U ziet het zelf 2 En als wij werkelijk de grote economische belangen van Amsterdam scherp voor ogen willen houden, komt het ons voor, dat prioriteit verdienen: 1. een voorhaven in IJmuiden voor het te verwachten vergrote zeetransport, 2. verwijdering van de Hembrug, 3. verbetering van het Amsterdam-Rijnkanaal, 4. aanleg van de spoorlijn Schiphol-Weteringcircuit, met straks aansluiting op de ring-metro, terwijl intussen, in plaats van aan sloping, regelmatig gewerkt zou kunnen worden aan woningverbetering. En als wij het over getallen hebben, dan zinken de bedragen, thans besteed aan restauratie (wat behalve huisvesting ook een belangrijke bijdrage tot het stede- schoon en de leefcultuur levert), in het niet. De doorbraak door de Haarlemmer Houttuinen om een dubbelbaans autoweg naar het Centraal Station te maken gaat volgens schatting 55 miljoen kosten (en die schattingen blijken later altijd te laag). De IJ-boulevard achter dat station is, met inbegrip van de bouw van twee bruggen, begroot op 60 miljoen (en die schattingen blijken later altijd te laag). De kosten van de verkeersvoorzieningen, voortvloeiend uit de desbetreffende nota, de aanleg van autowegen, ongelijkvloerse kruisingen, verbreding van wegen in de stad, worden begroot op 1.600.000.000 gulden, ja, dat is 1,6 miljard (en die schattingen blijken later altijd te laag). Laat ons vurig hopen, dat een nieuwe Gemeenteraad er een zal zijn van raadsleden, die de inconsequente maatregelen en besluiten van de laatste jaren ernstig, maar vastberaden, onder de loupe zullen nemen en een koers zullen varen, die - naar ons gevoel - doelbewuster gericht is op een leefbare, karaktervolle stad. Dat zal de wanhoop, die ons nu bevangt, kunnen weg nemen en de kloof, die nu tussen bestuur en burgerij bestaat, kunnen overbruggen. Redacteur Brinkgreve Door verandering van werkzaamheden zal de heer Geurt Brinkgreve niet meer in de gelegenheid zijn als redacteur van Heemschut te blijven optreden. Wij betreuren dat. Hij is sinds het augustusnummer 1958 met de dagelijkse besognes, die met de redactionele arbeid van een orgaan nu eenmaal samenhangen, be last geweest en heeft zich van die taak voortreffelijk gekweten. Wij zullen de samenwerking missen met deze bezielde medewerker, die zijn overtuiging zo scherp en gedegen tot uitdrukking weet te brengen. Wij zijn hem, namens Heemschut en zijn vele gelijk gezinden, die tot onze leden en lezerskring behoren, erkentelijk voor zijn onversaagde akties, zijn door zettingsvermogen en niet-aflatende geestdrift voor de schoonheid van het land en van Amsterdam in het bijzonder. Daarom verheugt het ons, dat hij voor zo ver zijn tijd dat zal toelaten, als medewerker zijn pen en gezindheid aan de Heemschutzaak zal blijven wij den. Niet duizenden maar tienduizenden Nederlanders maken zich zorg over de achteruitgang van de schoon heid van Nederland; aantasting van stads- en dorps- schoon, door overhaaste en ondoordachte slopingen, onnodige dempingen, gevoelloze doorbraken, niet pas sende of schaalvergrotende nieuwbouw tussen de be staande bouw in goede verhoudingen, enz. enz. Maar ook ontsierende reklame en straatmeubilair, lucht- en watervervuiling, ontwerpen van wegtra- jecten, die dorpsschoon of waardevolle landgoederen en monumenten aantasten, terwijl zinniger en behoed zamer tracering mogelijk is, enz. Op al deze gebieden is Heemschut waakzaam in het gehele land en treedt op waar mogelijk. Heemschut moet daarvoor goed uitgerust zijn. Het moet een passend bureau hebben met medewerkers, die organisatorisch, technisch en administratief be rekend zijn voor hun taak. Dat kan, als de Bond vol doende leden heeft, die door hun steun financieel, maar ook moreel en als berichtgever dit werk mogelijk maken. Ziet u scherp rond, informeert u grondig en zendt u uw berichten (zo mogelijk met foto en situatieschets) toe aan ons secretariaat? Bent u in gedachten uw gehele vrienden- en relatie kring langs gegaan om te overwegen wie sympathiek staat tegenover ons werk en voor het lidmaatschap in aanmerking komt? Zo ja, probeert u hen dan zelf lid te maken dan wel geeft u hun naam en adres op aan ons secretariaat, Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28 te Amsterdam en wij verzenden materiaal. Ons ledental groeit gestadig, maar het moet sterker groeien. Meer leden biedt ons meer mogelijkheden door ruimer financiële armslag, het vergroot de oplage van ons orgaan, dus óók de lezerskring, dus ook onze gezindheid. Tevens geeft ons groter ledental ons meer macht in onze akties. Gaat u er even voor zitten. U ziet het zelf, het is hard nodig en u zult het zelf zien, de tijd is er rijp voor. Tienduizenden denken zo als wij, maar denken er niet aan, dat zij door aan sluiting bij de Bond Heemschut hun steentje bijdragen tot verhoging van de waakzaamheid en vergroting van de doeltreffendheid.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 8