I i nu niet meer door gas, maar door elektrische stroom gevoed. Hein Buisman was een boter-exporteur uit Leeu warden, lid en rapporteur van de Bond Heemschut, met grote liefde voor historische panden. Hij kocht er vijftien. Na zijn dood werd de Hein Buisman- Stichting opgericht, die thans de panden stuk voor stuk herstelt en verkoopt, om nieuwe panden te kopen en te restaureren. De restauratie van Zoutsloot en naaste omgeving heeft 1,7 miljoen gekost, waarvan 700.000 voor rekening van het Rijk, zijnde een bedrag a fonds perdu plus een gekapitaliseerde verhoging uit het ge meentefonds op grond van de verfijningsregeling monumenten. Voor een kleine gemeenschap als Harlingen, met 13.000 inwoners, een niet te onderschatten bedrag, maar een bewonderenswaardige prestatie. De Zoutsloot, van 1639 - 1871 de buurt van de reders en kapiteins van de walvisvaart, is weer herrezen en staat er pront bij. Vele interieurs zijn juwelen van inrichting. Er wordt met plezier gewoond. Een voorbeeld voor weifelende of voor restauratie onwillige gemeentebesturen. En het restaureren werkt aanstekelijk! Enkele technische gegevens: De werkzaamheden vingen 11 maart 1968 aan en werden 17 april 1969 opgeleverd. De rijbanen zijn met oude walsteen bestraat, dik 5 cm. De rabatstrook tussen de rijbaan en de stoepen (in Harlingen genaamd het „slecht") is bestraat met kleine Friese klinkers. Op de strook tussen rijbaan en walbeschoeiing zijn, zoals het ook vroeger geschiedde, schelpen aangebracht, met dien verstande, dat nu onder de schelpen een hydropakt fundering is aange bracht. In de schelpenstrook staat een beplanting met iepen. De walbeschoeiing bestaat uit walaba-palen met daar achter azobé-kleedhout. Onder de bruggen bestaat de beschoeiing uit basralocus-palen, waartussen gemetsel de boogjes van oude Friese steen. Op de gerestaureerde bruggen is een dek aangebracht van azobé, de leun ingen zijn van afzelia gemaakt. De straatlantaarns bestaan uit door Nering Bögel te Weert gegoten palen met een kop van geslagen koper, geleverd door de firma Gobse te Middelburg. Hoofdaannemer was de firma H. Broersma te Harlingen. Het plan tot restau ratie is gemaakt door de Dienst der Gemeentewerken in nauw overleg met de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. Harlingen, een stad om op uw wenslijst te zetten voor een van uw volgende bezoeken! Marlingen. Boven: Een beeld van de Zoutsloot vóór de re stauratie. Hiernaast: Opname na de re stauratie. 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 15