De volgende monumenten zullen afgebroken worden Nieuwe Herengracht 45, 47, 49, 51. Nieuwe Hoogstraat 34. St. Antoniesbreestraat 35, 45 en 53. Dijkstraat 12, 16, 18 en 23. In de Dijkdwarsstraat moeten vier monumenten ver dwijnen. Verder worden gesloopt: Keizerstraat 15 en 21. Lange Keizerdwarsstraat 3 en 5. Rechtboomssloot 33. Daarbij zullen zeventig niet-monumenten ver dwijnen. In de Lastageweg moeten acht panden ge sloopt worden. De oneven zijde van de Lange Keizers- dwarsstraat zal gesloopt worden, evenals Dijkstraat 22 tot en met 38 en 17 tot en met 27. In de St. Anto niesbreestraat vallen nog twaalf panden. Aan de Nieu we Amstelstraat verdwijnen de percelen 17 tot en met 25, aldus het dagblad Trouw. Zoals bekend geacht mag worden, staat Heemschut op het standpunt, dat de metro rondom de binnenstad zou moeten worden aangelegd en niet er dwars doorheen. De afstanden van Singelgracht naar centrum en het daarbij gebruik maken van aansluitend openbaar ver voer maken dit, zonder schrikbarende sloping van een deel van de binnenstad, mogelijk. RUILVERKA VELING-monumentenverbetering Bij ruilverkavelingen denkt men in geheel andere orde van grootte dan bij het restaureren van monumenten van stads- en dorpskernen. Volgens het jaarverslag 1969 van de Cultuurtechnische Dienst hebben de over- heids-investeringen in ruilverkavelingen 214 miljoen bedragen. Voor 1970 ligt de raming op 227,9 mil joen. Zou de helft van dit bedrag beschikbaar worden gesteld voor de verbetering van het wonen in Neder landse monumenten, dan zouden wij een fikse stap in de goede richting komen. ST. GEERTRUIKERKHOF te s-Hertogenbosch Recente grondwerkzaamheden bij het St. Geertrui kerkhof brachten aan het licht, dat de Dieze destijds onder de kerk heeft doorgelopen. Een zestal bogen van de Dieze overkluizing is gaaf te voorschijn gekomen. In verband met deze ontdekking vroegen wij Burge meester en Wethouders van 's-Hertogenbosch bij de verdere uitvoering van het struktuurplan rekening te houden met deze belangwekkende vondsten en in de plannen een wijziging aan te brengen, waardoor de historische toestand aldaar hersteld zou kunnen wor den. REGULIERSDWARSSTRAAT te Amsterdam. Het bestuur is van mening dat het verlenen van een vergunning ex art. 20 van de Wederopbouwwet in houdende het verhogen van de toegelaten bouwhoogte en het overbouwen van de Reguliersdwarsstraat met een viadukt, een nieuwe aantasting is van de schaal en het karakter van de Amsterdamse binnenstad. In een brief aan het College van Burgemeester en Wethou ders van Amsterdam werd dit nader uiteengezet. DE ACHTERKANT Eersel, Oirschot en Hilvarenbeek, aldus het Brabants Dagblad, behoren tot de laatste Kempische dorpen, die een uitgesproken eigen gezicht hebben. Gelukkig is de Markt in Eersel tot beschermd dorpsgezicht ver klaard. De architekt Herman Strijbos en de land- schapsarchitekt André van den Eerenbeemt maken in een studie „Dorp en Toekomst" geheten duidelijk welke kansen er liggen in het uitbuiten van de moge lijkheden van Markt en omgeving: „overheerst aan de pleinzijde de schaal van de gemeenschappelijke ruimte, aan de achterzijde heerst de schaal van het eigen erf". Dit is wezenlijk voor de achterzijde van een goed huis. Zij zeggen, dat „het huis met aan de achter zijde de levendige kleine schaal van schuren en stallen met het tussenliggende erf en daarachter weer de grote maat van de boomgaarden als overgang naar het open veld één geheel vormen, waarvan geen delen kunnen vervallen, zonder schade voor wat er overblijft". Dit is Heemschut pur sang! GEULDAL Reeds eerder, in de ontstaansperiode van de Bond Heemschut, is met succes opgetreden om vervuiling van het Geuldal te voorkomen. Thans waarschuwt de Staatssecretaris van CRM de heer Van der Poel, dat aan Geul- en Gulpdal bijzondere aandacht dient te worden geschonken om de bedreiging van het land schappelijke karakter in dit deel van Zuid-Limburg te keren. Het heuvelland zal officieel de bestemming krijgen van nationaal park. Het Oucle Stadhuis van Vlissingen, het ontmantelde patri ciërshuis aan de weggesaneerde Houthade. Er is door de Minister CRM een sloopvergunning voor gewei gerd, wat betekent dat dit waardevolle pand zie Heemschut 196) no. 6) nog niet verloren is. 75

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 9