37 Geertruidenberg De restauratie van het uit 1530 stammende raadhuis van Geertruidenberg is al in 1945 aan de orde ge steld, maar kon pas in 1963 erkende vorm krijgen en tot uitvoering komen. Van de oorspronkelijke inven taris is niet meer zo heel veel bewaard gebleven. Van de vierschaar is er nog de balie, het stuc schouten stuk en het plafond uit 1791 door Pieter Ceteri, een houten leeuw uit 1740 door Dirk van der Wagt uit Gouda en een schilderij „De Gerechtigheid" uit 1685 door Aart van Tongeren. De deuren en tralies in de kelder herinneren aan de in 1598 in het raadhuis ingerichte gevangenis. De voltooiing van de restauratie heeft oude luister doen opglanzen in het historische schoon van Geertrui denberg. Huizen (N.H.) In Huizen is de gerestaureerde oude Saksische boer derij aan de Visscherstraat, die eigendom is van de gemeente Bussum, officieel in gebruik genomen als oud-Hollandse taveerne. De restauratie van de uit het begin van de 17de eeuw daterende boerderij is onder supervisie van de architect H. Janse van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg tot stand ge komen. De als keuken in gebruik genomen koelkamer heeft het Huizer opschrift: „Neem ök een bietjen uit de geut". Leiden Naast de vele slopingen in Leidens binnenstad kan met blijdschap de restauratie van het Gemeenlandshuis in de Breestraat worden gemeld. Het is het huis van het Hoogheemraadschap Rijnland. Wel zal het een langdurige restauratie worden. De restauratie van de huisjes achter het koor van de Hooglandse kerk aan de Moriaansteeg is gereed gekomen. De oorspronkelijke vijf woningen zijn tot één gebouw tezamen gebracht. De restauratie van het dwarsschip van de Hooglandse kerk is eveneens gevorderd. De vraag blijft, hoe deze kerk opgenomen kan worden in het leven van Leiden. De verbouwing van het St. Elizabeth-Gasthuis aan de Oude Vest nadert ook haar voltooiing. Een mooi gerestaureerde halsgevel met belendende aangepaste nieuwbouw ter weerszijden. Schoter Rechthuis wordt gerestaureerd In juni 1969 berichtten wij, dat het gemeentebestuur van Haarlem voor de keuze stond het oude recht huis van de voormalige gemeente Schoten te slopen of te restaureren. Heemschut pleitte, tezamen met de vereniging Haerlem, voor herstel en opneming in een plan om ter plaatse een jeugdhuis met bibliotheek tot stand te brengen. Het verheugt ons nu te kunnen melden, dat het gebouw zal worden ingericht als de pendance van de Stadsbibliotheek, terwijl een jeugd honk in een nieuw te bouwen gedeelte zal worden ondergebracht. Amersfoort's bestemmingsplan Nadat eerst de bestuursleden van Heemschut, de architecten G. Prins en C. W. Schaling een bespreking te Amersfoort hadden gehad over de vormgeving en het te verwachten toevoerbeleid van C A aan de Langestraat, had op 2 maart een hoorzitting ten stad- huize in Amersfoort plaats. De gelegenheid daartoe, werd geboden door Wethouder W. Huslage, die bijge staan werd door de stedebouwkundige A. H. Rooi- mans en beider hoofdambtenaren. Onderwerp van be spreking was hier het Bestemmingsplan. Het werd een openhartige en naar onze mening vruchtbare bespre king, omdat namens het Amersfoortse gemeentebe stuur begrip werd getoond voor tal van opmerkingen, bezwaren en alternatieven. Serieuze behandeling van de opmerkingen werd toegezegd. Ten slotte zal uiter aard uit het resultaat daarvan door Heemschut zijn conclusie worden opgemaakt. Wanneer de verdere behandeling vanwege de gemeen te in dezelfde goede sfeer wordt afgewikkeld als deze discussie zullen wij inderdaad van een vruchtbare samenspraak kunnen gewagen. Wij zien de opnieuw bekeken plannen met bijzondere belangstelling tegemoet. Namens Heemschut spraken de heren Ton Koot, arch. G. Prins, arch. C. W. Scha ling en ir. Ch. C. v. d. Vlis. GEVELSTENEN EN GAUWDIEVEN De eigenaar van een goederenhandel aan de Krom- boomssloot te Amsterdam, de heer J. Westerman, heeft aangifte gedaan van diefstal van een gevelsteen. In de muur van zijn huis prijkte de „Schottenbvrg", een tachtig centimeter brede en twintig centimeter hoge steen, de dato 1616. De dieven hebben een tweede steen, daterend uit 1636 eveneens uit de muur willen breken, doch dat is blijkbaar niet gelukt. Wel is de steen beschadigd. In Amerika en Duitsland bestaat, zegt Monumenten zorg in Amsterdam, belangstelling voor dit soort ste nen wegens hun antiekwaarde. Bezitters van gevelstenen: bewaakt uw monumenten. LANGS OUDE DORPSKERKEN Mogen wij de nieuwe leden attent maken op de door Evert Zandstra geschreven Shell Toergids „Langs oude dorpskerken?" Dit boekje werd opgedragen aan de Stichting Restau ratiefonds Heemschut, door de Bond Heemschut in het leven geroepen. Op ons bureau kan deze gids met beschrijving van oude dorpskerken nog worden besteld a 1,(in clusief porti-kosten). De Shell Boerderijengids van dezelfde schrijver is helaas niet meer leverbaar.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 19