Algemeen Zand- en grindwinning, gemeente Bergen (Limburg) Provinciale Staten van Limburg deelden wij mede de ingebrachte bezwaren tegen de zand- en grindwinning in de gemeente Bergen te delen, aangezien de schoon heid van het betreffende gebied, bestaande uit stuif zand- en heideterrein, verloren zou gaan. Aanleg hoogspanningsleiding nabij Naardermeer Het tracée van de nieuw aan te leggen hoogspannings leiding betekent een ernstige aantasting van het land schappelijk schoon bij het Naardermeer en de daarbij behorende windmolen. Het bestuur betuigde adhesie aan een door de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumenten ingediend alternatief voorstel. Edam, bouw fourageloods Aan het College van Burgemeester en Wethouders van Edam verzochten wij geen vergunning te verlenen voor de bouw van een fourageloods op een daartoe aangegeven plaats, aangezien dit het prachtige silhouet van de stad in ernstige mate zou schaden. Bedreiging polderlandschap Beemster De werkgroep Leefbaarheid Beemster vestigde onze aandacht op de plannen voor het stichten van een ge bouwencomplex aan de Middenweg ten zuiden van Midden-Beemster. De Bond Heemschut is van mening, dat de gaafheid en ongereptheid van dit wijde land, mede bekend door de aanwezigheid van enkele fraaie boerderijen - De Eenhoorn, De Lepelaar. - door de aanleg van een dergelijk complex ter plaatse ernstig zal worden aan getast. Het College van Burgemeester en Wethouders van Midden-Beemster vroegen wij elders deze vestiging in overweging te willen nemen. Vestigingen supermarkets De aanleg van omvangrijke zogenaamde supermarkets in of in de onmiddellijke nabijheid van stads- en dorps kernen is een ontwikkeling, die het bestuur van de Bond Heemschut met beduchtheid gadeslaat. Bij het streven om aan de historische kernen door restauratie nieuw leven te geven, kan niet worden nagelaten om ook de levenskansen voor deze kernen te behouden. Grote zorgvuldigheid bij de vormgeving en de situering van dergelijke mastodonten-winkels is noodzakelijk. In adressen aan de Ministeries van Economische Zaken, Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, werd op deze ontwikkeling gewezen en inmiddels zijn reeds be sprekingen door het bestuur geopend ten departe- mente van Economische Zaken. Herindelingsplan Land van Heusden en Altena Het stadje Woudrichem was in historische tijden de hoofdstad van Altena. Het bewaart daar in zijn ge- bastionneerde omwalling en grachten, kerk, raadhuis, met zijn 36 beschermde monumenten de kenmerken nog van. De Bond Heemschut is verontrust over de konsekwen- ties van het voorgestelde herindelingsplan en vreest, dat dit het eigen karakter van en de huidige gezind heid ten opzichte van het restaureren in Woudrichem zal aantasten. Het College van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant en in aansluiting daarop de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, vroegen wij aan onze argumenten voor het behoud van een uitgebreid, maar zelfstandig Woudrichem ernstige aan dacht te willen geven. Wijziging belastingaftrek Volgens persberichten overweegt de Minister van Financiën de belastingaftrek wegens onderhoudskosten van een eigen woning af te schaffen. De konsekwenties hiervan voor de eigenaar-bewoner waren voor Heemschut aanleiding de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk erop te wijzen, dat een dergelijke wijziging een verzwaring voor de overheidstaak zou betekenen; aangezien vele partikulieren dan niet meer tot verwerving zouden overgaan en de partikuliere bijdrage in de restauratie in gevaar zou komen. Haarlemmer Hout Heemschut verzocht de Raad van de gemeente Haar lem het oorspronkelijke verjongingsplan te handhaven, teneinde dit prachtige bos voor het nageslacht te be waren. De plannen, die zouden leiden tot een grote verande ring van de Haarlemmer Hout, hebben allerwegen grote verontrusting veroorzaakt. N.V. Restauratieatelier Uilenburg Op initiatief van de mede door Heemschut in het leven geroepen Stichting Stadskern werd opgericht de N.V. Restauratieatelier Uilenburg. In een voormalige synagoge waar een grote hoeveelheid gebeeldhouwde fragmenten van vroeger gesloopte panden ligt opge stapeld, zal een werkplaats worden ingericht waar deze onderdelen worden hersteld en aangevuld. Door financiële deelneming in het aandelenkapitaal heeft Heemschut zijn steun aan dit initiatief verleend. De Fibula-Heemschutreeks De Fibula-Heemschutreeks is thans goed op gang ge komen: Nederlandse stedenboekjes verschenen van Roermond, 's-Gravenhage, Gouda, Amsterdam, Gro ningen en Delft. In de Belgische stedenserie verscheen Brugge. Deze reeks gedokumenteerde en geïllustreerde boekjes, in handzaam formaat uitgevoerd, die een indruk geven van de geschiedenis van de voornaamste monumenten onzer steden, zijn voor de leden van de Bond Heem schut via het sekretariaat te bestellen. 84

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 18