MEER BEZWAREN TEGEN DE AMSTERDAMSE JORDAAN-PLANNEN LEZERS SCHRIJVEN Kolos in Utrecht Na de uitvoerige kommentaren en het aan de Jordaan gewijde adres van Heemschut aan het gemeentebe stuur, het onvermoeide optreden van de „actie Jor- daad", „Jordaan blijl staan", en talloze anderen, vielen de laatste tijd twee gedegen adressen van onze zusterverenigingen, het Genootschap Amstelodamum en de Vereniging Hendrick de Keyser op. Amstelodamum wijst terecht op de „.bevriezingsver ordening" die de mogelijkheden tot wederopbouw heeft beperkt en die de ondernemers de moed ontnam om in de nu afbrokkelende buurt tot positieve doelen te ko men voor zover binnen het bestaande volume wèl ge bouwd mocht worden. Zeer juist wijst Amstelodamum er op, dat uitgangspunten der argumentatie van de gemeente aanvechtbaar zijn - taktisch vermijdt men te zeggen dat een onjuiste voorstelling van zaken wordt gegeven in de gemeentelijke voorlichting, die in wezen van de Jordaan een tweede Bijlmermeer wil maken. Uw artikel „De onvoldoende democratie" (Heemschut 3) las ik eergisteren (15 juni). Gisteren kwam ik uit Utrecht. Iedere keer weer erger ik mij aan die ellen dige kubus, vlak naast onze prachtige Domtoren. En nu wéér iets: tegenover het bejaardentehuis H. Swel- lengrebel, Fockema Andreaelaan 10, verrees zo zoetjes aan een betonnen kolos - zo lelijk mogelijk - pal tegen over de voorzijde van het tehuis op nog geen twintig meter afstand. Gisteren kwam ik na drie maanden weer in het tehuis. Ik zag tot mijn afschuw het mon ster omhoog torenen, nu bijna klaar, één brok lelijk heid. Het is van het administratiekantoor van de PTT, zegt men. Moet nu per se zo iets lelijks en storends net gedacht worden vlak voor de neus van de bejaarden, die vanwege hun leeftijd meest thuis zitten en graag naar buiten kijken en nu dat brok grauwe steen als een „bellevue" moeten aanstaren, dat bovendien ook licht en lucht steelt? Het is misdadig! Natuurlijk kan Heemschut daaraan niets doen. Daarom schrijf ik deze ontboezeming ook niet, wel omdat u in uw artikel, pagina 49, zo treffend en scherp de heren plannen makers en zogenaamde architecten aan de kaak stelt. Met volkomen minachting en negatie van gevoelens van medemensen (in dit geval bejaarden, die geen ver weer hebben, maar wel veel moeten betalen) wordt me daar een structuur geconcipieerd, welke een aanfluiting is voor de gehele mooie buurt van de Ru benslaan. Mevr. J. A. M. Crainer Men merkt op, dat de Jordaan overbevolkt was en dat een terugloop van 80.000 tot 20.000 zoals de gemeente stelt, in het licht moet worden gezien van de terugloop der bevolking in de binnenstad van 300.000 tot 100.000. Wij voegen hieraan toe, dat dit een gevolg is van de bewuste jarenlang gevoerde politiek tot cityvorming in de binnenstad, een beleid waar het stadsbestuur geheel mee op de verkeerde weg is. Amstelodamum wijst er op, dat het aan de Jordaan- bevolking aangeboden schetsblad niet uitgaat van de hier beschreven maatschappelijke studie. Plet legt de vinger bij de onjuiste opmerking „Wij hebben sterk de indruk, dat een minder vergaande verbetering geen bevredigende woonsituatie zal geven en daardoor geen aantrekkingskracht op de bewoners zal uitoefe nen". Amstelodamum is er juist van overtuigd, dat weinig buurten in Amsterdam als juist de Jordaan zulke goede kansen bieden op een spontane rehabili tatie zonder ingrijpende wijzigingen in de gegeven struktuur. Zij geeft daarna in vijf punten de maat regelen aan. De Vereniging Hendrick de Keyser, die elf woon huizen in de Jordaan bezit en merendeels hersteld heeft en nog vijf panden bezit aan de Brouwersgracht, wijst op de boeiende en levendige komplexiteit en be slotenheid, die (onder alle bezwaren door de gemeente genoemd), toch maar in deze woonwijk bestaat. Ook de Vereniging Hendrick de Keyser wijst op de onjuiste voorlichting. Zo laat het aan de bevolking uitgereikte schetsblad in de Bloemstraat maar zeventien panden als monument zien. In werkelijkheid zijn er achten twintig als beschermd monument geregistreerd. Niet temin wordt volgens het schetsplan de gehele Bloem straat weggevaagd. Hendrick de Keyser verwijt het gemeentebestuur onvoldoende respekt voor het histo rische en monumentale karakter van de buurt. Veront rustend wordt de voorgestelde verbreding van de Rozengracht genoemd, met een snelweg op verhoogd niveau en zorgelijk dat een niet gering deel van de Jor daan voorbehouden zal zijn aan kantoor- en bedrijfsge bouwen, bereikbaar door voor snelverkeer openge houden straten en door de al in het plan betrokken aanleg van metrostations. Zij brengt in zeven punten haar wensen naar voren. Zelden heeft een gemeentebestuur in onze geschiedenis zo misgetast in het peilen van de gevoelens van de be volking, zelden heeft een Raad zich telkens opnieuw, zij het schoorvoetend, zo in de luren laten leggen om zijn goedkeuring te hechten aan verdere aftakeling van een stad, waarvan de schoonheid en het karakteristieke leefmilieu zo'n internationaal erkende vermaardheid had. Hoe lang gaat deze kruik nog te water? 90

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 24