Redacteur A. C. de Gooyer EXCURSIE COMMISSIE CULTUURLEVEN 1815-1940 27 de Vissershaven tot beschermde stadsgezichten ge maakt zien. Het wil de Oranjemolen laten restaureren. Het wil gesloopte panden naar het Groenewoud doen ver plaatsen en restaureren, het Van Dishoeckhuis ver plaatsen en een inventarisatie maken van de panden, waarvan de restauratie ingaat, noodzakelijk of ge wenst is. Het Comité wil zich constitutioneren tot een Ver eniging/Stichting Stadsherstel Vlissingen, waarvan men voor 5,contribuant kan worden: Contributie op Algemene Bank Nederland of postgiro 185283 t.n.v. de heer J. C. van Heerde, Coosje Buskenstraat 143 te Vlissingen. Vlissingers in den lande, laat u dit gezegd wezen! Spontane reaktie Een Abcoudenaar schreef aan zijn bank: „Met weerzin heb ik kennis genomen van uw plannen een rustiek dorpshuis af te breken en te vervangen door een soort geldbunker met medewerking van een plaatselijke overheid, die begrip noch liefde kan op brengen voor hetgeen hier nog rest aan het mooie en sfeervolle van het dorp en de omringende natuur onder het motto „Goed licht, allicht". Ik wens aan uw destruktieve plannen geen cent bij te dragen, verzoek u dan ook mijn rekening met ingang van 1 januari 1970 af te sluiten en mijn saldo terstond over te boeken op Ja, dit is één van de middelen die men kan toepassen om duidelijk te maken waar men staat. Wij kunnen dat waarderen en aanbevelen. Natuurmonumenten Onze zustervereniging, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland heeft in 1968 het getal van 75.000 leden overschreden; de opmars naar de honderdduizend is begonnen. Dit jaar zal de vereniging met een kwartaalblad voor haar leden „Natuurbehoud" uitkomen. Het jaarver slag zal daarin opgenomen worden. Enkele technische zorgen die de vereniging kwellen, zijn: het verdwijnen uit het land van honderden plantensoorten, de ver- keersverontreiniging en de wegenbouw, die de natuur monumenten doorsnijdt (o.m. Wolfheze). Het tekort voor de aankoop van het Deelerwoud hoopt men te delgen door een uit drie delen bestaand werk, „Welke planten?", dat de gehele flora van Nederland zal bestrijken, uit te geven. Moesten wij in het vorige nummer de heer Geurt Brinkgreve uitluiden als redacteur van ons orgaan, nu hebben wij het genoegen in te leiden de heer A. C. de Gooyer, een klinkende naam in het journa listieke leven van Amsterdam. De heer De Gooyer was vóór de oorlog, na gevolon- taird te hebben bij het Utrechtsch Dagblad onder leiding van Dr. P. H. Ritter Jr., van 1933 af redacteur van het dagblad De Standaard. Van 1945-1954 was hij redacteur van het dagblad Trouw. Van 1954-1958 was hij verbonden aan de afdeling Algemene Propa ganda van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, sedertdien is hij pers- en publiciteitschef van de N.V. Philips-Duphar, de pharmaceutisch-che- mische industrie. Met dit nummer vangt hij zijn redactionele werk voor Heemschut aan. Ons bestuur heeft de beste verwachting van zijn grote journalistieke ervaring en zijn in brede kring erkend vakmanschap. De Commissie Cultuurleven 1815-1940 organiseert een voorjaarsexcursie naar Utrecht op zaterdag 2 mei. De bedoeling is aandacht te besteden aan de spoor wegen in de 19de eeuw en de zich in samenhang daarmee ontwikkelende spoorwegarchitectuur. Van 10.50 af worden de deelnemers opgewacht bij de oude hoofduitgang (stadszijde) van het Centraal Station, vanwaar men om 11 uur vertrekt. Eerst zal deskundige toelichting worden gegeven over de architectuur van de drie administratiegebouwen van de Nederlandse Spoorwegen. Het eerste is gebouwd in de klassicistische stijl van 1870, het tweede toont een mengeling van neo-gotiek en neo-renaissance (1893/95). Het derde dateert uit 1921. Het werd ge bouwd door Van Heukelom (1921). Het gezelschap zal in de gelegenheid worden gesteld ook het interieur van deze gebouwen te bezichtigen. Daarna loopt men (±20 minuten) naar het Spoor wegmuseum, gehuisvest in het voormalige Maliebaan station (1874). Hier is gelegenheid een (meegenomen) broodje te eten, terwijl koffie wordt aangeboden. Om 2 uur korte uitleg over de architectuur, daarna rond gang door het museum onder leiding van de directrice, Mejuffrouw M. A. Asselberghs. Speciaal voor deze gelegenheid zal een kleine collectie foto's uit depot worden'geëxposeerd. Het spreekt vanzelf dat ook het buitenterrein met het rollend materieel, waaronder o.a. een aantal originele stoomlocomotieven, niet zal worden overgeslagen. Einde der excursie 3.30 uur. De prijs van deze excursie bedraagt 3,50 per persoon. Men gelieve zich op te geven d.m.v. storting van dit bedrag op postgiro nr. 367139, t.n.v. Mevrouw A. A. Oosterbaan-Vissink, Westplantsoen 98, Delft, onder vermelding: excursie Utrecht. A. A. O-V.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 9