BOEKBESPREKING 47 Wandelingen door Nederland Bij de Europese Bibliotheek in Zaltbommel worden twee opvallende series uitgegeven. In de eerste plaats „Wandelingen door Nederland" van de hand van J. Craandijk (1834-1914). Het eerste deel van de serie verscheen oorspronkelijk in 1875 en is thans bij heruitgave alweer uitverkocht. Er is nog steeds grote belangstelling voor deze boeken, die een prettige gids zijn bij wandeltochten door Nederland. Uiteraard heeft de schrijver niet de mo gelijkheid gekend per auto of fiets hetzelfde te doen. Tot nu toe verschenen de delen Noord-Holland (uit verkocht), Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland I en II, Noord-Brabant/Zeeland en Limburg. De reeks wordt nog gecompleteerd door de delen Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel. De prijs per deel is 19,50. Cultuurgeschiedenis In de tweede plaats begon dezelfde uitgeverij met de serie „Cultuurgeschiedenis der lage landen", van welke serie wij tot nu toe de delen „Stads- en dorpskerken in Noord-Holland", „De lotgevallen der Nederlandse kerkgebouwen" en „Kerken en torens in Zeeland" ontvingen. Alle drie de delen zijn geschreven door H. Janse, architect bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Bijzondere aandacht wordt, naast de historie van de kerkbouw in Nederland, besteed aan de bouwstijlen in het algemeen. Zeer lezenswaard voor de geïnteres seerde leek. De prijs per deel is 19,75. Delft en Amsterdam Uitgeverij Elmar nv te Delft deed ons twee aardige fotoboeken toekomen met Delft en Amsterdam als onderwerp. Het boekje over Amsterdam, dat een vlotte gids is voor geïnteresseerden, werd geschreven door Mr. P. J. Mijksenaar en geïllustreerd door Fred den Ouden. Delft werd beschreven door J. H. Oosterloo. Ed van Wijk maakte de foto's voor dit deeltje. Beide boeken zijn in Franse, Duitse, Engelse en Neder landse versie te krijgen voor het geringe bedrag van 5,90. Aardig om buitenlandse relaties toe te zenden, maar ook om zelf door te lezen of bij wandelingen mee te nemen. Tussen afsluitdammen en deltadijken Auteur is M. H. Wilderom, ing. De delen zijn ver krijgbaar bij hem, Vlissingsestraat 94 te Vlissingen. Prijs per deel 29,85 Reeds enige jaren geleden verschenen de delen 1 en 2, respectievelijk over Noord-Beveland en Schouwen Duiveland, Tholen en St. Philipsland. Deze delen geven een beschrijving van die gebieden die direkt in verband staan met de Delta-werken en alleen daarom al van grote waarde zijn. Het nu verschenen deel behandelt Midden-Zeeland. De opzet van de delen is ongeveer gelijk, elk deel bevat vele tekeningen, kaartreprodukties en foto's. Met het lezen neemt de waardering voor de auteur toe, hij heeft de boeken met grote zorg samengesteld, alle mogelijke gegevens verzameld en overzichtelijk gerangschikt, en op deze wijze voor de geïnteresseerde lezer een schat van dokumentatie-materiaal bij elkaar gebracht. Natuurlijk vormen de boeken een uitnodiging om zelf de behandelde zaken in ogenschouw te nemen en op deze manier kennis te nemen van dit zo snel in aanzien wisselende gebied. Het Logement van Amsterdam De schrijver, M. W. Jurriaanse, gaf als ondertitel mee: „De behuizing van het Ministerie van Buiten landse Zaken in verleden en heden". Het boekje is beknopt en instruktief en doorspekt met anekdotes. Een interessante geschiedenis van het logement van Amsterdam in Den Haag, waar de kastelein onder kontrole stond der „mevrouwen van de Huyshouding", echtgenoten van de vier Amsterdamse burgemeesters, die jaarlijks in de maand mei, wanneer de Staten niet vergaderden, tegen een dagvergoeding per stads-jacht naar Den Haag voeren om de inboedel van het loge ment te inspekteren en te verzorgen. Het logement werd in 1819 door Amsterdam aan het Rijk verkocht voor 70.000. Uitgegeven door Stadsdrukkerij, prijs 2,00. Monument-Opname Dit is een jubileum-geschrift van de Ver. Aannemers- en Steenhouwersbedrijven Van der Sluys en Van Dijk N.V. te Hardinxveld-Giesendam, twintig jaar reeds aannemers van restauratiewerken. Een lezens waardige geïllustreerde reportage van dit toegewijde restauratiebedrijf. De schoonheidsfout in deze zo voor restauratie-praktijk verhelderende brochure is het ontbreken van enig begrip voor de betekenis van partikuliere landelijke instellingen, zoals de Bond Heemschut, die als een bundeling uit de burgerij allerwege in Nederland zijn stem laat horen en mede door wiens toedoen de moge lijkheid tot restaureren en de gezindheid ten opzichte van de Monumentenzorg zo is toegenomen. De tekst is van G. van Oosten. De Oude Apotheek De auteur is Dr. D. A. Wittop Koning. Een voor de leek voortreffelijk geschiedkundig overzicht van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 29