huisjes en in de oude dorpskern meerdere restauraties van kleine en grotere huizen gevolgd. Van belang is dat zonder uitzondering de gerestaureerde panden de oorspronkelijke woonbestemming herkregen en het oude dorp hierdoor wordt opgefleurd. Dat thans het karakteristiek gelegen „Huggie" een beurt krijgt is verheugend en tevens een bewijs dat voor velen het wonen in een karakteristiek oud huis in een oude dorpskern verkozen wordt boven het bewonen van doorgaans fantasieloze huizen in de nieuwe wijken. Oud-Amerongen biedt nog meerdere mogelijkheden. Nu maar hopen dat mensen met fantasie die mogelijk heden ook zien en dat het gemeentebestuur de inge slagen weg krachtig blijft stimuleren. Het verleden heeft in Amerongen een hoopvolle toekomst. PIERSHIL, oude kerk Ten lange leste zal dan toch het kerkgebouw herrijzen, niet uit zijn as maar uit het puin, want veel meer dan een puinhoop bleek deze vroeg 16de-eeuwse kerk niet te zijn toen al het stucwerk was verwijderd. De oude kerk was rijk aan fraai 17de- en 18de- eeuws eikehou ten meubilair zoals kansel, doophek, herenbanken en rouwborden. Als de renovatie volgens het plan verloopt zal over een klein jaar het geheel wel is waar zonder noorde lijke kerkvleugel gereed zijn en het gerestaureerde eiken kerkmeubilair weer tot de schoonheid van het interieur bijdragen. OBERGUM-WESTrestauratie kerk In het kader van het prijzenswaardige streven van het gemeentebestuur van Winsum om het oude dorpskern- gedeelte Obergum-West te regenereren en te reani meren, is het een bijzonder gelukkige omstandigheid dat thans met de restauratie van de oude Obergumer kerk een goede aanvang is gemaakt. Immers dit 13de-eeuwse kerkgebouw vormt het middelpunt, de dominant, van dit dorpskerngedeelte; zijn restauratie kan worden beschouwd als een eerste aanzet van de totale regeneratie van Obergum-West. Zonder kerkrestauratie zou de regeneratie weinig zin hebben. Met de restauratie, die ongeveer een half miljoen gulden gaat vergen, kon worden begonnen na jaren van overleg, afwachting en overwinning van een aantal moeilijkheden. Eind 1968 kwam de eigenaresse, de Nederlandse Her vormde Gemeente Winsum-Obergum c.a. tevens eigenaresse van de 13de-eeuwse kerk van Winsum tot de konklusie dat het haar onmogelijk was de restau ratie voor haar rekening te nemen, dit ondanks de toegezegde subsidies van rijk, provincie en gemeente. Binnen afzienbare tijd is ook de kerk van Winsum aan restauratie toe; het is voor de Hervormde gemeente onmogelijk twee restauraties te financieren. Om de kerk van Obergum toch voor het nageslacht te kunnen behouden werd besloten het gebouw over te dragen aan de „Stichting Oude Groninger Kerken". Door deze overdracht zou het gebouw tevens een Obei bergumer kerk le Winsum. ruimere bestemming kunnen krijgen. Door de „Stichting Oude Groninger Kerken" is thans een plaatselijke kommissie benoemd die belast is met de begeleiding van de restauratie. Tevens zoekt zij gegadigden die het gebouw kunnen gaan gebruiken na de restauratie. Ook is de kommissie belast met de organisatie van diverse geldwerfakties. Daar ook de leden van de Bond Heemschut bijzonder geïnteresseerd zijn als het gaat om het behoud van monumenten, stads- en dorpsgezichten enz., doet de plaatselijke kommissie dan ook een beroep op hen haar te steunen in haar streven deze restauratie tot het gewenste resulaat te brengen. Hiertoe kan men een bijdrage storten of overschrijven op girorekening 203 22 00, ten name van de penning meester Restauratiekommissie Obergumer Kerk te Winsum (Gron.), of op haar rekening bij de Nuts- spaarbank te Winsum (Gron.). De kommissie zal daarvoor bijzonder dankbaar zijn! Tot zover de oproep uit Winsum-Obergum, waaraan wij graag plaats hebben verleend. Wij onderstrepen het belangrijke werk, dat de „Stich ting Oude Groninger Kerken" verricht ten behoeve van al die kleine dorpsgemeenschappen, die zelf onvol doende spankracht kunnen opbrengen. Via restauratie van kerken kan niet alleen in Groningen, maar ook elders op het land worden bereikt dat de ogen geopend worden voor de aangenaam aandoende menselijke schaal van de oude, vaak eenvoudige, doorgaans har monische dorpsstrukturen. Dat dit geen zuiver plaatse lijk, doch een algemeen belang is, is duidelijk. 92

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 26