BEDREIGDE EILANDEN IN AMSTERDAM Op vragen van het raadslid de heer- F., de Vries hebben B. W. van Amsterdam geantwoord dat het ten uitvoer brengen van het bestemmingsplan Bickers- eiland niet urgent is. „Wel zal het slopen van een deel van de bestaande bebouwing noodzakelijk zijn om het woon- en leefklimaat in dat gebied nog eniger mate op peil te houden." Het college is van mening dat de omvang en de ligging van de eilanden in de stad van die aard zijn dat de keuze moet worden gemaakt tussen „over wegend wonen" en „overwegend werken." Er bestaat volgens B. W. voldoende aanleiding het accent te leggen op het werken. Intussen heeft het Aktiecomité Westelijke eilanden (Bickerseiland, Prinseneiland en Realeneiland) onder de titel BLIJF UIT ONZE BUURT een geschrift het licht doen zien, dat het wonen op de eilanden wèl onderstreept, al geeft men toe dat dit deel van de stad schromelijk is verwaarloosd. De mogelijkheid bestaat - en dat heeft het comité ook aan de Raad medegedeeld - dat men op de eilanden kan wonen en dat er ook industrie behouden blijft en ook dat er ook pakhuizen blijven staan en werk plaatsen, welke combinatie B. W. niet zien. Een enquête heeft aangetoond dat men absoluut hiér wil wonen. Er zullen betere voorzieningen moeten worden ge troffen, maar daarvoor wil 75% van de bewoners ook meer huur betalen. Zoals bekend, willen B. W. van Amsterdam be vorderen dat op het Bickerseiland een kantoorkolos wordt gebouwd. De bewoners zijn daarop tegen, ook Deze huizen staan tenminste nog overeind. Waarom kunnen industrieruimte en woonoord niet naast elkaar bestaan? omdat er plannen zijn voor andere oplossingen. De bewoners vinden de plannen en de antwoorden op vragen van B. W. niet reëel. Op het stadhuis weet men niet duidelijk te zeggen, onder aanvoering van argumenten wat men wil, aldus een klacht. Voor het Prinseneiland is een plan om de kadebe bouwing op te ruimen. Toerisme gaat hier blijkbaar voor leefklimaat. Voor het Realeneiland is nog nooit een plan gemaakt, maar gevreesd wordt dat de pakhuizen verdwijnen zullen. En voor het Bickerseiland staat een deportatie van de bewoners voor de deur, omdat daar zo nodig een groot kantoorgebouw moet komen, dat niets met de omgeving gemeen heeft. Een stukje Amsterdam, overgebleven uit de 17de eeuw moet weg als woonoord. Waarom? Bij al deze saneringen moet de liefhebber van stads- schoon dat maar niet vragen. Overigens, zijn er vragen? Centrum van het Aktie comité Eilanden is gevestigd, Bickersgracht 60 in Amsterdam. Giro 135 voor Gemeentegiro A 350 Gapende toonden in een eiland. 71

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 31