Korenmetershuis, zetel van Heemschut. afb. 1 te maken heeft met bizonder hoge waterdruk) van onderling verschillende samenstelling, bestaande uit zand en cement in variërende verhoudingen, alsmede chemische preparaten. De hechtlaag moet worden aan gebracht op zorgvuldig gebikt, gewassen en geborsteld metselwerk (soms ook wel beton, indien men te maken heeft met beton die niet voldoende waterdicht is). De uit verschillende lagen opgebouwde bepleistering heeft een totale dikte van verscheidene centimeters. Voor ieder zich voordoend geval kan een afdoende be pleistering aangebracht worden, ongeacht hoe groot de grondwaterdruk is. Er dient rekening mee gehouden te worden dat het tegenhouden van het grondwater op een bepaalde plaats in een bouwconstructie tot gevolg kan hebben dat dit zich een andere uitweg zoekt. Bij onoordeel kundig verrichte vochtwering zal dan ook vochtover- last kunnen ontstaan op plaatsen in een bouwcon structie waar voordien geen enkele last ondervonden werd. Gaat men bijvoorbeeld een natte kelder bekuipen, d.w.z. vloer en wanden dicht bepleisteren, dan zal het in de keldermuren opgezogen water zich een uitweg zoeken naar boven en worden de muren boven het grondpeil, indien zich daarin geen goed trasraam be vindt, door het hoger optrekkend vocht aangetast. In sommige gevallen moeten derhalve de twee ver schillende methoden in combinatie met elkaar worden toegepast, t.w. ëerst het aanbrengen van de horizontale barrière en daarna de waterdichte bepleistering. Op deze wijze wordt dan zowel het optrekken als ook het zijdelings binnendringen van het grondwater onmoge lijk gemaakt. Deze werkwijze is o.a. gevolgd in het historische Amsterdamse Korenmetershuis (afbeelding 4)- Het behoeft geen betoog, dat een bepleistering nim mer een constructief element vormt. Eventueel na het aanbrengen ervan in een muur ontstane scheuren, bijvoorbeeld door zetting van een gebouw, zetten zich onvermijdelijk voort in de bepleistering. Doch dezelfde specialisten die deze laatste hebben aangebracht kun nen ook zorgen voor het vakkundig herstellen van de muur en de bepleistering. In een waterdichte be pleistering mag natuurlijk nooit gespijkerd, gehakt of geboord worden, omdat dan een lek in die bepleistering gemaakt wordt. Eventuele verankeringen in zulke muren moeten dan ook aangebracht worden door dezelfde specialisten die de bepleistering aanbrengen. In verband met de uit te voeren werkzaamheden tijdelijk verwijderde plinten mogen niet weer opge- spijkerd worden, maar moeten verlijmd worden aan gebracht. Tot slot een kort waarschuwend woord: Het ge beurt heel vaak, dat vochtige muren zijn „weggewerkt" achter op tengels aangebrachte boardplaten, waarover- heen dan meestal behang geplakt wordt. Men ziet dan weliswaar geen vochtplekken meer en geen schim mel en het behang laat niet los, maar de vochtige ruimte achter de boardplaten is een ware broedplaats van voor de mens gevaarlijke bacteriën, en dit in het bizonder wanneer deze ruimte niet via openingen bo ven- en onderin de boardplaten geventileerd wordt. J. K. Hemmes Illustraties beschikbaar gesteld door: Dry Works (Nederland) N.V., Den Haag Licentiehoudster Peter Cox Transfusie-Methode Groot Begijnhof te Leuven. 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 27