Waagplein te Alkmaar, waar de directeur Marktwezen had voor gesteld het water te dempen om een „mooie brede verkeersweg" te maken. C-oes, de Bierkade die geen parkeerplaats werd maar water bleef. structie en herstel in oude glorie van Heusden, die zijn schoonheid in zijn kern bezat, maar wat door de plaatselijke overheid niet gezien werd. Toch heeft het zaad gekiemd. De volharding is niet zonder resul taat gebleven. Een simpel en normaal voorval bracht een ommekeer, toen namelijk drie jaar geleden een nieuwe burgemeester kwam die wèl prachtige moge lijkheden zag in die historische vesting Heusden. Met kracht wordt gestreefd naar een gaaf geheel binnen de gerestaureerde wallen en grachten. Van de 400 panden staan er 134 op de monumentenlijst. De stad, die eens een „onlosselycke knoop aan Hollands wam buis" is genoemd, richt zich opverend in nieuwe ener gie op en is op weg zich tot een schoonheid te ont wikkelen, die niet zal nalaten tot welzijn van Heusden te dienen. Heemschut restaureert niet, maar ziet met voldoening terug op een dik dossier in zijn archief. De Tongerlose Hoef aan de rand van Tilburg's nieuwe bouwwijk 't Zand leek zo'n verloren zaak. Ook hier bleef het niet bij brieven, requesten en opwekking van gelijkgezinde instellingen. Oud-voorzitter d'Ailly zette zich hier persoonlijk voor in, voerde ter plaatse besprekingen, stimuleerde en wees op de betekenis van behoud en toekomstige mogelijkheden. Hij heeft het niet meer mogen beleven, maar nu is het zover: de restauratie van de Tongerlose Hoef is voltooid. Het zaad heeft gekiemd. Het Tilburgse studenten corps heeft zich met kracht ingezet om de uitvoering mogelijk te maken. De Tongerlose Hoef, omgeven door hedendaagse bouw, ligt er als een sfeerrijke oase van rust, de hoe vegebouwen gegroepeerd om een met keien bestrate binnenplaats, temidden waarvan een populier oprijst. Het complex van de Tongerlose Hoef bevat een boerderij met een fraaie woonkamer, herd met aan palende stal, een bakhuis (nu kantoor), schaapskooi, karreschop (nu feestzaal) en een tiendschuur, waar van het geraamte gevormd wordt door verweerde palen en balken (nu sociaal-cultureel centrum.) De door de studenten bewoonde ruimten Worden ge durende de weekeinden opengesteld voor het publiek. Heemschut restaureert niet, maar is dankbaar voor een inzet, die zo succesvol verliep. Hotel „De Valk" in Franeker mag een voorbeeld ge noemd worden. Ook hier zo'n geval, waar Heem schut en vele gealarmeerde instellingen en particu lieren in het geweer werden geroepen in een bijzon der moeilijk en precair geval. Een monument, dat aan de aandacht van Monumentenzorg was ontsnapt en niet op de lijst van beschermde monumenten kwam. Omdat het geen beschermd monument was, werd het door de Coöperatieve Zuivelbank (Frieslandbank) ge kocht, om de vrije hand te hebben in de verbouwing door sloping en nieuwbouw. De ontdekking van de aanwezigheid van een zo belangrijke kern in dit oudste huis van Franeker, de oude stins, het zoge naamde Camminga-huis, gaf een schok in Franeker, Friesland en niet minder bij Heemschut. Heemschut heeft zich daarvoor tot de verschillende instanties gewend met inbegrip van de eigenaren. Het is bijzonder verheugend en stemt tot oprechte erkentelijkheid aan de directie van de Coöperatieve Zuivelbank, dat zij nu besloten heeft om ten koste De Turfmarkt te Goudadie niet gedempt maar schoongemaakt zuerd. 126

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 7