De nieuwe Fibula-Heemschutreeks In de Fibula-Heemschutreeks is een nieuwe biblio theek in het leven geroepen, die zich ten doel stelt het Heemschut-aspect van Nederland in woord en beeld onder brede aandacht te brengen. Heemschut is het meest bekend geworden en is zelfs een begrip in Nederland voor de zorg van monumen ten. Toch is Heemschut geen monumentenzorg. Het wil méér en bestrijkt blijkens zijn doelstelling een bre der terrein. Heemschut betekent: waken voor de schoonheid van Nederland. Die schoonheid betreft het stads- en dorpsschoon, de monumenten, maar ook de landschappelijke en de ambachtelijke schoonheid. Heemschut is zonder kennis van de geschiedenis, zon der historisch inzicht moeilijk denkbaar, maar Heem schut is geen geschiedenis alleen, evenmin als het uitsluitend bouwkunst, kunstgeschiedenis of natuur kennis is. Met dit gegeven zal het duidelijk zijn, hoe moeilijk het is een reeks Heemschutboekjes op stapel te zetten. Men komt bij het zoeken naar auteurs allicht bij his torici, archivarissen of mogelijk architecten te rade, die uiteraard accent op hun vakmanschap laten vallen. De eerste Heemschutreeks, die onder auspiciën van de Bond Heemschut in 74 delen uitkwam en die grote populariteit heeft genoten, heeft al laten zien, hoe moeilijk het was auteurs te vinden, die het typische Heemschut-aspect van hun onderwerp in zijn volle breedte naar voren wisten te brengen. Deze nieuwe reeks, die als Fibula-Heemschutreeks uitkomt, zal aan dit euvel niet ontkomen. De stedenboekjes „Roermond, vroeger en nu", „Den Haag, vroeger en nu" werden al besproken. Intussen werd de reeks voortgezet met de volgende delen „Gouda, vroeger en nu", door dr. J. Schouten. De gevarieerde opleiding van de schrijver theologie/kunst geschiedenis en zijn brede belangstelling waren al borg voor een interessant boekje over Gouda, dat met warmte is geschreven. Het doet zowel recht aan de stedelijke geschiedenis als aan nijverheid, handel, ver keer en cultuur van de Goudenaars. Een kort over zicht van de monumenten besluit het boekje. „Brugge, vroeger en nu", is het vierde deel in de Fibula-Heemschutreeks. Het werd geschreven door prof. dr. J. A. van Houtte, die geschiedenis en rechten studeerde. Dit boekje kwam tot stand onder auspiciën van onze Belgische zustervereniging, de „Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedenschoon". Het ontstaan en de groei van Brugge worden geschetst,, het verval wordt daar uiteraard bij betrokken en zijn ontwikkeling tot heden. De monumenten krijgen hier een uitvoerige behandeling in vier wandelingen, waarbij 119 monumenten worden behandeld. Bezoekers van Brugge zullen in dit boekje een histo risch overzicht vinden uit welversneden pen geschreven en dankbaar gebruik maken van de aanwijzigingen omtrent de Brugse monumenten. „Amsterdam, vroeger en nu", als vijfde zelfstandige stedenboekje verscheen van de hand van ons Heem schutlid mr. J. H. van den Hoek Ostende, die ver bonden is aan het hoofdstedelijk archief. Met zeer bekwame hand en selectieve keuze uit de macht van historische feiten betreffende Amsterdam is de schrij ver er in geslaagd in de beknopte omvang van 114 bladzijden de ontwikkeling van Amsterdam te be schrijven. Naast de historische ontwikkeling heeft hij daarbij de politiek betrokken. Ten aanzien van de architec tonische heeft hij zich moeten beperken, maar dan toch een uitvoerige vermelding gegeven van vele monumenten met hun bouwjaar en bouwmeester. Dit boekje zal een aanvulling krijgen in een vervolgdeel, dat uitvoeriger op de Heemschutstrijd in Amsterdam zal ingaan. „Groningen vroeger en nu", door dr. A. T. Schuitema Meijer, archivaris van de gemeente Groningen. Het is een betrouwbaar historische schets geworden, die teruggrijpt tot de vroege middeleeuwen. De Groninger, die allerminst onbesproken blijft, wordt naar het woord van Albert Vogel geschetst als: „uiterst koel en weinig snel bewogen, hun praktische zin doet hen alles taxeren naar het nu, dat het afwerpt". Mo gelijk moeten wij het aan deze kenschetsing toeschrij ven, dat de historische schoonheid en daarmee de langdurige werkzaamheid op dit gebied van de Bond Heemschut in Groningen niet uit de verf zijn ge komen. Een wandeling langs een twintigtal interessante plek ken in Groningen besluit dit boekje. De redactie van deze reeks is zich bewust, dat de lezers verwachten mogen, in de Heemschutdeeltjes méér terug te vinden van de bijna zestigjarige waak zaamheid, die de Bond in geheel Nederland ontwik keld heeft. Literatuur daarvan is in de jaarverslagen en het orgaan Heemschut in ruime mate te vinden. Er zal de nadruk op gelegd worden, dat hiervan meer gebruik wordt gemaakt door de auteurs der boekjes. Het boekje „Delft, vroeger en nu", kwam zojuist gereed. In voorbereiding zijn stedenboekjes over Den Bosch, Kampen, Amersfoort, Nijmegen, Maassluis en Heerlen. Ideeën uit de kring van onze leden voor onderwerpen en deskundige schrijvers zal de redactie gaarne ver nemen. Naast stedenboekjes is ook plaats voor boekjes over ambachten, specifieke monumenten, de weg in het landschap en in het algemeen de karakteristiek, die betrekking heeft op de schoonheid van een stad, dorp en landschap, kortom over Heemschut. 18

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 24