RESTAURATIE-BERICHTEN Restauratie-berichten Het verzoek uit de ledenkring om in ons tijdschrift een rubriek op te nemen met berichten over restau raties, die van belang kunnen worden geacht, zullen wij gaarne inwilligen. Berichten met nadere gegevens hierover zal de redactie met genoegen tegemoet zien. Hier volgen de eerste gegevens. Almelo Aan de Herengracht zullen twaalf arbeiderswoningen in „Oud-Almelose stijl" gerestaureerd worden en inge richt tot kunstenaarshuizen met vier grote en vier kleine ateliers. Voor de vier grote werkruimten zullen viermaal vier huisjes bij elkaar getrokken worden, al dus besloot de Gemeenteraad. Amersfoort De St. Joriskerk is na een jarenlange restauratie mede mogelijk gemaakt door een gulle bijdrage van de familie Pon - gereed gekomen. De mogelijkheid tot het houden van bijeenkomsten en geven van con tacten is tevens na de prachtige restauratie geboden. Aan het Havik nummer 28 is, na de brand, het een voudige, maar in goede verhoudingen opgezette 17de- eeuwse pand, weder opgebouwd door de eigenaar aannemer Van Eist te Stoutenburg. Buren Ook Buren heeft zijn Muurhuizen. Deze zijn in restau ratie. De oorspronkelijke huizenrij Oranjestraat 8 tot en met 30 heeft nu vijf wooneenheden en een syna goge. Er is veel belangstelling voor de gerestaureerde huizen, vooral uit de creatieve beroepen. Het ziet er naar uit, dat Buren er een kunstzinnig buurtje bij gaat krijgen. Amsterdam Tussen Spui en Heiligeweg dreigden de Hand- en Voetboogstraat tot onaantrekkelijke, saaie zijstraten te vervallen. Als de grachten maar behouden blijven, denken onze bestuurders. Dat deze grachten mede haar betekenis ontlenen aan de radiaalstraten, de smalle straten en stegen, is een gezichtspunt, dat nog niet het algemene begrip heeft gevonden bij de politieke groepering vertegenwoordigers uit de burgerij, die de Gemeenteraad vormen. Maar gelukkig is er ook nog particulier initiatief in Amsterdam en is er grote be langstelling en meer dan dat voor de stad zelf in haar vele nuanceringen. Een resultaat daarvan ziet men in de Voetboogstraat nummer 22 en 24, twee sierlijke halsgevels uit 1651. Zij zijn onder de vaardige handen van architect G. de Klerk in hun oude staat hersteld. Zij zijn nog toe gankelijk ook, want er zijn een theekamer en een Amsterdam. Voetboogstraat bij de Heiligezueg. chocoladewinkel in gevestigd. Het is alsof de in deze straat nog bestaande historische huizen er een schok door gekregen hebben. Men ziet ze ineens, zij krijgen meer betekenis en zeker meer leven als er nu enige aandacht aan wordt gegeven. De straat geeft, van het Spui komend, een onovertroffen uitzicht op de Heiligeweg met de Rasphuispoort op de achtergrond. Borculo De Borculose watermolen, waar de Twentse architect Jan Jans nog het eerste schetsontwerp voor de res tauratie heeft gemaakt, is gereed gekomen en staat er weer als vanouds bij. Als er nu maar weer eens schoon water door de Berkel- arm stroomde! Ir. H. Reuser te Nijmegen voltooide de restauratie. De Edwina van Heekstichting gaf haar steun aan het herstel. In het saneringsplan is de om geving van de watermolen opgenomen als stadspark. Er zijn middelen aanwezig om het molencomplex op te nemen in de exploitatie van een horecabedrijf. 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 17