Heemschutberichten Koog aan de Zaan, bedreiging molen „De Dood" De Vereniging De Zaanse Molen heeft bij het College van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Koog aan de Zaan een ernstig bezwaar ingediend tegen de voorgenomen bouw van een 30 meter hoge silo op circa 100 meter afstand van de molen „De Dood". Aangezien ook Heemschut van mening is, dat de molen op deze wijze op ontoelaatbare wijze wordt ontluisterd, werd zowel aan de Raad als aan het College van Burgemeester en Wethouders gevraagd aan de tot stand koming van de betreffende silo op die plaats en met die hoogte geen medewerking te willen verlenen. Haarlem, Haarlemmer Hout Volgens persberichten zou de Haarlemmer Hout, in afwijking van de oorspronkelijke plannen een veran dering op korte termijn ondergaan, waarbij het bos- karakter verloren dreigt te gaan. Heemschut verzocht de Raad van de gemeente Haarlem het oorspronkelijke verjongingsplan - over een periode van vijf en twintig jaar - te handhaven teneinde dit prachtige bos voor het nageslacht te be waren. Soest, flatgebouw tegenover Paleis Soestdijk Heemschut is van mening, dat de bouw van een flat gebouw met de hoogte van 22 meter op deze plaats niet aanvaardbaar is gezien de bestaande bebouwing en de omgeving in het algemeen. Burgemeester en Wethouders van Soest werd verzocht de gevraagde bouwvergunning niet te verlenen. Friesland, Centrale voor het Provinciaal Electriciteits- bedrijf In 1964 heeft Heemschut reeds het standpunt inge nomen, dat de vestiging van een centrale bij het Ber- gumermeer niet gewenst zou zijn. In brieven aan de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orden ing en aan de Rijksplanologische Dienst werd dit standpunt nogmaals benadrukt en adhesie betuigd aan het adres van de Vereniging „It Fryske Gea". Wijziging belastingaftreK Volgens persberichten overweegt de Minister van Financiën de belastingaftrek wegens onderhouds kosten van een eigen woning af te schaffen. De con sequenties hiervan voor eigenaren-bewoners van een monument waren voor Heemschut aanleiding de Mi nister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk er op te wijzen, dat deze wijziging een verzwaring van de overheidstaak zou betekenen, aangezien de particu lier niet meer tot verwerving zal overgaan en derhalve zijn bijdrage in de restauraties van monumenten komt te vervallen - met alle rampzalige gevolgen van dien. RIJKSMUSEUM Zomaar iets aardigs je zag den torentrans van het Rijksmuseum op de brug bij Artis recht door de Kerkstraat dat had je niet verwacht maar sinds de Weesperstraat een Stalinallee werd en het zicht door de Kerkstraat werd afgesloten is zoiets aardigs niet meer te zien komt het doordat het gemeentebestuur zoals L. Th. Lehmann zegt onze stad niet liefheeft? RICHTER ROEGHOLT uit: Spiegel van Sem Metro-Amsterdam De ontwikkeling in het stadscentrum van Amsterdam waarbij een verschuiving van gebruikswijze optreedt - leegstaande kantoorpanden en een grote vraag naar woningen - doet de vraag opkomen of het ontworpen stadsspoorwegstelsel voor de binnenstad van Amster dam niet is gebaseerd op verhoudingen welke reeds thans aan het veranderen zijn. Wellicht is in dit licht bezien een eenvoudiger transportstelsel mogelijk, dat minder schade aan de binnenstad zal toebrengen. De spectaculaire groei van Amsterdam's betekenis als internationaal toeristisch centrum rechtvaardigt elke poging om tot een zo gunstig mogelijke ontwik keling van de Amsterdamse binnenstad te komen zon der de schoonheid aan te tasten. Heemschut richtte zich tot de Ministers van Verkeer en Waterstaat, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk met een be schouwing zoals hierboven weergegeven. Vestigingen winkelcentra Elders in dit nummer kunt u lezen over het probleem van de supermarkets en hun plaats van vestiging. Evenals bij de metro werd hierover aan de bovenver melde Ministers een schrijven gericht, waarin de aan dacht op dit vraagstuk wordt gevestigd. 10

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 16