Uitnodiging tot deelneming aan de HEEMSCHUTDAG 1970 CENTRALE, BERGUMERMEER. De bioloog dr. J. P. Otto te Sneek waarschuwt, dat de vestiging van de elektrische centrale aan het Bergumer- meer niet alleen het landschappelijke schoon zal ver storen, maar dat er gevolgen zijn, waarmee kennelijk onvoldoende rekening is gehouden, namelijk de ther mische verontreiniging. Zelfs een geringe stijging van de temperatuur kan een deel van het waterorganisme doden, terwijl juist minder gewenste elementen tot ontwikkeling komen. Als de temperatuur hoger wordt versnellen de stof wisseling en de ademhaling. Die organismen behoeven dan juist meer zuurstof, maar de oplosbaarheid daarvan in water neemt af bij verhoging van de tem peratuur. Bovendien ontwikkelen zich bij verhoging van temperatuur de blauwwieren. Deze kunnen het koelsysteem vervuilen. De bestrijdingsmiddelen daar toe kunnen weer vergiftiging in het water doen optre den. In de Verenigde Staten bouwt men koeltorens, duur en lelijk. Een oplossing zou het graven van koel- meren kunnen zijn, aldus dr. Otto. De gemeenteraad van Tietjerksteradeel heeft intussen met 13-6 besloten, dat op het gebied van de gemeente, dat grenst aan het Bergumermeer, geen elektrische cen trale gebouwd mag worden. Dit hoeft nog niet te betekenen, dat de centrale er niet komt. Zoals bekend, heeft Heemschut zich tegen deze vestiging verzet. BERGEN OP ZOOM, bestemmingsplan „Het Ravelijn" Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben aan het bestemmingsplan „Het Ravelijn" hun goedkeuring onthouden. In hun toelichting op dit besluit zeggen Gedeputeerde Staten dat het karakter en de wezenlijke waarde van dit laatste overblijfsel van de vestingwerken rond de gemeente Bergen op Zoom door de voorgestelde be bouwing ernstig zou worden aangetast. Het monument is van een zodanige kunsthistorische waarde, dat het van iedere bebouwing dient te worden gevrijwaard en in zijn oorspronkelijke toestand behou den dient te blijven. Voor de vele inwoners van Bergen op Zoom die zich aktief voor behoud hebben ingezet en voor Heemschut en Menno van Coehoorn een verblijdend resultaat. KALVERPOLDER, bebouwing In een jarenlange strijd voor het behoud van de onbe bouwde Kalverpolder is een belangrijke beslissing afgekomen. Tegen het destijds door Gedeputeerde Staten genomen besluit verdere bebouwing niet toe te laten was door de gemeente Zaandam beroep aangetekend. Het in mei 1970 afgekomen Koninklijk Besluit heeft het inge stelde beroep ongegrond verklaard. De grote landschappelijke waarde van de Kalverpolder als achtergrond van de Zaanse Schans, alsmede de grote betekenis welke dit gebied heeft in natuurweten schappelijk opzicht, waren onder meerdere de over wegingen, welke tot dit besluit hebben geleid. Hindelopen, eens lid van de Hanze. De Heemschutdag zal dit jaar, zoals reeds in nummer 2 is aangekondigd, worden gehouden op zaterdag 5 september a.s. Hij staat open voor le den, buitengewone leden en donateurs, eventueel vergezeld door een introducé. Het programma omvat dit jaar een bezoek aan Bolsward en een tocht door zuid-west Friesland met een onderbreking in Workum, Hindelopen en Sloten. Het wordt, behoudens wijzigingen als volgt samengesteld. Voor deelnemers komende per trein vanuit de richting Zwolle zullen om 10.05 uur bussen ge reed staan aan het station te Heerenveen, van waar rechtstreeks naar Bolsward gereden wordt. 76

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 10