Beleid Monumentenzorg Amsterdam De betaling wordt geregeld na ontvangst van een nota van de uitgever. De prijs voor de Nederlandse delen is f 6,90 voor onze leden, voor de Belgische delen 7,90. De verhoging van het jaarlijkse bedrag aan monumen tensubsidie van 34.200.000 gulden in 1969 tot 39.330.000 gulden in 1970 lijkt belangrijker dan zij in wezen is. Immers met deze verhoging moest èn de B.T.W. èn de loonsverhoging van het zo arbeidsintensieve restaura tiewerk worden opgevangen. In werkelijkheid is dus van uitbreiding van een sub sidiebedrag, zoals dat op eerste aanblik schijnt, geen sprake. Het ware wenselijk, dat de betekenis van het restaure ren van gehele oude stadswijken groter aandacht en medewerking van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zou krijgen, omdat hiermee èn de woonverbetering èn de woonsfeer en wat wij noemen leefbaarheid zozeer verbeterd kunnen worden. Het gaat echter niet alleen om verhoging van het jaar lijkse bedrag Er is meer. Reeds enige malen kwam in het Parlement ter sprake of door een bedrag ineens de grote achterstand in het restaureren zou kunnen wor den opgeheven. Als tegenargumenten kwamen destijds te berde het ge brek aan mankracht en aan materialen. Deze argumen ten gelden nu niet meer. Wel de dringende behoefte aan de mogelijkheid tot wonen in de stadskernen voor jongeren, kunstenaars, ongehuwde zelfstandigen, enz., waarvan lange wachtlijsten bestaan bij de verenigin- gen' De Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk verdient krachtige steun allerwegen en vooral in het Parlement om: I een wezenlijke verhoging van het jaarlijkse sub sidiebedrag in de Rijksbegroting. II de beschikking over een bedrag ineens om de achterstand in te halen. Volgens onze berekening zijn hiervoor nodig: 1200 woonhuizen op basis van 30 molens kastelen en historische landhuizen openbare gebouwen, torens en wallen, etc. kerken op basis van 50 orgels Totaal 26.000.000,— 1.500.000,— 8.000.000 29.000.000,— 31.000.000,— 3.000.000,— 98.500.000,— Men dient hierbij wel voor ogen te houden hoe rem mend de huidige situatie werkt. Wie nu welgemoed en te goeder trouw en hoop op overheidssubsidie wil restaureren, krijgt te horen, dat Waken voor de schoonheid van Nederland is thans nog even aktueel als vroeger. de uitbetaling van de subsidie eerst in 1975 kan ge schieden. Dat betekent 45 van het subsidiebedrag zelf vóórfinancieren Psychologisch gezien fataal. Vandaar onze suggestie om dat bedrag van 98 mil joen maar snel ter tafel te brengen. Zelden zal een bedrag van een kleine honderd miljoen op de Rijksbe groting zo welbesteed zijn in het algemeen belang. Amsterdam is niet simpelweg de hoofdstad van Neder land, het is ook de stad met de grootste verscheiden heid aan sociale, culturele en ekonomische facetten. De problemen spitsen zich hier het scherpst toe, de akties en reakties volgen elkaar in felle uitingen op. Dat vereist meer dan normale wijsheid en besluitvaar digheid van het stadsbestuur. Hoedanigheden, waarover wij het afgelopen jaar be paald niet gelukkig waren. Integendeel, het snel ge sloopte, maar verder braak liggende Kattenburg, de afbraak van de Westelijke Eilanden op grond van door de tijd achterhaalde argumenten, het gesol met de Nieuwmarkt-omgeving, de onwaardige procedure behandeling om de slopingen van de Bakkerstraat door te drijven, de beslissing om de metro een verwoestend tracée met een reeks doorbraken door de kwetsbare binnenstad te laten maken in plaats van deze in een ring om de binnenstad te leggen en de verwerpelijke behandeling van het gehele Jordaan-gebied (voor de oorlog heette het al aan de bestuurstafel ten stadhuize: „De Jordaan saneert zichzelf!"), zijn alle gevallen waarvan de aanpak niet alleen maar teleurstellend genoemd kan worden. 85

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 19