van door haar te brengen offers, niet tot sloping over te gaan, maar tot reconstructie van de oude stins. Wel zal het ingericht worden voor de uitoefening van het bankbedrijf. Weer, Heemschut heeft niet zelf geres taureerd, maar het ziet met voldoening terug op zijn aandeel in een aktie, die tot het behoud van een zo belangrijk monument leidt. Wie Heemschut regelmatig gelezen heeft, kent de jarenlang lopende zaak om het behoud van Huis Sevenaer met zijn grond. Het is tot een principe-zaak, tot een test-case geworden en heeft de gemoederen over en weer hevig in beroering gebracht. Helaas is dit niet het minst het gevolg van de omstandigheid, dat in Nederland vele kastelen teloor zijn gegaan of tot vergane glorie zijn vervallen, zelfs verpauperd of gesloopt zijn, omdat door allerlei oorzaken de grond rondom het kasteel en daarmee zijn bestaansmoge lijkheid ontnomen is. De ene maal is dat de successie, de andere maal de aanslagen op het terrein ten be hoeve van gemeentelijke uitbreidingen, enz. In Zeve naar was het laatste het geval. In vijftien jaar tijd zijn nu zes processen gevoerd, waarbij helaas van de zijde van de gemeente middelen zijn toegepast, die, eufemistisch uitgedrukt, vreemd kunnen heten. De eigenaar vond begrip en steun bij de Bond Heem schut, maar ook bij de A.N.W.B. De jongste beslis sing van de Kroon is ten gunste van Huis Sevenaer. De 64 ha weide- en akkergrond behoeft niet te worden afgestaan voor de ontwikkeling van nieuwe industrie terreinen De emoties zijn hoog opgelaaid en wat Heem schut en A.N.W.B. aldaar in de schoenen wordt ge schoven, liegt er niet om. Een landelijke krant, die er een verslaggever heen zond, schreef zelfs over „een schare slimme adviseurs, die bezig zijn de ontwikke ling van een hele streek ernstig te belemmeren". De bekrompenheid van deze uitspraak wordt duidelijk weersproken in de Kroonuitspraken, daarom meent Heemschut terzake in het algemeen belang zijn bij drage te hebben verleend aan een rechtvaardige zaak. In Nijmegen heeft Heemschut weer zijn gewicht in de schaal gelegd tot de restauratie van de zogenaamde Kanunnikenhuisjes. De voltooiing daarvan staat in de zomer van 1970 te verwachten. Toch stonden wij daar enkele jaren geleden nog met een groep deskun digen voor en werd restauratie een onhaalbare kaart genoemd. 's-Hertogenbosch is een stad, waar Heemschut vele bemoeienissen mee heeft gehad. Een daarvan zij in extra herinnering gebracht. Onze leden van 1956 kunnen zich misschien nog herinneren, hoe wij in het decembernummer schreven: „Aan1 de noordoostelijke wand van dé Bossche Markt stonden'in de middel eeuwen enige fraaie stenen huizen, zoals Roodenburg, Leeuwenburg, 't Hof van Vladeracken, de Moriaen. Zij vielen alle de sloper ten offer, behalve de Moriaen, vermoedelijk daterend uit de 13de eeuw. Een huis met een rijke geschiedenis en met verwonderlijk veel De Moriaen te 's-Hertogenbosch die behouden en gerestaureerd werd. reminiscenties aan de middeleeuwse bouw. Het zou ons niet verbazen, als het 't oudste woonhuis uit Noord-Brabant en één der oudste uit geheel Neder land was. Burgemeester en Wethouders trekken de historische waarde in twijfel, noemen het gebouw ver minkt en vervallen en wensen tot sloping over te gaan, om de plaats te doen innemen door een modern zakenpand." De Raad besloot tot sloping. De Provinciale Commissie voor Stad en Dorp van de Bond Heemschut nam in overleg met ons bestuur het initiatief tot het beleggen van een bijeenkomst te 's-Hertogenbosch om de betekenis van De Moriaen in het kader van de Bossche binnenstad in het open baar aan de orde te stellen en nodigde het Gemeen tebestuur daarbij uit. Deze heemschutavond onder voorzitterschap van Jhr. mr. E. W. J. Weede van Dijkveld, onze provinciale secretaris, met als sprekers de heren M. van de Griendt, architect Valk en uw Heemschutsecretaris werd een krachtig pleidooi voor behoud, zodat de aanwezige burgemeester opstond en toezegde, als de Minister sloopvergunning zou wei geren, en bereid zou blijken aan de restauratie mede werking te verlenen, het gemeentebestuur loyaal daar aan zou medewerken. Heemschut zond onverwijld in die zin een request aan de Minister. Met het gewenste resultaat. Op onze Heemschutdag in 's-Hertogenbosch hebben 127

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 8