Glorieus herstel van Zoutsloot te Harlingen =55! 8 Harlingen, de aantrekkelijkste, sfeervolle Friese zee haven heeft vanwege zijn vele waardevolle monu menten vanouds de intense belangstelling van Heem schut gehad. Stad van zeevaart en industrie, stad van de admiraliteit en de Groenlandse Compagnie, van Caspar de Robles en de waterstanden: levende stad van grote historische schoonheid. Al van 1949 dateren de eerste besprekingen van Har lingen met Heemschut inzake de Zoutsloot. Er was sprake van demping. Geen wonder, met verrotte walmuren, stinkend water en gewriemel van ratten. Maar toch, voor wie het zien wilde en kon, een gracht met veel allure, vervallen en vergane allure; maar verloren? Het leek zo. Verkommerde kleine huizen, vervallen walmuren, die trekken ratten aan, zei een deel der bevolking. „U vergist zich", zei Rijksbouwmeester, ir. Vegter, „de etensresten, die u er neer gooit trekken ratten". „Niet dempen en afbreken, maar verbeteren, restaureren van de panden", zei mr. Hotke, destijds hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. En wat Heemschut's mening was, daar behoeft u niet lang naar te raden. In tegenstelling tot gemeentebesturen, die het wel geloven en het water laten dempen én de verwaarloos de panden laten slopen, was het Harlinger gemeente bestuur onder voorzitterschap van burgemeester B. Nauta bereid zich in te spannen voor restauratie. De Raad nam zes jaar geleden het kloeke besluit, met Rijkssteun, de gracht met wallen en straten en brug gen en verlichting restaureren, ook al hadden 100 in woners bezwaar gemaakt. Maar met de restauratie keerde die gezindheid. De ratten verdwenen, een sfeervolle gracht keerde ook weer. Het restaureren der panden werd aangemoedigd. De Hein Buisman- Stichting, in welks bestuur de Bond Heemschut ver tegenwoordigd is, zowel als particulieren, pakten de restauratie met kracht aan. Voor wie de vervallen Zoutsloot kenden, is het alsof deze met een toverstaf is aangeraakt. Zelfs de lantaarnen, eenmaal „tot sieraad van de stad en de verlichting tot algemeen nut van alle inge zetenen" kwamen weer, al was er ditmaal geen „kom missie tot besoignes der lantaarnen" en al werden ze Harlingen. Hoven: Zoutsloot vóór de re stauratie. Hiernaast: Brug over de Zout sloot na de restau ratie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 14