KING VAN STAD EN LANDSCHAP haar schoonheid, haar karakter ontleent is op zeer vele punten door hoge, zware electrische monster gevaarten en leidingen ontzettend geteisterd. De grandioze ruimtewerking van weiden, bouwlanden, meren op een diep triest stemmende wijze bedorven. Even erg zoiets als een kras of een schendende zwarte verfstreep over de Staalmeesters (om maar niet altijd de Nachtwacht te noemen) van Rembrandt. Erger, dacht ik, maar het wordt zonder blikken of blozen gedaan en we zitten er voor decennia, wie weet voor eeuwen aan vast! Een allerontstellendst voorbeeld hiervan nu weer hier tussen Gooi en Sticht en Amsterdam. Een treinreis, laten we zeggen van Amersfoort naar Amsterdam bood tot dusverre een prachtig, vrijwel ongeschonden beeld van de gevarieerde schoonheid van stad en landschap van ons vaderland. Waar ter wereld in het algemeen, waar in ons land als hier zulk een kostelijke variatie? De onafzienbaarheid van de Eempolders (moge er veel van blijven nu Huizen er gaat bouwen). De, ja welhaast onmetelijkheid van Baarnse en Vuurse bos sen. Een glimp van moderne architectuur, de We reldomroep en de nieuwe televisiegebouwen te Hil versum, boven de eentonige schablone van zoveel hedendaags bouwen uit. En, (wat schaars en beperkt van hieruit, maar toch) een aspect van de heiden van het Gooireservaat. Dan het wonder midden in West-Nederland van het Naardermeer. En tenslotte de tot dusverre mateloze polderruimte rond Weesp en Muiden, voor Amsterdam nadert. Hier moet de dichter even spreken, hier geef ik Max Dender- monde nu eerst het woord. HOLLAND Benoorden de rivieren en bezuiden zwierf ik veel tussen Wielingen en Wad, maar Holland blijft voor mij het landschap, dat zich open uitstrekt tussen Weesp en Muiden. Een najaarszondagochtend. Ver de Stad. De klokken onophoudelijk aan het luiden. Zeer wilde luchten boven kleine luyden. Het slot van Hooft. De zeedijk. Ver de Stad. Weg dit alles, d.w.z. de wezenlijke, tot dusver on aangetaste charme ervan, de verrukking, de beko ring, de hartverheffende geestverruimende werking ervan. Door hoge, vrij dicht op elkaar staande plom pe palengevaarten, hideuze monstergewrochten die alle grootse, ik durf gerust zeggen goddelijke ruimte werking hopeloos verpesten. Ik zoek naar woorden, de ergste, de vreselijkste, de godvergetenste woorden. Er zijn helaas geen woorden voor. Ondanks protes ten van Weesp, van Heemschut, van Natuurmonu menten e.a. is dit voor generaties onherstelbare euvel, alleen naar het vanwege de kosten, voor ondergrondse leidingen stukken duurder, is dit ge schied. De moderne techniek kan alles, geld stroomt voor alles in overvloed, maar nuchtere zakelijkheid, koel en koelbloedig rationalisme en hier misplaatste zuinigheid leidde tot dit alles en het was blijkbaar niet te stuiten, dit monstrueus geweld. De verblikking is een even groot euvel. Daar wil ik na het uitvoerige hierboven dan maar kort over zijn. Och, je hoeft maar op een Leidsestraatbrug de Am sterdamse grachten af te kijken. Je hoeft maar (paar voorbeelden) de (gelukkig gespaarde) Kamper Burg wal of de Utrechtse Nieuwe Gracht te zien. Je hoeft maar langs de eeuwenlang zo poëtische Delf tse grach ten te dolen (dolen? springen en scharrelen voor je leven!), je hoeft maar een der mooiste pleinen ter wereld, de Delftse markt, te betreden. Het is één verblikking al verblikking. Van Binnenhof tot Goudse kade, van Harlingse havens tot Maastrichts Vrijthof, alom, alles tot een groot en verschrikkelijk parkeerterrein verworden. Ook hier is dacht ik al leen een oplossing a la Venetië mogelijk aux grands maux les grands remèdes. Weelde en zuinigheid samen, welvaart met schrielheid gecombineerd, die ons prachtige land stedelijk en landschappelijk ver bijsterend schenden en ruïneren. Haarlem en Den Haag gaven een voorbeeld met Markt en Noord einde e.a. voor althans (zeer) partiële oplossing: af sluiting van de binnenstad voor het verkeer. A. L. BROER Ledenvergadering en Heemschutdag De Algemene Ledenvergadering zal plaats vin den op zaterdag 6 juni te Amsterdam om 14 uur in de zalen V en VI van het RAI-congrescen- trum. De Heemschutdag is vastgesteld op zaterdag 5 september. Deze zal in Friesland worden ge houden. Ik heb altijd verlangd naar zuidelijker zon, voel mij uitheems bij zoveel regenbuien, uitheems, zoals de bruggen van beton, die over zee uitzien bij Weesp en Muiden, maar die, aanvallend op de horizon, geplant staan tussen Hollands eigen kruiden. 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 17