1 RESTAURATIE-NIEUWS UTRECHTdemping deel Singel De demping van een deel van de Singel rond de Utrechtse binnenstad, waartegen ook de Bond Heem schut zich heeft verzet, is nu definitief van de baan sinds de ministers Klompé en Schut verklaard hebben onder geen voorwaarde bereid te zijn verder gaande singeldemping toe te staan. Geargumenteerd wordt, dat de singels eeuwenlang de identiteit van Utrecht in hoge mate hebben bepaald. Zij vertegenwoordigen een cultuurgoed van unieke waarde. Het belangrijkste stuk van de Catharijnesingel, de gehele Tolsteegsingel en de Wittevrouwensingel benevens het laatste noordelijke stuk tussen Bemuurde Weerd en Kleine Singel zullen behouden blijven. RODENHuize Mensinghe De oorspronkelijk in de 16de eeuw gebouwde en in 1728 verbouwde havezathe Huize Mensinghe te Roden zal een restauratie ondergaan. Het huis is eigendom van de Stichting Mensinghe. ROTTERDAM,s-Gravenweg Ter plaatse van de vroegere buitenplaats Vredenoord aan de 's-Gravenweg te Rotterdam is thans een histo risch pand verrezen. Het is het hoofdkomplex van het hofje van de Kuyl's Fundatie, vroeger staande aan de Schiekade. Daar moest het plaats maken voor uitbrei ding van het St. Franciscus Gasthuis. BREDA Bij de opening van de Bondsspaarbank voor West- en Midden-Brabant zei ir. W. Merkx, burgemeester van Breda, dat hij de binnenstad van Breda met haar vele monumenten erg gevoelig vond. Het stadsbestuur hecht er veel waarde aan om deze binnenstad, ondanks de eisen die het verkeer stelt, te handhaven. Architekt ir. J. de Wilde, die het voormalige herenhuis De Veste heeft gerestaureerd werd hulde gebracht voor de ge vonden oplossingen bij de inrichting tot spaarbank. AMSTERDAM, Nieuwmarkt-opdracht Uit een persbericht vernamen wij, dat de opdracht aan drie architekten tot het maken van een alternatief ontwerp voor de Nieuwmarkt te Amsterdam thans is gegeven aan de architekten Aldo van Eyck, Appon en Hertzberger, en dat zij deze opdracht hebben aan vaard. Burgemeester en Wethouders blijken als uitgangspun ten te hebben gesteld: een verkeersdoorbraak van de Lastage en het tracé van de metro. De Bond van Heemschut behoorde tot de adressanten, die om deze opdracht gevraagd hadden (niet om de gemeentelijke eisen). Restauratie in '/.ierikzee. ZIERIKZEE, Engelsekade 2, 3 en 4 De restauratie van de panden Engelsekade 2, 3 en 4, die ter plaatse bijzonder op prijs wordt gesteld, wordt door de Zierikzeesche Nieuwsbode „een zeer geslaagde eerste aanzet" genoemd „van de pakhuisgevelwand langs de oude kade, waarvan een verdere aanpassing in de toekomst zeker gerechtvaardigd zal zijn". In de panden zijn de kantoren en bedrijfsruimten van Ther- macon n.v. gevestigd. AMSTERDAM, terminologie De Wethouder van Publieke Werken te Amsterdam heeft in een perskonferentie de terminologie toegelicht, welke bij de stadsvernieuwing gehanteerd wordt. Rekonstruktie betekent, aldus de wethouder, komplete vervanging van een buurt of groter stadsdeel, inklusief de (infra) strukturele maatregelen, die voortvloeien uit een behoefte van een stad als geheel (dus slopen en nieuwbouwen). Rehabilitatie is, als bij de rekonstruktievorm sprake is van behoud van veel van het bestaande (historische stadsdelen). Rekonstruktie en rehabilitatie zijn beide maatregelen die een levensduur van meer dan vijftig jaar hebben. Wijkverbetering is gericht op die wijken, die nog een periode van dertig tot vijtig jaar mee moeten. VESSEM, watermolen Frans Eind 1971 zal de watermolen Frans weer hersteld zijn. De dichtgegroeide molenhoek wordt uitgediept. Eige naar is het Overijssels Landschap. Van de vierenveer tig Overijsselse molens op de Monumentenlijst behoren er elf aan gemeenten. AMERONGENhet „Huggie" Het „Huggie" een rij van vijf minihuisjes achter de fraaie St. Andrieskerk wordt thans gerenoveerd. Het dorpsbeeld van oud-Amerongen vertoont gaandeweg tekenen van herstel ofschoon niet alles wat de laatste jaren gebouwd werd met name niet op markante punten in de oostelijke hoek reden geeft tot juichen. Sedert echter circa tien jaar geleden de reeds voor sloop aangemerkte „weduwehuisjes" gered en geres taureerd konden worden zijn in de omgeving van deze 91

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 25