RAMP AAN DE KAAP SUPERMARKETS op hun juiste plaats en maat 15 Valkenburgerstraat: no. 72, 105, 186 (alle monumen ten) Oostenburger Middenstraat: 13, 32, 57 (alle monu menten) Nieuwmarktbuurt: St. Anthoniebreestraat: no. 6, 8, 32, 40, 52, 86, 88, 90, 92, 96, 100, 35, 45, 53, 69, 69a (Huis de Pinto) Dit betekent dus dat het Huis de Pinto geen beschermd monument meer is! Keizerstraat: no. 3, 5, 7, 17, 21, 23, 29, 34 Koningstraat: no. 11, 15, 17, 23, 25, 35, 39, 41 (zijnde alle monumenten) Korte Koningsdwarsstraat: no. 5, 7 (de enige monu menten) Korte Koningsstraat: no. 12, 17, 19, 20 Snoekjesgracht: no. 4, 6 (hoek weg) Korte Hoogstraat: no. 12, 17, 19, 20 Snoekjessteeg: no. 4 (enige monument) Dijkstraat: no. 7, 9, 15, 23, 27, 47, 49 (gehele oneven wand) Dijkdwarsstraat: no. 1, 3, 5, 7 (gehele straat) Zwanenburgerstraat: no. 4, 6, 8, 10, 21, 53, 51 (alle monumenten), bouw nieuwe stadhuis enz. enz. Als men deze greep uit de lijst ziet, dan rijst wel de vraag of hier voorop gestaan heeft, dat de monumen ten tegen aantasting beschermd moeten worden. En dat moet toch de zin van de monumentenwet zijn. Voorop dient te staan, dat een pand voldoet aan de eisen om als monument en beschermd monument ge kwalificeerd te worden. Is dat zó, dan zouden alleen zeer dwingende redenen tot afvoer van de lijst kunnen gelden. Voor opnemen op de lijst kunnen, dachten wij, geen andere maatstaven gelden, dan die voor het monument zelf. Het niet opnemen op de lijst is voor uitlopen op beweegredenen van andere aard dan die der monumentenbescherming. Dit niet opnemen geeft straks de slopers het argument in handen, dat er geen enkel beschermd monument wordt aangetast. En dat is dan een grote leugen. TON KOOT Een aardbeving aan de Kaap heeft in het bijzonder de architectonische schoonheid der Kaaps-Hollandse gevels getroffen in Tulbagh, Geres, Worcester en Wol- seley. Onze zustervereniging aldaar, de Stichting Simon van der Stel, heeft reeds het uit 1790 daterende Kaaps- Hollandse gevelhuis Kerkstraat 22 te Tulbagh aange kocht om te doen restaureren. Zij heeft ook een Ramp fonds ingesteld met het doel de herbouw en restauratie van de getroffen historische monumenten te bevor deren. Bijdragen zullen gaarne worden ingewacht ten name van Rampfonds-Stichting Simon van der Stel, postbus 1743, Pretoria, dan wel op een der rekeningen van de Bond Heemschut ten behoeve van dit rampfonds. Nieuwe ontwikkelingen, zoals die veelal uit het buiten land naar ons land komen, kunnen niet alleen over rompelend effect hebben, maar ook een aan maat en verhouding van het land vreemd effect. Skycrapers en supermarkets zijn daar voorbeelden van. Ten aanzien van de laatste was er aanleiding voor het bestuur van de Bond Heemschut zich met de volgende brief tot de regering te wenden: „Het bestuur van de Bond Heemschut slaat met be duchtheid een ontwikkeling gade, die een bedreiging inhoudt voor het behoud van de schoonheid en het karakter van onze kleine stads- en dorpskernen. Die bedreiging komt voort uit het streven om in de onmiddellijk om de stads- en dorpskernen heen liggen de nieuwe wijken omvangrijke winkelagglomeraties te projekteren om de stad te ontwikkelen. Men ziet dit onder meer in Brielle en in Vlissingen, maar ook reeds in Heenvliet gebeuren. Terwijl men enerzijds ziet, hoe in Brielle waardevolle elementen in het centrum geleidelijk aan gerestaureerd worden en de aantrekkelijkheid en het aanzien van de stad vermeerderen, dankzij aanzienlijke investeringen van de overheid, ziet men anderzijds een groot winkel centrum ontstaan, zo dichtbij het centrum gelegen, dat de vrees voor leegzuigen en dood leggen van de binnen stad niet ongegrond is. Onze gedachten gaan allerminst uit naar het weren van winkelcentra, maar wel naar zodanige planning, dat rekening wordt gehouden met de bijzondere en algemene belangen, die met de waardevolle stads- en dorpskernen samenhangen. Door het restaureren van beschermde monumenten en zelfs van straat-, gracht- en marktwanden wordt te recht sfeervol nieuw leven gegeven aan de historische kernen. Het komt ons echter voor, dat niet nagelaten moet worden om ook de levenskansen voor deze kernen te behouden. De bedreiging wordt aangemoedigd door de neiging van bepaalde gemeentebesturen om de grote stad na te doen met haar supermarket-vestigingen en tevens door de aantrekkelijkheid voor bouwers om winkel centra op te zetten, wat aanzienlijk meer rendeert dan bijvoorbeeld woningbouw. Deze bedreiging is naar onze mening alleen af te wenden door weloverwogen planning ten aanzien van die nieuwe winkelcentra, bijvoorbeeld door afstand bepaling of een beschermde zone rondom de stads- en dorpskernen. De vraag rijst of men in alle gevallen de wens tot vestiging van supermarkets, dan wel die van minimum oppervlakte vergen van 5000 m2, moet in willigen. Ook in dit opzicht zal men zich in maat en schaal naar Nederlandse maatstaven dienen te richten".

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 21