Heemschutdag Bolsward Heemschut restaureert niet zelf, maar is onmiddellijk bereid om de helpende hand te bieden, om bijstand te verlenen, om propaganda te maken voor nieuw op te richten stichtingen, werkgroepen, naamloze vennoot schappen, die zich dat ten doel gaan stellen. En hij heeft dat talloze malen gedaan, en zal dat ook in de toekomst doen. De meest succesvolle instellingen, die Heemschut zo tot ontwikkeling heeft zien komen en met wie de Bond op de meest vriendschappelijke wijze samenwerkt, zijn de Maatschappijen tot Stadsherstel. Hierover meer. Stadsherstel De Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel n.v. sloot over 1969 haar dertiende boekjaar af met een winst van 303.645,Aan de aandeelhouders kan een divi dend van 5°/o worden uitgekeerd. Een bedrag van 61.937,werd toegevoegd aan het Algemeen Reserve Fonds. Stadsherstel heeft in de Amsterdamse binnenstad nu een bezit van 126 huizen en één in Haarlem. Hiervan zijn er 53 geheel of partieel gerestaureerd en 25 in res tauratie. Stadsherstel heeft met haar nuchtere zakelijke aanpak gestimuleerd door haar ideële doelstelling: „uitsluitend werkzaam te zijn in het belang van de volkshuisvesting in Nederland, in het bijzonder daar, waar door stedelijke ontwikkeling woonruimte dreigt verloren te gaan, welke voor het stadsbeeld karakteristiek is en bij verbetering naar de eisen des tijds behouden kan blijven". Het maatschappelijk kapitaal der vennootschap be- diaagt tien miljoen gulden, waarvan per 1 oktober 1969 vier duizend negen honderd en dertig aandelen, elk groot duizend gulden, geplaatst en in kontanten vol gestort waren. De Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel heeft een onschatbare bijdrage geleverd aan de verbetering van de verhouding tot de Amsterdamse monumenten en daarmee aan de betekenis en waarde van het karakter van de binnenstad in de publieke opinie. Haar spektakulaire werk, dat in al zijn nuchterheid zo'n prominente plaats inneemt in het nationale cultuurbesef, heeft terecht allerwegen de opmerkzaamheid getrokken en uiteraard onder hen, die niet alleen maar hun grote instemming wilden betuigen, maar ook zelf wilden aan pakken, beweging gebracht. De eerste aanpakkers zijn er al. Reeds zijn er Maat schappijen tot Stadsherstel opgericht in Deventer, Delft, Vlanen en Brielle. In Vlissingen heeft het Comité Stadsherstel, dat wij in ons aprilnummer noemden, zich hervormd tot een „Stichting Stadsherstel Vlissingen" met als doel: „het bevorderen van het behoud en de rehabilitatie van het historische karakter van de daarvoor in aanmerking ko mende delen van de gemeente Vlissingen". In Zutphen is een Maatschappij tot Stadsherstel n.v. in oprichting met de bedoeling zich te gaan bezighouden met restauratie en herstel van oude gebouwen tot nieuwe woonruimten en dan dusdanig dat het ekonomisch ver antwoord is. Eerste projekt is de bewoonbaarmaking van het Oude Bornhof. De Stichting Werkgeverscontact te Zutphen legde 25.000,op tafel als bijdrage tot het opstellen van een plan. In afwijking tot mededelingen van gemeentebesturen, dat de kernen voor bewoning niet meer in trek zijn, deelt de direktie van de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel mee, dat de belangstelling voor het wonen in gerestaureerde panden (alle in de binnenstad ge legen) van de maatschappij zeer groot is en ieder jaar toeneemt.. Men heeft de lijst van woningzoekenden be wust gelimiteerd tot 350. Het aantal gegadigden is aan zienlijk groter. De energieke direkteur van deze zo succesvol werkende maatschappij heeft zich altijd geestdriftig bereid ver klaard tot het verstrekken van inlichtingen aan hen, die met soortgelijke plannen rondlopen. Warm aanbevolen. Het sekretariaat is gevestigd: Keizersgracht 462, Am sterdam. Amersfoort, Observantenklooster Naar wij nader vernemen is het niet de bedoeling de brandweerkazerne te slopen, maar wel het gemeentelijk magazijn met de restanten van het Observantenklooster. Nadat burgemeester J. M. A. Mulder het bestuur van de Bond Heemschut in de raadszaal van Bolsward's im posante stadhuis (1617) had ontvangen, sprak hij in de Martinikerk de 300 deelnemers aan de Heemschutdag toe. De liefde voor de mooie oude stad hebben Bolsward en Heemschut met elkaar gemeen, aldus de burge meester. Ook het gemeentebestuur in nieuwe samen stelling bleek tot zijn voldoening oog te hebben voor de groei en bloei van Bolsward met behoud van wat ons dierbaar is. Het kontact kan heilzaam zijn, als Bolsward in voorkomende gevallen op Heemschut's steun zal kun nen rekenen. Voorzitter Hoegen wees er op, dat Heemschutdagen meestal gehouden worden in gemeenten waar ernstige Heemschutzorgen zijn. Bolsward is daar een uitzonde ring op, men kwam zorgenvrij de sfeer bewonderen, die in Bolsward nog zo zichtbaar goed behouden is. Met verbluffende kennis van zaken gaf daarna de koster (3de generatie) toelichting op de betekenis en inhoud van de tussen 1446-1466 gebouwde kerk, waar node de acht kaarsenkronen werden gemist. Zij blijken over de gehele wereld verspreid, nadat zij in 1852 voor 500,- verkocht waren. Mede dank zij het gunstige weer was de tocht in zes bussen door het wijde Friese land en waren de bezoeken en de rondwandelingen door Wor- kum, Hindeloopen en Sloten bijzonder succesvol. De omvang van het gezelschap maakte het noodzakelijk, dat behalve in de gerestaureerde boerderij De Mallemok nog in twee andere café's de thee werd gebruikt. 102

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 10