De Commanderie van St. Jan, zoals zij na de restauratie ziek vertonen zal. Commanderie van St. Jan Men streeft ernaar de restauratie van de Comman derie van St. Jan, die eigendom is van de universiteit in Nijmegen, tegen het eind van 1971 gereed te hebben. Het is bestemd tot ontvangstcentrum van de universi teit. Don Quichot vecht voor rothuisjes De Don Quichot, die voor rothuisjes vecht is dokter C. W. Klarenbeek in Oenkerk. Het gemeentebestuur van Tietjerksteradeel en vele Oenkerkers vinden, dat Heemstrasingel 1 maar gesloopt moest worden. Het staat nl. iets naar voren en dat zou dan lastig zijn voor het verkeer. (Men moet het zien!) Maar dokter Klarenbeek had Deventer aan het werk gezien met zijn Bergkwartier. Waarom zou wat ze in Overijssel kunnen ook in Friesland niet kunnen? Waarom zou een Fries dorp nodeloos zijn karakter moeten verliezen? Want zo is het, als men ziet wat er doorgaans na sloop in de plaats komt. Dokter Klarenbeek, die overtuigd is dat restaureren op en duur goedkoper is dan nieuw bouwen, richt een stichting Bejaardenwoningen Trynwalden op, met het doel bejaarden in de gerestaureerde panden te doen wonen. Hij beschouwt dit als een aanzet voor grotere p anning. Monumentenzorg wil een aanmoedigings premie geven; Heemschut wil een lening tegen een lage rente beschikbaar stellen. Gelukkig dat er nog Klarenbeek's zijn in Nederland. Niet amoveren maar restaureren! Huizen (N.H.) In Heemschut nummer 2, april 1970, wordt als eigenaar van de gerestaureerde Saksische boerderij te Huizen (N.H.) genoemd de gemeente Bussum. De eigenaar is echter de gemeente Huizen. De restauratie Vfn-,,,e boerderij, 0Pmeting, ontwerp, uitvoering en afwikkeling, is geschied door de architekt H.B.O. 5h G. van der Mark, in opdracht van de gemeente Huizen. Monumentenzorg inschakelen Een belangrijke beslissing van de Minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, Ir. W. T. Schut, is, dat de gemeentebesturen in het vervolg de Rijks dienst voor de Monumentenzorg moeten inlichten bij het overleg over de voorbereiding van struktuur- en bestemmingsplannen voor een gebied, waar zich een beschermd stads- of dorpsgezicht in de zin van de Monumentenwet bevindt. Dit is geschied op aandrang van de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, omdat gebleken is, dat gemeentebesturen verzuimden in voor komende gevallen Monumentenzorg in te schakelen. Het besluit op de ruimtelijke ordening verplicht daar toe. Blokzijl De beide panden van de Vereniging „Hendrick de Keyser" die zich bevinden aan de Bierkade te Blokzijl zijn prompt gerestaureerd en overgedragen aan de huurders. De beide zeventiende-eeuwse koopmans huizen met geornamenteerde halsgevels en stoepen voor de deur hadden de Nederlandse vlag uit hun zolderluik, zoals het hoort. Sittardvakwerkhuis Begonnen is met de restauratie van het in 1600 gebouwde vakwerkhuis op de Markt te Sittard. Ge meente-archivaris J. L. Offermans noemt dit huis (hoek Gats) „éen van de drie nog bestaande en interessantste vakwerkhuisjes in Europa." Naast Sit tard zijn er nog dergelijke gebouwen in Luik en Hasselt. Het pand is in bezit van de Stichting Jacob Kntzraedt te Sittard (zie onderstaande tekening).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 16