WEL EN WEE IN ENKHUIZEN Enquête in Gouda over de binnenstad Oc Parkïuinen zoals zij waren. Op het einde van het vorig jaar verscheen in de Enk- huizer Courant het volgende bericht: „Het Herenhuis Westerstraat 201, dat al een reeks van jaren staat te verkommeren, is door bemiddeling van de heer Jac. Hoekstra, verkocht aan de Algemene Bank Nederland. Zoals bekend, heeft dit bankbedrijf al een aantal jaren een vestiging in Enkhuizen aan de Breedstaat. Het ligt in de bedoeling op de plaats van het pand dat nu is aangekocht, voorheen eigendom van de fam. Sluis, het bankbedrijf te vestigen. Op dit moment is nog niet bekend of het pand gerestaureerd zal worden, maar het meest waarschijnlijke is, dat er een nieuw gebouw, dat waardig bij de omgeving zal aansluiten, zal worden opgetrokken. Achter het gebouw komt een parkeerterrein, dat uitkomt op de Klopperstraat, naast de gereformeerde kerk. Daarvoor werden enkele maanden geleden al een paar huisjes gesloopt". Naar aanleiding van dit bericht schrijft ons een lid: Bovenstaand is, op het eerste gezicht, verheugend nieuws. Er schuilt wel een addertje onder het gras, waar gezegd wordt: „op dit moment is het nog niet bekend of het pand gerestaureerd zal worden, maar het meest waarschijnlijke is, dat er een nieuw gebouw, dat waardig bij de omgeving zal aansluiten, zal worden opgetrokken". Nu, die „waardige aansluitingen" kennen wij zo zoetjes aan in dit gedeelte van de Westerstraat oftewel Nieuw- steeg. Ik behoef in dit verband slechts te wijzen naar „de nieuwe fatjade" voor het bejaardentehuis aan de zelfde kant (no. 175) en naar de erbarmelijke tuit- gevelachtige gevallen op de hoek van de Raamstraat, (waar voorheen drie oude leuke huisjes stonden). Om nog maar te zwijgen van het nieuwe Koetshuis, even buiten de Koepoort, ten enenmale gespeend van ook maar enige stedelijke allure. De Parktuinen zoals zij zijn geworden. Links ernaast verrees een „riante bungalow". Maar goed, terug naar de Westerstraat, naar de aan koop van de A.B.N. Hopelijk blijft de voorgevel, met een stuk van het dak en de hoekschoorstenen, behouden, na restauratie. Het stedeschoon van Enkhuizen is gebaat met een restauratie van dit representatieve huis, stijl Koning Willem I. Koninklijk is niet gehandeld met die twee pretentieloze huisjes in de Klopperstraat, die een jaar geleden on geveer gesloopt zijn. Zij waren opgebouwd van gele friese klinkertjes, die nu gebruikt zijn voor een oude boerderij. Die stenen spreken voor zichzelf! Volgens een bericht in Het Vrije Volk hebben leer lingen van de Goudse Kweekschool „De Driestar", in opdracht van de gemeente 600 Gouwenaars geïnter viewd. Zij wilden gaarne weten wat de Goudse burger dacht over zijn werk, zijn winkelen, zijn wonen, zijn ontspanning. Met behulp van de uitkomsten van de enquête kan de betekenis van de binnenstad worden gemeten. De uitslag is bepalend voor het structuurplan voor die binnenstad dat in juli wordt aangeboden. De enquête-lijsten zijn opgesteld en zullen worden be werkt door prae-doctorandi in de sociologie van de Rijks Universiteit te Utrecht. Dc illustraties in dit nummer zijn van: Maarten lïrinkgrevc (omslag, blz. 31, 32, '10, 41); Ton Kool: (blz. 29); Louis van l'aridon (blz. 33); Rijksdienst v. d. Monumentenzorg (blz. 36); Nationaal Belgisch Verkeersbureau (blz. 45, onder). 38

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 20