RESTAURATIE-NIEUWS Metslawier Een gehele buurt in Metslawier (Friesland) zal monu ment worden, daartoe heeft al enige tijd geleden de gemeenteraad van Oostdongeradeel besloten. Architekt Ir. A. Baart jr. te Leeuwarden is daarmee belast. Een aantal pandjes, dat in verval raakte, is uiterlijk al in oorspronkelijke staat teruggebracht. De drie en twintig huisjes in de kerkbuurt worden gerestaureerd, maar ook de straten, stegen en heggen, die mede de karakteristiek van de dorpskom van Metslawier be palen. De heer Baart verwacht, dat de ontsierende telefoonpalen verdwijnen kunnen en de kabels onder gronds gemaakt; de panden krijgen centrale ver warming. St. Jorisdoelen, Middelburg Middelburg heeft zijn St. Jorisdoelen terug. De gevel is als een phoenix uit zijn as herrezen en siert de Balans. Het interieur zal nog dit jaar voltooid worden. Geen schutterij zal leven geven aan dit monument uit de late zestiende eeuw, het wordt bestemd tot ge westelijk arbeidsbureau en geneeskundige inspektie voor de volksgezondheid. Uithangbord Deventer Poelier Eltink, die al eerder de publieke belangstelling had wegens zijn initiatief tot monumentenbehoud, had genoeg van de grove hedendaagse reklameborden en lichtbakken. Hij heeft weer een fraai smeedijzeren uithangteken laten aanbrengen, ontworpen door kunstsmid Vel tien uit Zwolle en daartoe in staat gesteld door mede werking van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en het gemeentebestuur. Ontwerper van het bord is de heer H. F. A. Rade maker, architekt HBO te Deventer. Deventer's rondeel Behalve Maastricht en Elburg heeft ook Deventer nog een rondeel. Het ligt in het Bergkwartier (Achter de Muren, Zandpoort) en vormt één der weinige resten van de Deventer vestingwerken, daterend uit het be gin van de zestiende eeuw. Het is de voorloper van de kazemat en diende voor de opstelling van licht geschut of tot vesting voor muske tiers. Ook op het rondeel kon geschut worden opge steld. Oldeboorn Meer goed nieuws uit Friesland. De Waag in Olde boorn is voltooid. De oude opslagplaats van de ge meente onder in de Waag werd tot een tentoonstel lingsruimte omgetoverd. Boven bevindt zich de lees zaal. Het restauratieplan van dit eenvoudige maar zo gave pand is van het architektenbureau Groene- woud en Sipma te Heerenveen. Het uithangbord van de poelier Eltink te Deventer, ambachts- xuerk van Meestersmid W. N. J. Veltien te Ziuolle. De pomp van 's-Gravenzande Ons medelid de heer J. van Baaien te Haarlem, oud inwoner van 's-Gravenzande, maakt ons attent op de restauratie van de pomp op het marktplein van laatst genoemd dorp, dat in 1246 al stadsrechten kende. Zijn ingezonden bericht is ontleend aan „De West lander" van 10 april j.1. Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenzande zijn overtuigd van de historische waarde van de uit de 17de eeuw daterende zandstenen pomp, welke in ver vallen toestand verkeert. Het monument komt voor op de door de minister van C. R. en M. vastgestelde lijst van bestaande monumenten. Op grond hiervan heeft het besturend college een subsidie aangevraagd, hetgeen is toegezegd. De totale restauratiekosten be dragen 12.975 (inclusief B.T.W. wordt exact ver meld), waarvan 40% uit 's Rijksschatkist wordt be taald. De gemeenteraad besloot, nu hij dit wist, tot restauratie over te gaan. Het werk zal worden uitgevoerd door de firma J. Cordes en Zonen te 's-Gravenhage. 55

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 15