7 Amsterdam. Pand Vijzelstraathoek Prinsengracht. bij elkaar staken. Een der mooiste voorbeelden van een 2de woonhuis onder dezelfde kap vindt men op de Brouwersgracht hoek Binnen Wieringenstraat3, uit 1744. Het idee om bij het woonhuis apart te verhuren „achterhuisjes" onder dezelfde kap aan te bouwen is echter ouder, hoewel het maar zeldzaam voorkomt4). Reeds in de stadsuitleg van de 1ste helft der XVIIe eeuw komt dit voor, zoals het onlangs door architect IJsbrand Kok herstelde woonhuis Herengracht (77) hoek Korsjespoortsteeg uit 1632, waarin het achter huisje zijn oorspronkelijke vorm heeft bewaard, ook wat het interieur betreft5). Brouwersgracht 218 uit ca. 1650 bevat reeds twee achterhuisjes in de Binnen Oranjestraat0), vermoe delijk onder dezelfde kap. Als men zich afvraagt of de huizen Prinsengracht 626 en 628 wel echt panden van de gracht zijn, moet men bedenken, dat de diepte van zulke achterhuizen altijd gelijk is aan de breedte van het hoekhuis. Zij liggen noodgedwongen vèr binnen de achtergevelrooilijn van hetzelfde blok, en zijn dus inderdaad enigszins schuch ter ten opzichte van hun „echte" buren. In vroeger jaren zou geen eigenaar het zich in zijn hoofd hebben gehaald om een huis met zulk een geringe inhoud van een erg kostbare gevel te voorzien, aangezien het om exploitatiewoningen ging. Het lijkt mede daarom aan gewezen de „bestaande" vorm van de huizen te hand haven. 1. grachtenboek plaat 6; de gravure van Gaspar Philips wijkt af van de oorspronkelijke lay-out van het grachtenboek (uitgave Stadsdrukkerij 1962) wat betreft de kapvorm van het huis Keizersgracht 662; ten onrechte dacht de graveur dat het „achter huis" een „eigen" kap had. 2. afbeelding in „Ons Amsterdam" 14.-213 3. Meischke en Zantkuyl- Het Nederlands woonhuis, 487 e.v. 4. idem 88 5. idem 302 1 6. idem 258 de achterhuisjes bestaan nog, doch de ge vels zijn in de loop der jaren sterk gewijzigd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1970 | | pagina 13