43 op het langs chemische weg in muren aanbrengen van een vochtkerende barrière, voldoet aan alle hier boven gestelde eisen, in dier voege dat deze barrière even goed is als een goed trasraam, in alle zich voor doende gevallen toegepast kan worden, dus ook in de dikste muren en in pilaren, en zelfs bij toepassing in dunne muren minder kosten vraagt dan het inbrengen van lood of kunststofslabben. Daar komt dan nog bij, dat volgens deze werkwijze ook verticale barrières aangebracht kunnen worden ter voorkoming van z.g. „vochtoverbrugging", Het aanbrengen van een barrière langs chemische weg veroorzaakt veel minder ongerief dan het aan brengen van lood, want het gaat snel, zonder breek- en metselwerk en te behandelen gebouwen behoeven niet tijdelijk ontruimd te worden, zelfs niet gedeelte lijk. Meestal wordt gewerkt vanaf de binnenzijde van een gebouw, hetgeen met zich meebrengt dat bij alle weersgesteldheden gewerkt kan worden. Desgewenst en waar bereikbaar kan even goed vanaf de buiten zijde gewerkt worden. Alleen bij zeer dikke muren, boven 40 cm dikte, wordt van beide zijden gewerkt, echter uitsluitend om economische redenen. Behandelen van een muur van zeg 70 cm van één zijde is namelijk belangrijk duurder dan indien van weers zijden 35 cm van de muur wordt behandeld. De boven vermelde chemische werkwijze, bekend onder de naam Peter Cox Transfusie-Methode, vindt beknopt omschreven, als volgt plaats: In een te behandelen muur worden om de 15 cm gaten geboord tot op een paar centimeter van de andere zijde van die muur. Vervolgens wordt in ieder gat de speciale, door Peter Cox Preservation Co. Ltd., Camberwell, Engeland, ontworpen en geoctrooieerde transfusie-apparatuur ingebracht. De zich daarop be vindende „flessen" worden gevuld met een speciaal chemisch preparaat, dat via de transfusie-apparatuur in de steen dringt en zich rondom deze apparatuur cylindervormig in de muur verspreidt. De opeen volgende preparaat „cylinders" overlappen elkaar grotendeels. Er vormt zich aldus in de muur een 12 a 15 cm dikke laag. TRANSFUSIE-APPARATUUR '/{'A Jfv) hoogte min.15cm boven grondpeil buiten Muur met barrières. afb. 2 Afbeelding 1 toont schetsmatig een in de muur in gebracht transfusie-toestel. Het chemisch preparaat is gebaseerd op een sili conen-formule. Siliconen hebben de eigenschap dat zij water verdringen, als gevolg van een verschil in dampspanning. Het preparaat verdrijft dan ook het aanwezige water uit de haarvaten in de steen en de mortel rondom de boorgaten en gaat ter plaatse poly- meriseren. Op deze wijze ontstaat in de muren, over de gehele lengte en dikte daarvan, een blijvend water dicht en waterafstotend „trasraam" van (zie boven) 12 tot 15 cm dikte. Geen enkel trasraam is afdoende, indien op bepaalde spouwloze muren (waar het gaat om oude tot eeuwen oude gebouwen) ergens andere muren aansluiten die niet behandeld worden, d.w.z. niet achteraf voorzien van een trasraam. Een van de meest interessante as pecten van de genoemde methode is, dat zij zowel horizontaal als ook verticaal toegepast kan worden. Met andere woorden: met behulp van deze werkwijze kunnen aangebouwde, blijvend watervoerende muren „afgesneden" worden, indien de gaten niet naast, maar boven elkaar geboord worden. Zulke verticale bar rières behoeven doorgaans niet hoger te reiken dan 2 meter boven het grondpeil. Op deze wijze wordt z.g. „vochtoverbrugging" onmogelijk gemaakt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 25