BOEKBESPREKING 23 Monumentenkalender Gaarne vestigen wij de aandacht op de kalender, welke in samenwerking tussen de Stichting Vak opleiding Bouwbedrijf en de Nederlandse Monumenten Stichting voor 1970 wordt uitgegeven. De kalender geeft een vijfentwintigtal fotoreprodukties van Nederlandse monumenten en van ambachtslieden die de moderne bouwvakkennis bij de instandhouding van ons oude cultuurbezit toepassen. De Stichting „Fonds ten behoeve van de opleiding in het bouw bedrijf" te 's-Gravenhage wil op deze wijze zowel de belangstelling van jonge mensen voor de bouw vakopleiding opwekken alsmede de belangstelling voor te restaureren objécten aktiveren. Bestelling via giro 512584 - Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, Den Haag. Prijs 6,welk bedrag ten goede komt aan te restaureren objecten. Amsterdam binnen de Singelgracht voor 1905. Euro pese Bibliotheek, geb. 17,50. In de serie Oude Ansichten heeft de Europese Bi bliotheek te Zaltbommel het bovengenoemde boekje met 147 reprodukties uitgegeven van de oude binnen stad in de tweede helft van de 19de eeuw. Stadsbeelden, die men wat de architectuur betreft met weemoed beziet, vanwege hun aanwezigheid en hun gaafheid; wat het overige stadsbeeld aangaat, is1 de overheersing van saaiheid wel opmerkelijk. De tekst van de heer W. Hofman is kort, maar ver levendigend en bevat tal van gegevens, die men elders niet aantreft, wat het boek voor Amsterdam-kenners en liefhebbers tot een verrijkend bezit maakt. De ruige Biesbosch Bij uitgeverij J. N. Voorhoeve te 's-Gravenhage is verschenen het boek „De ruige Biesbosch", ge schreven door C. Baardman. Dit boek, dat met prachtige foto's geïllustreerd is, geeft een beeld van de Biesbosch, zoals die was en nu nog is, maar niet zal blijven. In de toekomst, als het Haringvliet afgesloten zal zijn, zullen de rietcultuur en het griendbedrijf ver dwijnen. Zij, die dan van het nieuwe rekreatiegebied gaan genieten, kunnen alles over de geschiedenis van dit prachtige stuk Nederland-Waterland in dit boek terugvinden. Voor de kenner van de Biesbosch een noodzakelijke aanvulling van de boekenkast. De prijs van dit mooi uitgevoerde boek bedraagt 34,50. Verloren Luister De bekende historicus te Velp, de heer H. Kerkkamp, heeft na zijn boek over de historie van Velp en Roozendaal thans de geschiedschrijving van de ver dwenen landgoederen onder de titel „Verloren Luister" bijeengebracht. Een aantal nog niet gepubliceerde gegevens met foto en kaartje maken dit werkje zeer aantrekkelijk voor de geïnteresseerde in het huis en zijn bewoner van deze aan historie zo rijke omgeving. De uitgever is Mercurius in Velp en de vrij kleine oplaag maakte de prijs van 17,50 noodzakelijk. De Leidse Hofjes Bij uitgeverij Lugdunum van het Leidsch Dagblad te Leiden verscheen onlangs een bijzonder fraai uitge voerd boek onder de voor zichzelf sprekende titel „De Leidse Hofjes". De tekst bij de goed geslaagde foto's van J. Holvast werd geschreven door R. J. Spruit, secretaris van de Stichting Leidse Hofjes, die bij alle foto's aardige details uit de geschiedenis van de hofjes naar voren brengt. De prijs van dit boek is 15,te bestellen bij het Leidsch Dagblad. Langs Zeeuwse Monumenten Een inventarisatie van de Zeeuwse monumenten, is het boekje van ir. H. de Lussanet de la Sablonière, dat in opdracht van het Provinciaal Bestuur van Zeeland dezer dagen is verschenen. Met recht breekt de auteur een lans voor de bescher ming van oude stadsdelen en onder verwijzing naar Haarlem (helaas alweer achterhaald) en Rome vraagt hij zich af of het Abdijplein in Middelburg niet een betere waardering verdient dan als parkeerterrein te worden gebruikt. Kastelen, stad- en gemeentehuizen, stadspoorten, mo lens en woonhuizen worden in Noord-, Midden en Zuid-Zeeland behandeld. Met dit van goede foto's voorziene boekje kan men zich geen betere oriëntatie over de Zeeuwse monu menten wensen. Van d'een honderd roe naar Lombardijen Alweer geruime tijd geleden verscheen bij Kruseman's uitgeversmaatschappij n.v. te 's-Gravenhage een op vallend platenboek. De geschiedenis van 125 jaar stations in beeld, met daarbij een met grote kennis van zaken geschreven tekst van Marie-Anne Assel- berghs. Vele onbekende foto's uit het Spoorwegmu seum geven een interessant overzicht van station architectuur. De schrijfster eindigt met: „Een nieuw type station is ontstaan. Functioneel noemt men het trots. Waarbij dan wel eens vergeten wordt dat ook de oude gebouwen functioneel waren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 29