Op Heemwacht TON KOOT De onvoldoende demokratie Wat is de Markerwaard ons waard? Nederland is een demokratisch bestuurd land. Maar is misschien het begrip demokratie voor velen zo ondoorzichtig, omdat zij tot hun ontsteltenis nogal eens tegen voorbeelden van technokratische diktatuur oplopen, die ademstokkend zijn? Zo adembenemend, dat velen, vooral jongeren, maar liever naar buiten treden met hun kreten en be zwaren tegen toestanden in het verre buitenland om de beroerdigheid en waanzinnige tegenstrijdigheid in eigen land onder eigen ogen niet te behoeven onder kennen? Zijn de sloop- en vernielingsplannen van zovele tech nische diensten en dienstjes, gespeend van elk redelijk kuituur-esthetisch inzicht, zelfs enig begrip voor menselijke verhoudingen -ontberend, daar geen angst aanjagende voorbeelden van? Moet er gewezen worden op de verontreiniging te land, ter zee en in de lucht, waar zoveel over de ge volgen, waar zo weinig over de oorzaken en het aan pakken van het kwaad bij de bronnen wordt ge sproken en gehandeld? Moet er gewezen worden op de aantasting van ons landschapsschoon door, zonder enig begrip voor streekeigen, zonder gevoel voor zelfrespekt, te ruil- verkavelen, te traceren van hoogspanningsleidingen, ongebalanceerde hoogbouw toe te staan, straatmeubi- lair rond te strooien en wat niet al? Moet er gewezen worden op het uiteenslaan van menselijke samenlevingen in een eigen sfeer en karakter in de buurten van steden en dorpen en in plaats van sfeer- en karakterbehoud, respectievelijk verbeterde toestanden, de ontheemding de vervanging door be tonnen schoenendozen, schuifladen en krematoria, waar de levende mens zijn groeiende onlusten op moet afreageren? Moeten wij wijzen op de situering van benzinestations, die elkaar de loef afsteken in kakelbonte kleuren, schreeuwende teksten en flodderige vlaggetjes, alsof de automobilist, die benzine nodig heeft, niet met esthetisch meer verantwoorde middelen tot inrijden zou kunnen komen? Moeten wij wijzen op de welvaartsvloeken in ons landschap, de honderden autokerkhoven? Of de ver wildering van de gevoelige en de vaak zo poëtische stads-, dorps- en horizonsilhouetten door niet slechts veelal onbeschaafde, maar ook uit onmacht geboren (en toegestane) hoogbouw-ellende, zoals protserige OW-ers uit een onvoldragen koude architektuur-oor- log, smaak- en lusteloze statussymbolen? Hoe zelden treft men hier het voorbeeld van een verhoudingsgevoelig oog, een ambachtelijk begaafde hand? De architekten, kunstenaars en kunstlievenden, die bijna zestig jaar geleden de Bond Heemschut op richten, zagen in de verte de bui aankomen. Zij hebben zelfs remmend kunnen werken, maar in de politiek kwamen zij niet aan de orde en eigenlijk wordt daar de dienst uitgemaakt. Als onze volksvertegenwoordigers zouden begrijpen en zouden willen, wordt het leger van diktatorische tech- nokraten tot staan gebracht. Daar is wel enige erudi tie voor nodig en een welbewuste stellingname over leefmilieu en welzijn. Uitdrukkingen die in de ver schillende politieke kampen zeer uiteenlopend worden geïnterpreteerd? Zeer verwarrend voor de kiezer. Of is dat de bedoeling? Onze technokraten hebben vaak machtige apparatuur ter beschikking staan. Denk aan die demokratisch zo ongrijpbare Rijkswaterstaat, die zo vaak uit maakt wat voor ons nodig is (en soms wel terecht) en die daarmee een vertrouwen bij de leek heeft gewonnen, dat haast onaantastbaar is geworden, maar zoetjes aan ook levensgevaarlijk. De leek vraagt zich nu bedremmeld af, of er voortgegaan moet worden omdat die apparatuur nu eenmaal gebruikt moet worden of omdat het zo nodig is. Die twijfel spreekt boekdelen. Het was rond 1890 dat Ir. Cornelis Lely als ingenieur van de Zuiderzee-vereniging het onderzoek omtrent de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee leidde. Onder het ministerie Cort van der Linden 1915-1918 kwam de Wet tot afsluiting en drooglegging der Zuiderzee tot stand. Ruim vijftig jaar geleden en hoe wel de toestanden totaal veranderd zijn, wij enerzijds bouwland en boomgaarden omploegen (met subsidie), wij oplossingen zoeken tegen de watervervuiling (voor astronomische bedragen), terwijl onvermijdelijke ver gissingen zijn gemaakt bij de droogleggingen van Wieringer Meer, Noordoostpolder, Oostelijk- en Zuidelijk Flevoland, staat het machinepark klaar voor de charge op de Markerwaard om ditmaal eens te tonen, dat het allemaal toch wel kan, alle gemaakte fouten nu eindelijk eens opgevangen kunnen worden (geen randmeer achter Noordoostpolder met uit droging in de kop van Overijssel als gevolg, planning van teveel agrarische wooncentra in Oostelijk Flevo land (waar wèl een randmeer werd aangelegd), om te schakelen op meer huisvestingsmogelijkheid in plaats van op uitbreiding van landbouwgebieden. Of meer industrialisatie? 49

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 9