Wij zijn erg gelukkig met de in 1968 gereed gekomen Monumenten-wet, waarin het afbreken van oude huizen, boerdciijcn of monumenten woidt verboden Het gelukte ons voorts om de medewerking te verkrij gen van de besturen der middelbare scholen. U weet dat de jeugd in IJsland vier maanden vakantie heeft. Elke leerling van de middelbare school is verplicht één week van zijn vakantie (tegen betaling door de gemeente) te gebruiken voor het onderhoud van tuinen, parken en plantsoenen. Bijna niemand onttrekt zich aan deze verplichting en de jeugd voelt het als een morele plicht dit „voor het land" over te hebben. In 1968 gaven wij voor het eerst een maandblad uit, waarin onze doelstellingen duidelijk worden omschre ven, en waarin laakbare handelingen van gemeente besturen of landeigenaars worden veroordeeld. We geven met foto's misstanden aan (zoals het plaat sen van reclameborden in natuurgebieden of bij veel bezochte bezienswaardigheden) en we maken ook be kend wat er werd gered of gerestaureerd, (zoals „Op Heemwacht" van de heer Koot, Kr.). Uitwisseling van gegevens tussen andere gelijkgerichte instanties o.a. met de „Society for the Protection of Ancient Buildings" uit Engeland en de „Scottish National Trust" wordt zeer op prijs gesteld door onze leden, waarvan de reacties daarover in ons blad wor den gepubliceerd. Wij zijn op de hoogte met de activiteiten in het kader van het Europese Natuurbeschermingsjaar in 1970 (in ons land N70 genoemd, Kr.). Ook wij zullen in de week van 11 tot 16 mei 1970 op alle scholen voor lichtingsmateriaal ter beschikking stellen. Bekende biologen en oudheidkundigen zullen lezin gen houden, waarin gewezen wordt op de onderlinge wederzijdse afhankelijkheid van de mens en de na tuur. Na bovengenoemd gesprek gaven de heren ons twee affiches en enkele foto's mee ter illustratie van dit artikel. Verkeersproblemen op IJslandnaar een tekening van Sigmund in Morgenbladet De vereniging van natuurvrienden in IJsland laat zien hoe het we! moet Zij konden zich niet voorstellen dat in Nederland een vereniging als de hunne nog recht van bestaan had. „Holland staat toch bekend als een uiterst schoon land?" Enkele nummers van ons blad, die wij bij hen achter lieten, spraken echter een andere taal. Het was voor hen onvoorstelbaar dat er uit de Amsterdamse grach ten duizenden kilo's vuil wordt gehaald en dat de straten soms op vuilnisbelten lijken.1) Wij hebben op IJsland gedurende een 9-daagse auto tocht bijna geen vuil geconstateerd. Honden zijn er bijna niet en die er waren werden aan dè lijn ge houden, zodat van hondenvuil geen sprake was. Wij zagen de jongelui met schoffels, harken en prik kers in de plantsoenen aan het werk, een werk dat ze met blijdschap verrichtten. We bezochten ook het enige openluchtmuseum van IJsland, „Arbaer" enkele kilometers buiten Reykjavik. Uit wat daar aanwezig was bleek, dat men eigenlijk te laat begonnen is met het bijeen brengen van „oude dingen", die wij hooguit ouderwets zouden noemen. Veel is op IJsland door onnadenkendheid of gebrek aan culturele belangstelling verloren gegaan. Daarom is het werk van de IJslandse „Vereniging van Natuur vrienden" van uitermate grote betekenis. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van -de Republiek IJsland kreeg deze vereniging van staats wege dan ook een behoorlijke subsidie. Daar weet het bestuur gelukkig wel raad mee Het kantoor van de Vereniging van Natuu'rvrienden lag boven een muziekwinkel. Was het bij toeval of draaide men ter ere van ons bezoek de populaire song „Clean up your own backyard" van Elvis Presléy? J. H. KRUIZINGA Men leze- „Uit zelfbehoud", door ir. Z. Salverda. Tn den Toren - Bosch en Keuning - Baarn (ƒ4,90). A/Z7- 147

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1969 | | pagina 28