ifiasacms lijke probleem, dat zonder de bezielende medewerking der beeldende kunstenaars onopgelost blijven moet". Royaards ging voort: „Wie zal zegggp-j.. of dit probleem zich laat oplossen en in hoeverre of het mogelijk is in de gang van deze tijd iets van het vroegere in stand te houden, tot fundament van een toekomstig schoon? Wel kunnen wij zien wat het meest tot ontaarding en vernietiging heeft geleid en ons afvragen, wat is hiervan in de toekomst te voorkomen en wélke levens kwesties zijn hieraan voor het volk in zijn geheel ver bonden? Heeft niet veel van ondergeschikt belang het waardevolle uitgeroeid?" Deze retorische vraag van architect Royaards zou in Raads-, Staten- en Parlementsvergaderingen mogen weergalmen, evenals deze slotzin: „En zelfs, als wij inzien, dat wij dit alles noodzakelijkerwijs ten offer moeten brengen voor wat deze verlichte eeuw de mensen verschaft, dan kunnen we er toch geen vrede mee hebben slopers te worden van de oude wereld, de eeuwige waarde prijs te geven voor tijdelijke waar de, de waarheid voor een waan". Zijn werk getuigt van zijn opvatting. Hij wilde geen sloper zijn. Zo was hij wel de eerste stadsconser- vator in Nederland. Hij legde na jaren deze taak neer, toen men hem wel de plaats en de naam liet behouden, maar niet de middelen verschafte om zijn noodzakelijk geachte maatregelen te treffen. Schipperen met zijn idealen was hem te enen male onmogelijk. Het was zijn kracht, maar werd ook zijn teleurstelling. Dit laatste heeft hij menigmaal aan de boezem van Heem schut gelegd, zoekend om daarin de bezieling te vinden tot voortgaan. Waar staat een kunstenaar zonder be zieling? Dat hij die na elke tegenslag en teleurstelling her vond, pleit voor zijn veerkracht en zijn geloof, daarvan getuigen zijn vele zo voorbeeldige restauratiewerken. T. K. Boven: De Waagtoren te Alkmaardoor Royaards hersteld. Links onder: Royaards restaureerde ook de ronde toren van het. Slot te Wijk bij Duurstede. Rechts onder: Het Polderhuis in de Wieringenuaard, ook een restauratiewerk van Royaards. 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 11