in bovenvermelde Stichting, die zich ten doel stelt de gevaar lopende kerken te verwerven, om ze, na restauratie of herstel, weer een bestemming te geven, zo nodig een geheel nieuwe bestemming. Reeds verwierf de Stichting: de Romaanse toren te Zuidwolde, kerk en toren van Oostum uit respektievêlijk 13de en 14de eeuw en de kerk en toren te Obergum, waarvan de kerk een in oorsprong vermoedelijk nog 13de-eeuws schip heeft. Verwacht wordt, dat de Stichting de kerk en toren te Midwolde en die te Leegkerk zal verkrijgen. Op 1 juli jl. had de Stichting reeds .1520 donateurs. De kerk van Ober gum De redacteur betreurt dat in het vorige nummer sprake is van de kerk van Obergum te Winsum. Dat het woord Oberbergumer gebruikt is, is een verschrijving. De kerk afgebeeld is: de kerk te Obergum. De illustraties in dit nummer zijn ontleend aan foto's van: Ton Koot, pag. 106, 107110; Dick Lemcke, Rotterdam, pag. 103; Architectenbureau A. A. Kok, Amsterdam, pag. 116, 117; Publicam, Hilversum, pag. 119; The British Travel Association, pag. 120, 121; R. Blijstra, pag. 122, 123; Stadsontwikkeling Gemeente 's-Gravenhage, pag. 106; Provinciale Waterstaat Limburg, pag. 105. 114

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 22