Nu, anderhalf jaar later: In Holland staat een huis en dat huis is van de gemeente. Het is ons buurhuis. Een slager en drie families wonen erin. Het huis is nog geen vijftig jaar oud. De slager belt de gemeente, die een aanrecht beloofde. De gemeente zegt: „Mijnheer, uw huis staat op de slooplijst". Waarom? omdat er een schetsplan is en als er één huis onder de slopershamer is gegaan dan volgen er meer! Het zal je huisbaas maar wezen De ratten zullen de open plekken fijn vinden! Gaat de gemeente „Nieuwe Leliën" planten? Leliën met toeters en wielen eronder en komen er openbare vuilstortplaatsen die illegaal volgestort worden? Speel ruimtes van beton zijn nu al in de Jordaan gecreëerd. Hier zullen mensen lopen en de achtergevels van grachtenhuizen zien. Een miezerig boompje, wat gras en een enkel verdwaald kind in een zandbak die naar urine ruikt. Misschien staat er een lelie in een bloemenvaas achter het raam. Moet ik dat meemaken Herman Buijtenhuijs, Nieuwe Leliestraat 43, Amsterdam-Jordaan. Een. trap voert naar het niets. Naar aanleiding van het Jord.aan.-adres van de Bond Heemschut aan de Raad van de gemeente Amsterdam schrijven B W ons: „Hiermede berichten wij u, dat de Gemeenteraad in zijn vergadering van 7 januari 1970 heeft besloten uw vermeld, adres d.d. 21 december 1969 inzake het schetsplan voor de sanering van de Jordaan in onze handen te stellen, om er op te letten bij het doen van voorstellen ter zake. Ter beantwoor ding van het adres delen wij u het volgende mede. In vermelde vergadering besloot de Gemeenteraad, te verklaren, dat een bestemmingsplan voor het ge bied, begrensd door het water van de Singelgracht, de Brouwersgracht, de Prinsengracht en de Leid.se- gracht Jordaanwordt voorbereid. Zoals u bekend is, hebben wij aan de bewoners van de Jordaan een Ideeënschets voor de Jordaan doen toekomen. De inspraakprocedure is op gang gezet. Het ligt in ons voornemen bedoelde procedure medio 1970 af te ronden. Indien ons uit de gehouden inspraak mocht blijken, dat bepaalde uitgangspunten worden afgewezen en alternatieven worden aangedragen, zullen wij deze doen onderzoeken en het schetsontwerp zo nodig wijzigen. Het gestelde in uw adres zullen wij daarbij dan mede in beschouwing nemen". Aldus het antwoord op ons adres aan de Gemeente raad. Wij wachten natuurlijk vol vertrouwen de maat.- regelen van College en Raad af, maar wij willen wel opmerken, dat soortgelijke beantwoordingen ook bekend, zijn van: de Nieuwe Herengracht tegenover de Latjesbrug; de omgeving van de Zuiderkerk met het nooit teruggekeerde poortje van Nicholas Stone de pastorie van de Mozes van Aaronkerk, de omgeving van het Rembrandthuis, om er enkele te noemen. Daarbij heeft het ons wel getroffen, dat het altijd, na het bekijken der alternatieven" en „na onderzoek" uitdraaide op uitvoering van de al lang vastgestelde en oorspronkelijke plannen. Wie mag ons nu kwalijk nemen, dat wij met enige bedachtzaamheid en weinig hoop het „in beschouwing nemen" van óns adres te gemoet zien? Honderdtienduizend. handtekeningen van verontruste Amsterdammers hebben niet mogen baten. De bedreiging, die jarenlang boven buurten hangt zoals de Nieuwmarkt, Jodenbuurt, Bickerseiland en de Jordaan heeft funeste en catastrofale uitwerking, zoals de foto's laten zien. „Inspraak" is hiermee alleen een uitzichtloze en naar de doofpot leidende aangelegen heid geworden. Wat wil het geacht College eigenlijk Dacht het werkelijk, dat het in deze tijd. met dergelijke tactiek kon blijven voortgaan? Het ziet er naar uit, dat de harteloosheid, en het doordrammen van de huidige plannen op weg zijn, de reaktie te krijgen, die zij noodwendig bezig zijn uit te lokken. Ten detrimente van Amsterdam en de betrokken Amsterdammers. 32

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 14