DE WEG IN HET LANDSCHAP" JAARVERSLAG COMMISSIE Op 4 juli 1969 hield de Commissie een door de waar nemend voorzitter ontworpen en geleide exkursie langs wegen, die een gevarieerd beeld gaven van doel en streven van W.I.L. en, mede door het commentaar van de exkursie-leider, uitvoerige discussies opleverden over de waarde van een goede landschappelijke be handeling van de weg; het esthetisch belang van een royaal en goed ingedeeld wegprofiel; de rol die boom- en struikbeplanting in het aspect van de weg vervullen; de verarming, die het rooien van bomen teweeg brengt, als gevolg van herprofilering van wegen met te krappe breedte, of door het afsterven van bomen zonder dat aan tijdige vervanging is gedacht; het handhaven van te smalle grasstroken, b.v. tussen rijbaan en rijwielpad, die geen levensvatbaarheid heb ben en ook niet bijdragen tot een verrijking van het aanzien van de weg; enz. De deelneming was helaas gering - wellicht ook door het late tijdstip van de exkursie. Een verslag van de exkursie werd aan alle leden toegezonden. Ook dit jaar zal getracht worden belangstelling te ver krijgen voor een soortgelijke exkursie, die beter nog dan een vergadering, spreekt tot de deelnemers en verhelderend werkt. De Commissie werd betrokken bij een aantal kwesties, die typerend zijn voor de problematiek. 1. Het verleggen van een gedeelte van de weg Zutphen-Winterswijk in de gemeente Ruurlo. Als gevolg van de werken, welke zullen worden uit- ii, 1 i U 2. gevoerd voor de aansluitingen van de Lochemse- weg en de Borculoseweg op de Rijksweg, zal een gedeelte van de daar aanwezige beplanting van oude eikebomen moeten worden gerooid. Dit zal een onvervangbaar verlies betekenen en een volstrekte verarming teweeg brengen van het landschapsbeeld ter plaatse. Bovendien is deze op lossing, hoezeer wellicht uit verkeersoverwegingen gewenst, van voorlopige aard, in afwachting van het tot standkomen van nieuwe wegen om Ruurlo. We houden voorts ons hart vast, indien wegens verkeerstoename tot reconstructie van de gehele weg Zutphen-Winterswijk-grens zal worden over gegaan. We hebben al zoveel landschappelijk fraaie wegen op deze wijze zien veranderen in een kale racebaan, waarbij de doorsneden dorpskernen hun laatste boom moeten offeren, dat onze Commissie weinig illussies meer koestert. De reconstructie van de Provinciale weg Hilver- sum-Baarn, als gevolg waarvan, blijkens de reeds aanstonds ijverig in de bomen gehakte kruisen, honderden mooie beuken waaronder ettelijke meer dan 100-jarige) zouden moeten worden ge rooid. Het is verheugend dat door de aandrang van de Contactcommissie, van Heemschut, van de W.I.L. en van andere lichamen, alsmede van de Pers, zo danige wijzigingen in het oorspronkelijke plan wer den aangebracht, dat althans een deel der bomen Bomen wijken voor het verkeer. 87

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 21