SPAAR HET GEIN 52 Boerderij „De Leeuwenburg in het Gein Om met het positieve te beginnen: in het Gein zijn de molens „Delphine" en de Broekzijdse molen ge restaureerd. De uitspanning „De Vink", jaren geleden afgebrand, is geen ruïne meer maar een woonhuis met een landelijk uiterlijk. Vlakbij ligt de Wilhelmina- brug, die behouden kon blijven, omdat inwoners van Abcoude tegen de afbraak in het geweer kwamen. Prachtig liggen ook de boerderijen achter en tussen het geboomte, voor de wijde weilanden, groene vlak ten in het waterlandschap. Voorbij de Velterslaan, in het zuidoosten van het Gein, vinden wij nog de Aetsveldse polder en de polder Baambrugge. De- Broekzijdse polder is er nog en er is nog veel waterkant. En er is nog rust, al biedt de blik op de betonnen kolossen in de Bijlmer, richting Amsterdam, een ijse- lijk gezicht. Er hangen echter donkere wolken boven het Gein. Van die dreiging spreekt een ingezonden stuk in de plaatselijke pers van Abcoude, ondertekend door de inwoners Mr. C. J. de Brüyn Kops, Mej. A. A. de Groot, Jan Spierdijk en Mr. J. W. F. M. Swinkels. Molen aan het Gein: de „Delphine" Zij roepen op tot behoud van dit unieke stuk land- schapschoon met de woorden: „Spaar het Gein." Waar liggen de bedreigde punten? Van de nieuwe rijksweg 6, die vermoedelijk met een hoog viaduct dwars over het Gein zal gaan, even ten noorden van de Broekzijdse molen, waar de Hollandse Kade aansluit op het Gein, moet men vrezen a. dat hij niet alleen de continuïteit van het landschap van het Gein onherroepelijk in stukken zal snijden, maar ook dat hij b. een einde zal maken aan de stilte en de intimiteit van dit ongerept stuk natuurgebied. Er is sprake geweest van een tweede weg, gepro jecteerd ongeveer in de n.-z.-richting, komende van de Bijlmerstad, oostelijk van de spoorlijn, dwars door de Broekzijdse polder, eveneens dwars over het Gein gaande. En dat nog wel op een van de mooiste punten, namelijk in de buurt van de Batterij, waar het Gein een scherpe bocht maakt tussen de molen „Delphine" en de boerderij van de familie Broere. Die weg zou, met een bocht naar het westen, aan sluiting zoeken aan het Vinkeveense plassengebied en aan de Rijksweg naar Utrecht. Over een en ander is een hoorzitting gehouden in januari. Daar is lang en breed gesproken over woning bouw, nauwelijks over het landschap. Onvoldoende werd aangetoond dat deze weg, de tweede aantasting van het Gein, noodzakelijk zou zijn. Hij is een doublure van de verbinding van Bijlmer- stad met het zuiden. Want er is een andere noord- zuidweg geprojecteerd, ten westen van de spoorlijn, welke langs de dorpsuitbreiding „achter de kerken" zal gaan en de functie van de huidige oude Amster damse Straatweg zal overnemen. Volgens het Nieuws- en Advertentieblad voor Vecht-, Amstel- en Rijnstreek (gelukkig dat er nog streekbladen zijn, die opkomen voor de streek!) van 20 maart 1970 valt te lezen dat de gemeente Amster dam bezwaar maakte tegen deze weg, waarvan zij een

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 12