Amersfoort's Muurhuizen 3 Eerst kon men nog denken - als buitenstaander - dat het voor de vestiging van een kledingmagazijn G A op het kwetsbare punt Langestraat. hoek Muurhuizen om enkele panden, waaronder kleine monumenten, ging. Nu blijkt, na sloping van de voorlopig benodigde ruimte, dat achter de schuttingen een vlakte van enkele duizenden vierkante meters met de grond gelijk is ge maakt. Wat wij gevreesd hebben, zal gebeuren. Als daar het complex komt, dat als een kledingsuper-markt de klanten uit wijde omtrek moet aantrekken, zul len er onvoorzienbare verkeersproblemen mede aange trokken worden. De smalle Kamper Binnenpoort zal voor doorrit van vrachtauto's volstrekt ontoereikend zijn. Ongetwijfeld liggen er verdere onteigenings-, slopings- en doorbraakplannen gereed om het toe stromende verkeer en niet minder de vrachtwagens met goederenaanvoer een weg te doen banen naar en van deze nieuwe kledingcentrale. Daarop is de om liggende buurt, het middeleeuwse stadspatroon binnen de omwalling van de Muurhuizen, allerminst be rekend. Dit kan alleen maar kapot gedreund of opzet telijk gesloopt worden. Een bijzonder weinig hoopvol vooruitzicht voor de prachtige stad, die Amersfoort binnen zijn singels eeuwenlang geweest is. Hoe jammer, dat bij het verantwoordelijke bestuur in dit opzicht niet veel meer begrip gevonden wordt voor karakter en schoonheid van de stad. O, zeker, wij kennen de argumenten, dat is: het leef baar houden van de binnenstad. Dan is wel de aller ongelukkigste methode gekozen om dat te bereiken. De waarden, die men nu verliezen gaat, komen nooit weerom. Amersfoorters, die nog cultureel besef voor de schoon heid van hun stad hebben, zullen intussen goed doen, scherp toe te zien, wat er met de unieke rondgang, die de Muurhuizen vormen, gaat gebeuren, wat er met de Groenmarkt en Appelmarkt staat te gebeuren, als er een aan- en afvoerroute van zware trucks met goederen gevonden moet worden. En dan vooral met grote aandacht beluisteren wat hun vertegenwoordigers in de Gemeenteraad zeggen en hoe deze stemmen. Straks zijn er verkiezingen. Het zal dan zaak zijn om diegenen naar de Raad af te vaardigen, die hart voor hun stad blijken te hebben, ja, vooral voor die leefbaarheid. Misschien is het nu al tijd om ieder voor zich eens uit te maken wat dan eigenlijk die leefbaarheid is! AmersfoortMuur huizen in restauratie. Amersfoort's bestemmingsplan. Intussen is in Amersfoort een bestemmingsplan ter tafel gelegd, dat voorzien wil in een nieuwe ontwik keling. Er zullen 500 panden gesloopt worden. Van de 320 beschermde monumenten dacht men er 7 te slopen. Doorbraken komen er o.m. in de Nieuwstraat, aan de Korte gracht (die overkluisd moet worden) en een parallelstraat achter de Langestraat o.m. als bedien ingsstraat van G A, met een doorbraak door de Muurhuizen. Het vloeroppervlak der kantoren moet van 8000 m2 worden uitgebreid tot 30.000 m2. Men heeft hier op het kompas gevaren van het Ned. Economisch In stituut. De kosten voor de gemeente worden voorals nog geschat op 25 miljoen, zonder de kosten voor parkeergarages en andere bijzondere werken, evenmin de aanlegkosten van de noordelijke stadsring. Ook hier wordt de verdoemelijke rage gevolgd van het „openbreken" van de binnenstad. Niet zoals Heem schut al jarenlang propageert, door het „ontpitten", het vrij maken van de oude binnenterreinen, de vroegere bleekvelden, neen, door het slopen van pan den in de straatwand. Een effect dat een pokdalig karakter aan de stad geeft en dat zeker in een stad als Amersfoort die beslotenheid van zijn typische

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 9