Woudrichem. De gerestaureerde panden De Engel en De Sala mander in de Hoogstraat. raadhuis, kortom met zijn 36 beschermde monumen ten (waaronder laat 16de-eeuwse!) al de kenmerken nog van. Het zijn deze kenmerken, die hier de sfeer en het karakter geven, welke deze stad zo boeiend maken, een situatie die kennelijk bij gemeentebestuur en burgerij van Woudrichem leeft. Het opnemen van dit stadje - overigens volgens Provinciale Staten in hun statistiek vermeld als niet onbelangrijk groeiende gemeente - in een groter agrarisch geheel, zal noodzakelijkerwijs tot gevolg hebben, dat er voor het behoud en de versterking van het eeuwenoude eigen karakter minder belang stelling tot uiting komt. Dit zal de bijdrage voor de stadsverbetering door restaureren beïnvloeden en daarmee het karakter en het eigene van Woudrichem aantasten. Dat is in het snel groeiende nivelleringsproces van steden en dorpen een wezenlijk verlies. De toenemende vrije tijd, de vergrote behoefte aan rekreatie, de toenemende belangstelling, niet het minst bij de jeugd van nu, leert ons, dat wij voor zichtig moeten omgaan met de historische en cul turele waarden, zoals die in onze oude stads- en dorpskernen gekristalliseerd zijn. In dit licht gezien gaan onze gedachten daarom eerder uit naar een uitbreiding van de grenzen van de ge meente Woudrichem zelf, met Woudrichem als cen trum, dan naar het opnemen van Woudrichem in een groter geheel, waarin Woudrichem's eigene zal ondergaan. Ons bestuur verzocht het Staten-College deze argumenten bij zijn nadere overweging te willen be trekken. Afdamming Lingehaven? Rijkswaterstaat - nu gevestigd in zijn wolkenkrabber naast het Provinciehuis aan de Koningstraat te 's-Gravenhage - is wel hoger geklommen, maar daar om zijn het daar nog geen engelen! De Raad van Waterstaat heeft de leden van het Parlement bericht, dat hij akkoord gaat met het voor nemen van Rijkswaterstaat om de Lingehaven in Gorinchem te onttrekken aan het openbare scheep vaartverkeer. Men wil de Lingehaven afdammen. De Lingehaven is een beschermd monument en staat als zodanig op de Rijkslijst. De gemeente Gorinchem heeft bezwaar ingebracht. Zij bepleit handhaving van de Lingehaven als vaar weg. De voorgestelde toestand zal grotere vervuiling van het water teweeg brengen, aanleg- en opslag plaats voor de scheepvaart verloren doen gaan, het praktisch onmogelijk maken om in de toekomst een weg- en brugverbinding van de vijfde uitgang naar de Concordiaweg te maken. Het zal de realisering van het plan om de Lingehaven in te richten als ligplaats voor de rekreatievaart on mogelijk maken en het zal zonder twijfel een aantasting vormen van het stadsbeeld. Bij de ontwikkeling van de plannen zal de Rijks dienst voor de Monumentenzorg worden betrokken. Wordt dit „inspraak" of medezeggenschap? Stadsherstel Vlissingen Het Comité Stadsherstel Vlissingen heeft zich terzake van de sanering van de binnenstad met een uitvoerig advies tot het gemeentebestuur gewend. Het Comité geeft daarin blijk begrip te hebben voor het behoud en gezond maken van de oude stadskern, het doet derhalve verschillende voorstellen. Het stelt zich op tegenover hen, die aanvoeren, dat men niet meer in de binnensteden zou willen wonen en het wijst op het tegendeel met de vraag: „Is het omdat zij het hart van de stad ervaren als de levende kern van de gemeenschap? Misschien voelen zij zich juist hier opgenomen in het bruisende leven van deze stad of vluchten zij van de toch wel vaak steriele gelijkvormigheid van de grote wooneenheden in de buitenwijken en zoeken zij de rust van eeuwen die heerst in de stille straatjes van de binnenstad, waar bijna elke gevel zijn eigen individualiteit bezit. Mogelijk ervaren zij alleen hier de continuïteit van de generaties". Het Comité dringt onder meer aan op een aktieve restauratie- en stadsherstelpolitiek. Het wil het Bellamypark met omgeving en de Nieuwendijk met 26

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 8