RESTAURATIE-NIEUWS Vlissingens oude stadhuis Na jarenlange misère staat Vlissingens oude stadhuis uit 1733 nog steeds kaal en vereenzaamd aan de eens zo imposante Houtkade. Het is, zoals in Heemschut 1963 no. 6 beschreven werd, een der belangrijkste voorbeelden van barok-architectuur in Nederland. De Minister weigerde (terecht) een sloopvergunning, die overigens gevraagd werd met het mes op de keel. Gelukkig wordt het monumentale patriciërshuis met zijn prachtige interieurs nog verwarmd en als kantoor benut. Maar het einde daarvan is in zicht, want de scheepswerf „De Schelde" heeft de grond nodig. De gemeente heeft destijds het pand, waar o.m. een koninklijk servituut op rust, verkocht maar nagelaten er voorwaarden tot behoud, desnoods tot herbouw, aan te verbinden. En een scheepswerf is nu ook alweer niet zo'n culturele instelling, dat deze zelf een derge lijk initiatief neemt. Het geeft misschien te denken, dat verplaatsing thans 5 x zoveel kost, als de aankoop som, die „De Schelde" destijds op tafel heeft gelegd. Als het cultuur besef van de Zeeuwen even groot zou zijn als hun zelfbewustzijn in de 17de en 18de eeuw, dan zouden zij nu als één man opstaan om de gelden bijeen te brengen teneinde dit zeldzame produkt van hun groots verleden als een symbool van machtig kunnen in stand te houden. Als Delft Het is ontmoedigend, dat Delft zoveel zorg baart, wat zijn historische kern betreft. Men zou beter ver wacht hebben. De Delftsche Courant schreef in feite niet meer of minder dan dat de binnenstad het aanzien heeft, alsof zij door een bombardement is getroffen. En terecht volgt hierop de vraag: ziet men in Delft niet de waarde van het behoud van een karaktervolle binnenstad? Ja, misschien als het te laat is! De slopershamer wordt gezwaaid binnen het gebied, dat begrensd wordt door de Zuiderstraat, Oosteinde, Broerhuisstraat, Beestenmarkt, (NZ) Burgwal en Brabantse Turfmarkt. Het schijnt, dat in Delft alleen maar waarde heeft, wat zich rondom de Markt en de beide hoofdgrachten bevindt. Een kortzichtige blik! In het saneringsgebied Gasthuislaan zijn 25 panden beschermde monumenten. Dit gedeelte is ook in de toekomst bestemd voor woongebied. Hoe aantrekke lijk zou het niet zijn, als deze gerestaureerd zouden worden! „Restauratie zal straks goedkoper worden dan slopen, gevolgd door nieuwbouw", aldus zegt een aantal studenten, dat zich heeft verenigd in een „Werk groep restauratie". Men gaat er daarbij van uit, dat de stijging van de bouwkosten en de grondprijzen binnen afzienbare tijd een verzadigingspunt zullen bereiken. Daaruit moet wel volgen, dat restaureren goed koper wordt dan slopen en nieuw bouwen. Het stadhuis van Vlissingeneen bouwwerk van JP. van Buur- scheit Jr., 1733. Amersfoorter fragmenten naar de puinschuit De naar onze mening nodeloze sloping van monu menten - als er nog alternatieven zijn - achten wij al erg genoeg. Maar dat van de sloop van het monument in de Langestraat 18 te Amersfoort, naar een onzer leden ons laat weten, de afkomende materialen naar de puinschuit verdwenen in plaats van gereserveerd te worden voor monumentenherstel gaat ons te ver. Een beetje meer hart en wezenlijke belangstelling, die zou kunnen blijken uit goede instructies en vakkundig toezicht, zou voor Amersfoort's bloedeigen schoonheid niet misstaan. Tegenwoordig luisteren de burgers niet meer sidderend naar de gezag eisende uitspraken van de stedelijke overheid, maar zij kijken naar hun daden. Streekplan Zuid.-Kennemerland Tegen het ontwerp van een herziening van dit streek plan werden door Heemschut bezwaren ingebracht, welke gedeeltelijk aansloten bij die door de Contact- Commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten ingebracht. 36

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 18