SANERING VAN DE JORDAAN 33 De gemeente Amsterdam heeft door haar afdeling Stadsontwikkeling een sanerings-schetsplan laten ont werpen en dit in de vorm van een folder aan de Jordaanbewoners in december 1969 gezonden. De bedoeling was namelijk, dat de bewoners doel zou den kunnen nemen aan „inspraak"-avonden over dit saneringsplan, te organiseren via het semi-officiële wijkcentrum De Jordaan. Waarschijnlijk geschrokken door het „clean" groene kaartje van de „nieuwe" Jordaan en onthutst door de vriendelijk gestelde woorden van gemeentelijke zijde, reageerden tot nu toe slechts 500 Jordaners op de inspraak-uitnodiging. Toch heerst er grote beroering onder de bewoners. Deze komt tot uiting in een vraag als: „Ben jij fiets pad of groen geworden?" Alsmede in de lijsten, vol met handtekeningen van de aktiegroep „Jordaad". In december richtte de Bond Heemschut reeds een adres aan de Gemeenteraad van Amsterdam naar aanleiding van het in de folder openbaar gemaakte saneringsplan. Hij vroeg aandacht voor de volgens zijn mening belangrijke uitgangspunten ten aanzien van de Jordaan. In de eerste plaats dient de vervallen toestand van de Jordaan spoedig krachtig verbeterd te worden. Bij de te nemen maatregelen moet men aansluiten bij het bestaande karakter van de buurt. Als wezenlijke kenmerken van dit karakter ziet Heem schut de met de buurt vertrouwde bewoners, het historisch straten- en grachtennet en de monumenten en nieuwere huizen, die daarbij passen. Naar Heemschut's mening zou het sanerings-schets plan, indien het als bestemmingsplan rechtskracht krijgt in deze vorm, reeds in zijn voorbereidings- en uitvoeringsfase de volgende konsekwenties hebben: 1. Een tientallen jaren durend proces van afbraak en ontvolking, zoals in de Weesperstraat en in de Jodenbuurt. 2. De besteding van de (te geringe) overheidsmid delen aan kostbare verkeerswerken (viaduct boven de Rozengracht; verbreding van de Marnixstraat en Willemsstraat noord-zuid-doorbraken), zodat er weinig voor woningbouw beschikbaar zal zijn. 3. Het steeds onaantrekkelijker worden van de Jor daan, met het gevolg, dat de thans groeiende be langstelling voor het restaureren van monumenten weer verdwijnt en het handhaven van enkele grachtenwanden een illusie zal blijken. Het adres aan de Gemeenteraad wijst verder op het feit, dat de uitgezonden folder niet genoeg duidelijk maakt, welke delen van de bestaande bebouwing ge handhaafd en welk deel gesloopt zal worden volgens het schetsplan. Als uiteindelijk beeld valt in ieder geval wel het volgende te voorzien: Van de huidige, met de buurt vertrouwde bevolking kunnen of willen slechts weinigen blijven, terwijl Hoe het in de Jordaan wel kan: lunzen aan de Egelantiers- grachtgerestaureerd- door de Stichting Diogenes. daardoor voor eventuele nieuwkomers de Jordaan de attraktie van zijn karakteristieke sfeer verliest. Van de te handhaven bebouwing blijft nog minder over dan de kaart aangeeft, omdat: a. daarvan de funktie verzwakt, b. de sloping van alle achterhuizen het bruikbare vloeroppervlak vermindert, c. de strukturele samenhang verloren gaat, aange zien van nagenoeg ieder bouwblok één of meer wanden worden geamoveerd. Nieuwe bebouwing zal slechts in massale eenheden kunnen ontstaan, welke botsen met de kleine schaal van de resterende elementen van de oude struktuur en bebouwing. Het bovengenoemde angstige kontrast zal worden geaccentueerd door de aan het wezen van de oude stad vreemde stedebouwkundige vormen, zoals deze onder meer geprojekteerd zijn ter weerszijde van de Rozengracht en ten zuiden van de Westerstraat. De open ruimten, die ontstaan door het slopen van de bebouwing langs de oost-west gerichte straten, zullen maatloze vlakten worden, groter dan de binnenterreinen van de kernblokken in de grachtengordel, veel groter dan het Begijnhof welke

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 15