HET HUIS „DE OLIPHANT" „De Oliphant" in het midden van de zandvlakte. Zoals bekend, wordt reeds sinds jaren strijd gevoerd door de familie Van Everdingen, eigenaar van het uit 1592 daterende kasteeltje „de Oliphant" te Heenvliet, om dit door overheidsmaatregelen in het gedrang geraakte, laatstelijk door de uitbreiding van het Botlek- gebied, bezit. Tengevolge van de aanleg van nieuwe kanalen was het geïsoleerd komen te liggen, als een enclave in een voor haven-industrie bestemd terrein. Ondanks vertogen van de gemeente Rotterdam had de Kroon reeds in 1965 twee maal beslist, dat wel de uitbreiding van het Botlekgebied moest doorgaan, doch dat het Huis „de Oliphant" en het daartoe behorende terrein niet aan de door Rotterdam ont wikkelde activiteiten ten offer mocht vallen, doch gehandhaafd moest worden. De gemeente legde dit nu zo uit, dat weliswaar „de Oliphant" met het eigen terrein van 1 /i ha gespaard moest blijven, doch dat dit buiten wèl ingekneld mocht worden door onmiddellijk daaromheen liggende indus triële complexen zoals b.v. olie-tank-installaties e.d. Aldus zou een dwaze toestand ontstaan, ook al omdat het huis 4 meter lager zou komen te liggen dan de omringende industrie-terreinen. Omdat het zo bekoor lijke monument uiteindelijk dan weinig of geen reële betekenis meer zou hebben, zijn de eigenaren wederom in beroep bij de Kroon gegaan om te bereiken dat „de Oliphant" een zodanige entourage krijgen zou, dat de handhaving van dit buiten zin heeft en dat de bewo ning zou kunnen worden voortgezet. Zij zagen voor zich het schrikbeeld van „de Binkhorst" bij Den Haag, eerst fraai gerestaureerd en daarna beknibbeld wat betreft oppervlak en omgeving. Welke zin heeft het een monument wel formeel te behouden, doch het daarna als een bizarre solitair in een reus achtig industriegebied te laten „ronddrijven"? Intussen was echter duidelijk geworden, dat het niet beschikken over „de Oliphant" de gemeente Rotter dam tot kostbare werken noopte en nog verder nopen zou, zodat de vraag opkwam, of het wellicht beter ware om, als „pis-aller" het gebouw zo goed mogelijk 103

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 11