273 —23 —8 —7 —264 scheidenheid en voorzichtigheid manen bij de koste- wat-koste nieuwbouwers en vooral bij die onzer over heden, die hier leiding aan dienen te geven. Er moet een nieuw algemeen aanvaard begrip komen van leefbaarheid. Wie meent, dat leefbaarheid alleen maar nieuwe bouwblokken betekent, miskent talloze faktoren, zoals sfeervol wonen, op menselijke maat, schone lucht, schoon water, schone wegen, goede kommunikatie. Metro's zouden goede kommunikatie kunnen geven, maar wanneer de methode wordt toegepast eerst een deel van de oude stad te slopen om ondergronds ver voer te verzekerenj dan vragen wij ons af op welke troon de domheid zetelt. Op de tekentafels lijken de mensen er voor de metro te zijn, het klinkt simplistisch en ongeloofwaardig, maar de metro dient er voor de mensen te zijn. Het verkeer is thans de grote boosdoener, de noodzaak tot goede kommunikatie wordt misbruikt om slopings- woede „rücksichtlos" bot te vieren. Het woord is even on-Nederlands als de methode ons vreemd behoort te zijn. De mogelijkheden tot verbetering van het open baar vervoer zijn bij lange na niet uitgevoerd en toe gepast. Bij die uitvoering behoort bestaande en algemene en internationale schoonheid, zoals die in zoveel onzer Nederlandse steden aanwezig is, ontzien te worden. Dit echter vereist breder cultureel inzicht, meer eru ditie bij bestuurders en zo dit politiek niet haalbaar is, dan tenminste bij de uitvoerders. Het boekje van dr. C. A. van Swigchem „Afbraak of restauratie" vond zijn weg naar vele leden, die in het verslagjaar vijf nieuwe leden aanbrachten. Naast de aktiviteit van de leden zelf werd ook van het sekretariaat uit regelmatig aan de ledenwerving ge werkt. Leden gewone/bui tengew./don./totaal leden leden per 1 juni 1969 5205 nieuwe leden van 1 juni 1969-30 mei 1970 557 van buitengewone leden naar gewone leden 23 afgevoerd wegens bedanken, overlijden, etc. 249 172 5650 13 578 per 30 mei 1970 totaal 5536 250 178 5964 Bestuur Het Dagelijks Bestuur vergaderde in de afgelopen pe riode regelmatig; daarnaast vonden nog vergaderingen plaats van enkele bestuursleden, wanneer dit voor een behandeling van een speciaal onderwerp noodzakelijk was. De vergaderingen van het Dagelijks Bestuur werden zoveel mogelijk door onze adviseurs en redakteur bij gewoond. In de Algemene Ledenvergadering, gehouden op 5 juli 1969, werden de periodiek aftredende heren mr. S. P. baron Bentinck, mr. H. F. Blaisse, prof. mr. H. de Ia Fontaine Verwey, arch. C. W. Schaling, E. A. M. A. Steger, dr. G. A. van Swigchem en mr. P. A. H. M. van Vlijmen voor een zittingsperiode van vijf jaar herbenoemd. In de vakatures werden de navolgende leden benoemd: drs. H. C. van Eek, mr. H. E. Phaff, arch. G. Prins en jhr. E. C. Storm van 's Gravesande; de heren Van Eek en Prins maken tevens deel uit van het Dagelijks Bestuur. Voor experimenten en voor bouwen in de nieuwe stads- en dorpswijken is in 99% van het totaal volop gelegenheid. Zaanse Schans te verplaatsen. Beide objekten zouden schappelijke waarde van de Oude Rijksweg, oude een grote aanwinst voor de Schans kunnen betekenen. landhuizen met fraaie tuinen en het kasteel Vaeshar- S1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 13