De Lange Vechtbrug met het gerestaureerde brugwachtershuisje te Weesp. alle deelnemers kunnen constateren, hoe juist het besluit tot restauratie was. En wie het onlangs ver schenen en in dit nummer besproken boek van Ir. R. Meischke „Het Nederlandse woonhuis van 1300-1800" leest, zal daarin bij herhaling De Moriaen als voor beeld genoemd vinden, o.m. als het grootste en oudste voorbeeld in ons land van een zaalhuis met insteek en kelder. Mag Heemschut er trots op zijn aan dit behoud te hebben meegewerkt? Met alle waardering voor onze grote industrieën meende Heemschut in verweer te moeten gaan, toen Burgemeester en Wethouders van 's-Graveland aan een dier industrieën toestemming gegeven had tot verbouwen en uitbreiden van het huis Boekesteyn, deel van een reeks buitenplaatsen die van grote cul tuurhistorische waarde zijn te achten en om tal van nader omschreven redenen in hun huidige vorm en omgeving behouden dienden te blijven. Heemschut ging in beroep bij Gedeputeerde Staten, die tot onze voldoening: overwegende, dat de grond waarop Boekesteyn is gelegen in het geldende uitbrei dingsplan bestemd is voor buitenplaatsen met daar bij behorende gebouwen, tuinen, bossen en graslanden, te beschouwen, voorts overwegende dat in de bebou wingsvoorschriften is bepaald dat op deze gronden op te richten gebouwen in het landschap niet mogen storen, terwijl het geheel het karakter van een bui tenplaats moet houden, besloten aan het genoemde besluit van B. en W. de goedkeuring te onthouden. Waarvan Heemschut akte nam. Jarenlang was het in Weesp een strijdvraag of het zogenaamde voormalige polderhuis bij de Lange Vechtbrug wel behouden en gerestaureerd zou moe ten worden. Het gemeentebestuur van Weesp wendde zich tot Heemschut voor advies. Dit stelde een onder zoek in en kwam in een rapport tot advies om wel tot restauratie over te gaan. De restauratie is nu voltooid en met enige plechtigheid opgeleverd. Burgemeester Kooiman en Wethouder Mostert brachten in herinnering, dat bij de Raad eigenlijk sloping voor ogen had gestaan en beiden spraken hun erkentelijkheid voor Heemschut's raad en bijstand uit. Mogen wij nog herinneren om het niet te lang te maken aan Heemschut's succesvolle akties in o.m.: Alkmaar, Amersfoort, Dordrecht, Goes, Gouda, Haar lem, Honselaarsdijk, Kalverpolder, Maastricht, Sloten (Fr.), Zwolle, om van Amsterdam maar niet te spre ken. Akties, die ook al weer in nauwe samenwerking met gelijkgestemde organisaties werden gevoerd? En ook aan Heemschut's onvermoeide akties om het monument niet als op zichzelf staand te zien, maar als deel van het grotere geheel, dat de straat, gracht, markt, de stads- en dorpskern is? Moeten wij er nog op wijzen, dat, óók als Heemschut's akties géén direkt succes hebben, deze toch vaak effect hebben gehad op de mogelijke uitvoering van toekomstige akties? Kent u niet de uitroep van de burgemeester van één onzer Nederlandse kleinere gemeenten, die zijn Raad ver maande: „Mensen begin er toch niet aan, want anders krijg je Heemschut op je dak!" Door u Het is goed voor Heemschutleden om dit te weten. Het is zo goed om dit te gebruiken als argumenten om anderen te wijzen op de rol die de Bond Heemschut in het behoud van de schoonheid van Nederland speelt. Steeds meer blijkt, hoe de belangstelling hier voor, voor die der individuele monumenten, voor de stads- en dorpskernen, voor de samenhang daarmee in het landschap, steeds groeiende is. Ook onder jonge ren, waar de verontrusting over de afkalving steeds aktiever vormen gaat aannemen. (Werkgroep in Delft, jongerenakties in Amsterdam, opkomen voor de be langen van het stedeschoon in politieke partijpro gramma's). Heemschut zou méér kunnen doen en heeft daarvoor meer middelen nodig. U kunt daaraan meehelpen door in uw vrienden- en kennissenkring deze zaken ter sprake te brengen. Op de vraag „maar wat kan ik als individu doen?" is het eerste antwoord: lid van Heemschut worden; de volgende is: werkgroepen vor men en zo nodig, met steun van Heemschut tot akties overgaan. Meer leden, meer mogelijkheden, meer middelen, betere resultaten. 128

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 9