WERKZAAMHEDEN Streekplannen Vestingwerken Commissies De verslagen van de Commissie Cultuurleven 1815- 1940 en van de Commissie de Weg In het Landschap zijn afzonderlijk opgenomen in dit orgaan. Teneinde een nauwer kontakt tussen Dagelijks Bestuur en commissies Stad en Dorp te bewerkstelligen, zullen leden van het Dagelijks Bestuur zoveel mogelijk de commissievergaderingen van de elf Provinciale Com missies Stad en Dorp bijwonen. Een taakverdeling is daartoe vastgesteld, de uitvoering is aangevangen. Het bestuur vertrouwt, dat door deze maatregel de aktiviteiten van de Provinciale Commissies zullen worden gestimuleerd. Reorganisatie in enkele commissies is wenselijk geble ken en in uitvoering, opdat de verschillende facetten van Heemschut in de provincies goed tot hun recht komen. Restauratie Hulpfonds Het aantal uitstaande leningen bedraagt momenteel elf, waarvan negen aan partikulieren en twee aan stichtingen zijn verleend. De regelmatig binnenkomende aflossingen en nieuw ontvangen giften maakten het mogelijk in het ver slagjaar weer vier nieuwe leningen te verstrekken. Uit de ontvangen reakties blijkt duidelijk, hoe belang rijk deze geldinjekties op kleine schaal zijn. Om de werkzaamheden op deze schaal te kunnen voortzetten blijft versterking van het fonds een grondige wens. Orgaan De 46ste jaargang van ons orgaan Heemschut vormt met 148 bladzijden een goed gedokumenteerd overzicht van onze aktiviteiten. De talrijke reakties uit alle delen van het land, zowel als uit het buitenland, die op ons bureau binnenkomen, wijzen erop, dat het blad een belangrijke schakel is tussen bestuur en lezer en het is verheugend te konstateren, dat deze reakties niet alleen uit de ledenkring voortkomen. Ook daarbuiten wordt Heemschut gelezen. De heer Geurt Brinkgreve legde, wegens wijziging in zijn werkkring, zijn taak als redakteur, die hij ruim elf jaar verricht heeft, neer. Wij zijn hem erkentelijk voor de spitse wijze waarop hij uiting heeft gegeven aan het Heemschut-standpunt en inhoud heeft gegeven aan ons blad. Wij zullen hem als medewerker niet behoeven te missen. Zijn taak als redakteur is overgenomen door de journalist de heer A. C. de Gooyer. Sekretariaat In het verslagjaar werden door de algemene adviseurs ir. Ch. C. van der Vlis en ir. Ottevangers inspek- tietochten door geheel Nederland gehouden; talrijke rapporten werden aan het Dagelijks Bestuur uitge bracht. In de Heemschutberichten, zoals deze in het orgaan zijn opgenomen, werden de leden regelmatig op de hoogte gehouden van de adressen, die op grond van deze inspektietochten aan de verschillende instanties werden verzonden. De werkzaamheden op het sekretariaat nemen in om vang toe, nu ook steeds meer leden de weg naar het Korenmetershuis weten te vinden. Het verstrekken van inlichtingen, het nazoeken van gegevens, de uitge breide korrespondentie vragen de volledige inzet van onze staf. De heer M. van Everdingen is de drijfkracht en spil van het sekretariaat. Zijn toewijding is de inspirerende kracht voor de doeltreffende werkwijze van ons Bonds- apparaat. Mej. B. D. da Silva Rosa, die als sekretaresse sedert 1 april 1969 bij ons werkzaam is, heeft na het Europa Nostra Congres laten zien, dat ook de normale sekre- tariaatswerkzaamheden bij haar in goede handen zijn, de vaak spoedeisende rapporten werden steeds binnen de gewenste tijd afgeleverd. Mevrouw mr. H. C. Drabbe-Carstens maakte dank baar gebruik van het gerestaureerde onderhuis. Zij zag kans in de steeds groter wordende papiermassa de zo nodige orde te brengen, waardoor het zoeken naar gegevens voor informatie en dokumentatie zeer ver gemakkelijkt wordt. De ledenadministratie, die naarmate het aantal leden toeneemt, meer tijd vraagt, wordt op akkurate wijze door de heer H. H. Bouwmeester verzorgd. Voor de toeneming van de leden is dank verschuldigd aan mej. M. M. Melchers, die ondanks tegenslagen door de barre winter kans zag regelmatig op en neer te reizen en de werkzaamheden voor de ledenwerving te behartigen. Zuid-Kennemer land Tegen het ontwerp van een herziening van het streek plan Zuid-Kennemerland werden door Heemschut bezwaren ingebracht, welke grotendeels aansloten bij die van de Commissie voor Natuur- en Landschaps bescherming en de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten. Fort Rhijnauwen Utrecht De bouwplannen voor een sterrenwacht in het fort Rhijnauwen konden in eerste instantie onze goedkeu ring niet wegdragen. Uitvoerig overleg - in samen werking met de Stichting Menno van Coehoorn - met het College van Curatoren van de Rijksuniversiteit van Utrecht leidde tot gewijzigde plannen, welke naar de mening van onze besturen qua architektuur en situe ring beter pasten bij de bestaande toestand van het fort. De omstandigheid, dat het gebouw niet boven de wallen zou uitsteken, nam onze bezwaren goeddeels weg. Wij adviseerden echter om in de bebouwings voorschriften de bestemming en hoogte van het ge bouw op te nemen en het gehele ontwerp in een ruim telijk plan vast te leggen. 80

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 14