In de Nieuwe Leliestraat Bouw en restauraties, welke door C. W. Royaards, architect BNA, zijn verricht, 1923-1970 30 1. Woonhuis aan de Apollolaan 178 te Amsterdam (nieuwbouw) 1923 2. Restauratie Prinsengracht 855 te Amsterdam 3. Bouw woonhuis de „Oorsprong" te Schoorl (nieuwbouw) 4. Restauratie Keizersgracht 743 te Amsterdam 5. Restauratie boerenhuis „Berwoud" te Egmond 6. Bouw landhuis te Laren N-H (nieuwbouw) 7. Bouw landhuis aan het Spaarne te Heemstede (nieuwbouw) 8. Restauratie Armenhuis te Vlieland (eerste grote restauratie) 9. Restauratie Kasteel te Wijk bij Duurstede 10. Restauratie N.H. Kerk te Bergen N-H 11. Restauratie huisje te Midsland, Terschelling 12. Restauratie Kerk te Den Hoorn, Texel 13. Kerk te Den Burg op Texel 14. Kerk te Oude Schild op Texel 15. Polderhuis te Wieringerwaard 16. Kerk te Midden-Beemster 17. Boerderij te Midden-Beemster, de „Eenhoorn" 18. Restauratie huis van Betje Wolff te Midden- Beemster 19. Restauratie Koetshuis behorende bij het huis Keizersgracht 672 aan de Kerkstraat te Amster dam 20. Stadhuis te Buren 21. Toren der Ned. Herv. Kerk te Buren 22. Panden Voorstraat 1 en 2 te Buren 23. Muurhuizen te Buren 24. Muurhuis te Amersfoort (Secretarishuisje). 25. Kasteel Heeswijk 26. Kasteel de Weijenburg te Echteld 27. Huis aan de Kalkmarkt, hoek Prins Hendrik kade te Amsterdam 28. Johan de Witthuis, Kneuterdijk 6 te 's-Gravenhage 29. St. Agnietenconvent te Elburg 30. Huis Thoe Boecop te Elburg 31. Het „Oude Raadhuis" te Elburg 32. Stadspoort te Elburg 33. Museum te Edam 34. Woonhuis Voorhaven 32 te Edam 35. Woonhuis Breestraat 8 te Edam 36. Toren der Ned. Herv. Kerk te Weesp 37. Ham toren te Vleuten 38. Polderhuis „de Vier Noorder Koggen" te Medem- blik 39. Raadhuis te Hoogwoud 40. Rechthuis te Ankeveen 41. Herengracht 476 te Amsterdam 42. Waagtoren te Alkmaar 43. Nieuwe Doelen te Alkmaar 44. Kerk te Watergang 45. Toren der Ned. Herv. Kerk te Wijk bij Duurstede 46. Jan van Riebeeckhuis te Culemborg. Anderhalf jaar geleden: We trekken de Jordaan in. Een fijne verdieping, veel licht, de zon, klokken van de Westertoren, de straat vol leven. De mensen in de buurt praten over verval, afbraak. De huizen staan grijs en grauw, ongeverfd in hun blootje. Tegenover ons handhaafden zich twee huizen, tanden in een rot gebit. Rondom de huizen, ruïnes waar de wind en regen vrij spelen met de ratten. Een raam klapt open, dicht. Beneden woont een oude man en in het andere huis een jonge fotograaf. De grote ruiten liggen direkt aan de straat. Drie maanden later: De oude man is bang geworden van al dat praten over afbraak. De vuilnisbakken worden naast zijn huis omgekeerd en 's nachts krijsen de ratten. Op een avond in de winter komt eerst een bakfiets, dan een V.W.-busje. De fotograaf helpt mee ver huizen. We helpen elkaar in deze buurt. Dat hoort zo. De volgende dag gaan er van boven uit het huis mooie, oude kasten in een verhuiswagen. De oude man gaat weg met zijn oude kasten. Jammer. Vijf maanden later: De twee langharigen zijn eruit gepest. Ze woonden achter de grote ruit van de oude man en 's avonds brandden er petroleumlampen. De ruit is op een zondag ingegooid. Het is nu de ochtend van „luilak", vier uur Een vijftigtal jongens en meisjes gooit stenen door alle ruiten. De etalage van de fotograaf is nog heel. Een autootje wordt bedolven onder stenen en glas. Later breken de jongens erin, de toeter hoor je de hele dag. Negen maanden later: Iedere avond trekken er „beatniks" in het huis. Boven de fotograaf woont een stel met een kind. Hun ruiten worden gauw stukgegooid. Illegale bewoning! Elf maanden later: De politie haalt jongens en een meisje uit het huis waar de oude man woonde. De handboeien om en mee naar het bureau. Buitenlanders met rugzakken. De buurt spreekt er schande van. De huizen moeten plat. Afbreken die troep! Iedere avond schieten de ratten onder de auto's. Veertien maanden later: We komen terug van vakantie. De ratten zijn moediger geworden. Een kat heeft een nest jongen naast het huis zonder ruiten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 12