VERDRADING EN VERBLIK Aktiegroep Jordaad 34 waarschijnlijk een funktie zullen krijgen als parkeer terrein. Heemschut schreef verder: „Resumerende menen wij te moeten opmerken, dat de eisen, die volgens de ontwerpers van het schetsplan aan een gezonde woon wijk gesteld moeten worden en de procedure die nodig is om deze eisen te realiseren, onverenigbaar zijn met de wens het karakter van de Jordaan zoveel mogelijk te handhaven. Indien uw Raad de in de aanhef van deze brief ge noemde uitgangspunten onderschrijft, dan menen wij, dat het aanbeveling verdient dezelfde werkwijze te volgen als volgens uw besluit thans voor het Nieuw- marktgebied wordt toegepast, namelijk om aan één of meer onafhankelijke stedebouwkundigen de vraag voor te leggen of zij wel de mogelijkheid aanwezig achten om het karakter van de Jordaan te handhaven in een goede woonwijk. In afwachting van een aldus voor te bereiden nieuw schetsplan dienen op korte termijn maatregelen te worden getroffen om het verval in de Jordaan te stuiten. Dit kan geschieden zonder grote ingrepen in de stedebouwkundige struktuur; voor een fraktie van de kosten, die het plan van de afdeling Stadsontwikke ling alleen reeds aan verkeerswegen zou vergen, kan de restauratie, c.q. herbouw worden gestimuleerd van honderden bouwvallige of gesloopte panden. We zijn ervan overtuigd, dat vele eigenaars in de Jordaan bereid zullen zijn hun panden te herstellen, zodra zij de redelijke zekerheid hebben, dat dit door het gemeentebestuur gewaardeerd, en waar nodig, door subsidies mogelijk gemaakt wordt. De bekendheid, die de Jordaan tot ver buiten Amster dam geniet, kan dan een stuwkracht worden voor de herleving". Inmiddels is een aktie groep „Jordaad" ontstaan, waar. in diverse Jordaanbewoners en kenners zitting hebben. „Jordaad" heeft de bedoeling de bewoners voor te lichten omtrent de uiteindelijke vorm van de Jordaan na verwezenlijking van dit sanerings-schetsplan. Tenslotte hebben slechts 500 bewoners tot nu toe gereageerd op de via het wijkcentrum (gemeentelijke instelling) te organiseren „inspraak"-avonden. „Jordaad" voert een handtekeningenaktie, organiseert een Jordaandaad-tentoonstelling in De Posthoorn aan de Haarlemmer Houttuinen, welke in april gereed zal zijn en heeft inmiddels een adres aan de Gemeente raad gezonden. Affiches zijn vervaardigd, waarop de Jordaan in oude en „nieuwe" gedaante in kaart is gebracht. Een sociologisch onderzoek onder de bewoners is ontworpen, dat echter niet mogelijk is zonder finan ciële steun. Handtekeningenlijsten en affiches zijn verkrijgbaar bij het sekretariaat in De Posthoorn en bij Herman Buijtenhuijs, Nieuwe Leliestraat 43. d. S. R. Eigenlijk is het verbijsterend, hemeltergend, ten hemel schreiend (ik weet er geen woorden voor, die fel genoeg zijn) wat er nog altijd met stadsbeeld en landschap geschiedt. Nog altijd. Heemschut, Natuurmonumenten, andere strevingen in deze geest hebben steeds meer voet aan de grond gekregen, steeds meer invloed op de publieke opinie en op de overheid van dorp en stad, van provincie en land. Nog lang niet voldoende. Maar toch wel in verblij dend toenemende mate. Steeds meer mensen gaan inzien, dat het hier niet om hobby's van verdwaas den, stokpaarden van conservatievelingen gaat maar om wezenlijke waarden van schoonheid, van ruimte, van cultuur, van lichamelijke en geestelijke volks gezondheid, ja om mede de hoogste waarden, de allerhoogste waarden. Voor de godsdienstige mens ook in religieus opzicht om respect voor de Schep ping en voor het werk der eeuwen van de schepse len. Om wat naar een woord van Jack London Gods eigen lancl heet. En om wat mensen van en in dat land vaak aan moois en edels en verrukkelijks heb ben gemaakt, gewrocht. Ik zet lelijke woorden als titel boven dit stuk, boven deze cri-de-coeur. Nare on-hollandse woorden. Maar hoe kun je naargeestige dingen mooie namen ge ven? Voor lelijke zaken ook lelijke woorden! Verdrading en verblikking. Eerst dan maar de nog steeds (helaas en ongelofelijk!) toenemende verdra ding van het landschap. De palenpest met een an der afschuwelijk woord voor een afschuwelijke zaak. In afgelopen decennia moesten we er vaak in het klein tegen strijden en we deden het vaak met groot succes. Nu gaat het om veel groter, massiever, in grijpender zaken. Om veel forser schendingen door sterkere machten veroorzaakt. En het lijkt wel of we machteloos staan. Ik herinner me dat Giethoorn, mijn geboortedorp, toen de „electra" er kwam korte tijd door palen en draden werd bedorven. Het heet te toen nog met een romantische naam „sprookjes dorp". Was het toen ook, nu is er, in de zomer in elk geval, weinig meer van over: lawaai en plastic en benzinestank domineren. Maar de draden en palen werden al gauw verwijderd: dat kon hier niet. Toen ik in de dertiger jaren in Harlingen woonde, een der schilderachtigste steden van ons land, een verrukking aan de Noorderhaven bijvoorbeeld, was menig punt door electrische draden en radiocen trale-leidingen en -palen ontsierd. Al lang opge- i ruimd. Daarvoor in Hindeloopen wonend, (ook een juweeltje om het maar ouderwets te zeggen) irriteer den ook daar leidingen die er niet hoorden en ge lukkig verwijderd werden. Enkele voorbeelden uit vele. Maar nu. De weidse ruimte van Friesland, de pro vincie die daaraan voor een zeer belangrijk deel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 16