Monumentenbescherming "Tl 1 20 In de gemeente Abcoude, die de dorpen Abcoude en Baambrugge omvat, werd in de zomer van 1969 een gemeentelijke-monumentencommissie ingesteld, die als eerste taak had het adviseren van het gemeente bestuur inzake het antwoord aan de minister op de van rijkswege toegezonden ontwerplijst van monu menten in de gemeente. Deze gemeentelijke monumentencommissie heeft een belangwekkend advies uitgebracht, waaruit wij hier enkele citaten weergeven: Algemene gezichtspunten. „Zoals ook elders dikwijls kan worden waargenomen, is in onze gemeente tengevolge van de bevolkings toename en de moderne woningbouw, een ontwikkeling op gang gekomen, die gevaren inhoudt voor de hand having van wat een stedebouwkundig evenwicht ge noemd zou kunnen worden." „Een moderne, progressieve ontwikkeling op een schaal, zoals hier aan de gang is, kan niet aan het toeval worden overgelaten, maar vraagt om een goed doordachte planning. De overheidsorganen, tot wier competentie die plan ning behoort, zullen ernaar willen streven hun plannen op te stellen volgens moderne, vooruitstrevende in zichten." „Aan de plaats en de functie van de historische dorps bebouwing temidden van haar nieuwe omgeving kan men geen recht doen door uitsluitend te letten op de betekenis, die de afzonderlijke gebouwen op zichzelf hebben uit een historisch-bouwkundig oogpunt. Aldus geïsoleerd als oudheidkundige curiositeit, lopen zij ge vaar als een soort museumobject beschouwd te worden, dat geen deel heeft aan de „stofwisseling" van het levende dorpsorganisme." „De grote aantrekkingskracht, die oude karakteris tieke dorpen hebben niet alleen als bezienswaardig heid voor passanten, maar vooral ook voor steeds meer gegadigden als milieu om in te leven, is een veelbetekenend feit, waaraan men niet meer voorbij kan gaan. Te vaak reeds is men tot de bittere erkenning gekomen van hoe wezenlijk belang de historische erfenis was, wanneer die uit onberadenheid of onkunde al on herstelbaar was aangetast. Het opofferen van histo rische elementen, omdat zij de eerst voor de hand liggende oplossing van een vraagstuk in de weg staan of zelfs maar zouden kunnen staan, vroeger vooral door oudheidsminnaars veroordeeld als een gebrek aan respect voor het historische element als zodanig, is men in steeds bredere kring ook gaan zien als een miskenning van de specifieke waarde, die zulk een element juist in samenhang met de moderne stede- bouwkundige ontwikkeling vertegenwoordigt en dus ook als verstoring van het stedebouwkundig even wicht, waarvan in de aanhef sprake was. De monumenten in de gemeente Abcoude De dorpen Abcoude en Baambrugge hebben - het een wat minder, het ander wat meer - hun historisch karakter en hun typische identiteit tot nu toe bewaard. Er zal niet alleen welwillende aandacht maar zeker ook daadwerkelijke inspanning voor nodig zijn om het behoud daarvan ook voor de toekomst te verzekeren, want men zal daartoe niet altijd de weg van de minste weerstand kunnen gaan. Er is ook heden ten dage nog dikwijls moed en volharding voor nodig om datgene gedaan te krijgen, waarmee zo duidelijk Oiule panden aan de Brugstraat en op de hoek van de Kleiweg te Baambrugge, die op de ontwerplijst van monumenten zijn opgenomen, maar zouden moeten wijken volgens het door B. en W. ontworpen plan voor een verlegging van de toegang lol het oude dorp. Deze panden vormen een onvervangbare afsluiting van de Dorpsstraat, die zich op dit punt, voor de ingang van de kerk, lot een pleintje verbreedt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 26