Historische stads- en dorpskernen telt, worden bedreigd. Heemschut vroeg Gedeputeerde Staten bij de beoordeling van liet plan hiermede rekening te houden. Koog aan de Zaan De bebouwingshoogte van het bestemmingsplan be bouwde kom wilde het bestuur beperkt zien tot 10 meter. Verder werd aangesloten bij het door de Ver eniging De Zaanse Molen ingediende adres. Nederhorst den Berg Het ontwerp bestemmingsplan Blijk- en Spiegelpolder was aanleiding voor het Dagelijks Bestuur de Raad der gemeente Nederhorst den Berg voor enkele opmerkin gen aandacht te vragen. Deze betroffen onder andere het bebouwingsprofiel, de waardevolle omgeving van de molen en de nood zakelijkheid van harmonische samenhang bij de aan leg van een waterpartij bij het kasteel. Zaandam In een voorbespreking over het schetsontwerp-Kalf was Heemschut in de gelegenheid kennis te nemen van dit plan. De voornaamste bezwaren - schaalvergroting, bouw van woongebouwen van veertien woonlagen, onvol doende afscherming van bedrijven - werden door ons in een schrijven aan het College van Burgemeester en Wethouders voorgelegd, in welk schrijven wij tevens de vraag stelden of het voorgestelde plan ten aanzien van de ruimtelijke ordening van de Zaanstreek hierin op een logische wijze was opgenomen. Restaureren van gemeentelijke monumenten Aan de Ministers van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, Financiën^ Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Economische Zaken, Binnen landse Zaken en aan de elf Colleges van Gedeputeerde Staten heeft Heemschut een brief geschreven over de restauratie van monumenten, die gemeente-eigendom zijn. Het komt voor, dat gemeentebesturen, die tot restau ratie willen overgaan, en de goedkeuring met subsidie toezegging van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg hebben, hun plannen niet kunnen uitvoeren, om dat Gedeputeerde Staten de desbetreffende begrotings posten niet goedkeuren. Vooral kleine gemeenten met veel monumenten zijn hiervan de dupe. Het is volgens Heemschut dringend noodzakelijk, dat aan deze toestand een eind wordt gemaakt. Monumentenzorg is een nationale zaak, even als onderwijs, en mag niet afhankelijk worden gesteld van de financiële situatie van een gemeente. Kockengen, Utrecht Het gemeentebestuur van Kockengen werd geadvi seerd in de begrenzingen van het beschermde dorps gezicht een wijziging aan te brengen, waardoor een beter geheel verkregen kan worden. Zwolle, stadhuis In een uitvoerig schrijven aan de hoofddirekteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft Heem schut uiteengezet welke bezwaren het stadhuisplan meebrengt voor de schaal, de struktuur en de oude bebouwing van de Zwolse binnenstad. Wellicht zou het verstandiger zijn, het huidige stad huis voor representatieve funkties te handhaven en elders een modern stadskantoor te stichten, op de plaats waar voldoende ruimte en mogelijkheden voor verkeer en parkeren bestaan. Dordrecht, Nieuwkerk Uit persberichten werd vernomen, dat plannen beston den om aan de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk te vragen de Nieuwkerk van de Monumentenlijst af te voeren. Heemschut heeft zich tot het College van Burgemeester en Wethouders van Dordrecht gewend met het ver zoek alles in het werk te stellen om dit belangrijke gebouw te behouden. Ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg werd in deze geest geschreven. 's-Hertogenbosch De reeds begonnen afbraak van een viertal op de ont- werp-Monumentenlijst voorkomende panden op korte afstand van de Sint Jan was aanleiding voor het be stuur aan H.M. de Koningin een verzoek te richten de sloopvergunningen te schorsen en de bouwver gunning voor een bankgebouw, dat ter plaatse in hoge mate zou detoneren, te schorsen, dan wel te vernieti gen. De omgeving van de Sint Jan verdient zeker tot beschermd stadsgezicht te worden verklaard. Franeker, Hotel De Valk De Coöperatieve Zuivelbank; eigenares van het hotel De Valk in Franeker, was van plan dit gebouw af te breken en door een bankgebouw te vervangen. Heemschut heeft er (met succes) bij de eigenares en bij de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk op aangedrongen De Valk te laten res taureren. Het betreft hier namelijk een oude stins en zeldzaam geworden type gebouw. Soest, flatbouw Een 22 meter hoog flatgebouw tegenover het Paleis te Soestdijk werd door het bestuur op deze plaats niet aanvaardbaar geacht. Reden waarom het College van Burgemeester en Wethouders van Soest werd verzocht deze bouwvergunning niet te verlenen. Bericht werd ontvangen, dat de bouwhoogte inmiddels tot 16.80 meter is teruggebracht en het bouwplan ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten van Utrecht is ingezonden. Koog aan de Zaan, silo Door de Vereniging De Zaanse Molen werden ernstige bezwaren ingediend tegen de bouw van een 30 meter hoge silo op circa 100 meter ten zuidwesten van de gerestaureerde molen De Dood. 82

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 16