Op Heemwacht TON KOOT Successen in monumentenland Heemschut''s taak van waakzaamheid Een restaurerende organisatie is de Bond Heemschut niet. Er worden geen steunbehoevende monumenten aangekocht en gerestaureerd. De Bond mist daardoor de voldoening enerzijds, de erkenning anderzijds op die wijze bij te dragen tot het karaktervol herstel in ons aan monumenten rijke land. Dat klinkt nogal negatief, maar zó staan de zaken niet. Heemschut heeft de waakzaamheid voor de schoon heid van stad en land in zijn doelstelling bovenaan staan. Die waakzaamheid vraagt strijdbaarheid. En daarin is de Bond binnen het kader van zijn vermogen niet achtergebleven, in 1911 niet en nu in 1969 niet. Waakzaamheid om wat karaktervol, esthetisch schoon, historisch belangrijk, aantrekkelijk gaaf was, te schutten en te beschermen, waakzaamheid om te wijzen op te verwachten aantasting, schending of al gehele vernietiging. Waakzaamheid om de overheid te waarschuwen voor te verwachten gevolgen van ogen schijnlijk ongevaarlijke voornementjes en plannetjes. Uit die waakzaamheid is ook de drang geboren om met kracht op stichting van plaatselijke verenigingen aan te dringen, om mee te werken aan de oprichting van restaurerende instellingen. Heemschut heeft in dit opzicht voorbereidend gewerkt, het land en de geest rijp helpen maken voor dat restaureren, in zijn onaflaatbare druk op de regering tot het uitvaardigen van een monumentenwet, om deze te doen begelei den door de noodzakelijke posten op de jaarlijkse Rijksbegrotingen, om aan deze wat degelijke uitvoer baarheid te geven. Maar niet alleen ten opzichte van de overheid is met overtuigingskracht aangedrongen op meer begrip voor de monumentale schoonheid van stad en dorp, ook op instellingen en particulieren, waar dat nodig en mogelijk was. Er ligt meer werk dan te verzetten is en het ver trouwen in Heemschut is blijkbaar zo groot, dat de verzoeken om Heemschut's steun uit geheel het land blijven binnenstromen. Er wordt met man en macht gewerkt om dit ver trouwen niet te beschamen. Er zijn echter noodkreten, die zo weinig reële gegevens bevatten, (daarmee be doelen wij plattegronden, foto's, gegronde argumen ten, eventueel alternatieven), dat de tijd te kort blijkt om die te verwerven en verwerken binnen de daarvoor wettelijk vastgestelde termijnen. Dat bete kent, dat meer dan eens een fel gevecht tegen de tijd moet worden geleverd en verloren. Dat is dan ook verloren moeite en kan niet als een succes in het jaarverslag vermeld worden, hoe druk en aktief bureau, adviseurs en medewerkers ook geweest zijn. Men vergeet dat wel eens en staat dan te snel klaar met de conclusie, dat Heemschut in verzuim bleef. Dat niet iedereen daar zo over denkt moge blijken uit het feit, dat Heemschut honderden aangesloten ver enigingen en duizenden individuele leden heeft en de grootste organisatie op zijn gebied is in Nederland. Successen zijn er gelukkig. Merkwaardig is, dat zij niet altijd scherp te definiëren zijn als een Heemschut succes. Veelal neemt Heemschut de kop, wekt op tot coöpera tie met bevriende verenigingen en instellingen en trekt zich op de tweede linie terug als de regionale en plaatselijke akties in beweging komen. Dat is Heem schut's doel: waakzaamheid, als een waakhond alar meren en aktie in beweging zetten. Met dien ver stande, dat deze waakhond niet aan de ketting ligt. Voorbeelden Een der meest luisterrijke voorbeelden van de laatste tijd is Beeckesteyn. Reeds was een sloopvergunning door de Minister verstrekt, reeds scheen alles ver loren en klaar om het terrein te verkavelen voor woningbouw. Onversaagd is aktie ontketend, gelijkge zinde instellingen tot medewerking opgewekt, adres sen aan Ministerie, Provinciaal Bestuur en Gemeente bestuur gericht. Mogelijkheden tot bestemming over wogen, adviezen verstrekt; deelgenomen aan een com missie. De raadsleden, in het bijzonder de fractielei ders, zijn bezocht. Onze toenmalige voorzitter wist uit particuliere bron een eerste bedrag van een ton ter tafel te brengen. Zo is het gegroeid. De uitwerkings- taak is plaatselijk overgenomen. Heemschut heeft niet gerestaureerd, maar dat staat vast, zonder Heemschut stond nu Beeckesteyn niet als een juweel te pronken. Heusden zouden wij zo'n voorbeeld kunnen noemen. In jarenlange strijd, gevoerd door middel van adres sen, adviezen, discussies, is aangedrongen op recon- 125

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 6